Кламер БГ - Новини: Какво спъва имунизацията срещу Covid при личните лекари и как да потръгне

Какво спъва имунизацията срещу Covid при личните лекари и как да потръгне

Коронавирус

|
Пет, 19 Март 2021г. 16:57ч.
Какво спъва имунизацията срещу Covid при личните лекари и как да потръгне

Проблемът пред масовата имунизация срещу Covid-19 при личните лекари е в малкото количества ваксини, които получават, разминаването между предпочитанията на пациентите им й наличностите и трудностите около снабдяването с тях. Така въпреки заявената готовност от страна на повечето лични лекари да се включат в масовата имунизация, включително да работят с всички видове ваксини (векторни и иРНК), процесът върви твърде мудно. Това става ясно от анкета на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари сред 607 джипита от всички области на страната, което представлява 15% от всички около 4000 лични лекари у нас.

По-голямата част от личните лекари са поставили между 10 и 40 дози ваксини на своите пациенти.

Средно те са получили едва 28% от заявените от тях количества на база записалите се при тях пациенти. При заявени от личните лекари 67 530 дози, те са получили едва 19 080 към 12 март.

Един от основните проблеми е лошата логистика при предоставянето на ваксините на личните лекари от страна на Регионалните здравни инспекции. Личните лекари споделят, че губят много време, разкарват се по няколко пъти без гаранция, че накрая ще получат ваксини или пък получават твърде малко на фона на заявените потребности. Това демотивира лекарите, а води и до отлив на пациенти.

70% от личните лекари са отделили повече от 2 часа за да се снабдят с ваксини.

Пациентите им се пренасочват по собствена инициатива поради дългото чакане и неяснота кога ще има ваксини към електронния портал за запазване на час и към инунизационните пунктове в болниците.

Липса на избор на ваксина, когато ваксинацията се извършва при личния лекар води до неравнопоставеност на пациентите и на самите джипита, отчитат още от сдружението. Липсата на избор на ваксина при личните лекари обаче не се дължи на нежелание от тяхна страна да работят с иРНК ваксините, които се оказват предпочитани от пациентите им.

Личните лекари декларират готовност да поставят и иРНК ваксини при осигурена логистика. Според анкетата в момента почти 100% от джипитата работят само с векторната ваксина на AstraZeneca. Същевременно 65.8% от пациентите предпочитат иРНК ваксини, 28.9% нямат предпочитания и останалите предпочитат векторна. Близо 80% от личните лекари казват, че са готови да поставят и иРНК ваксини, а 20% казват, че не са готови. Според сдружението предпочитанията на пациентите налагат да се осигурят иРНК ваксини и на личните лекари, което отново поставя въпроса с логистиката.

"В условията на пандемия и кампания за бърза, масова ваксинация институциите са длъжни да осигурят максимално гъвкава логистика. Приоритетно да се доставят до личните лекари необходимите за ваксинирането на записалите се при тях пациенти, които са преобладаващо възрастни с придружаващи заболявания и чакат втори месец", казват личните лекари.

Докато не приключи имунизацията на възрастните и хората хронични заболявания личните лекари предлагат ваксинацията в пунктовете в болниците да обхваща само хората, които подлежат на втора доза, когато първата е поставена в тях, както и неосигурените лица, които нямат личен лекар. В пунктовете може да се ваксинират и хора, чиито лични лекари нямат възможност по здравословни причини да извършат имунизацията.

Личните лекари предлагат също на електронната страница на всяка Регионална здравна инспекция (РЗИ) и МЗ да има информация за наличните и предоставени вид и брой дози ваксини на личните лекари и пунктовете за имунизация, която да се актуализира ежедневно.

Личните лекари предлагат още ваксините да се разпределят между тях и пунктовете в болниците в съотношение 3 към 1 и в последствие "зелените коридори" и да са валидни и на двете места.

Освен това личните лекари настояват да се обяви публично, че иРНК ваксини ще се поставят и при личните лекари и пациентите могат да заявят избора си. Освен това джипитата призовават да се говори публично за възможност за избор на ваксина, единствено и само ако има осигурена такава възможност във всяко място, където се провежда масовата ваксинация.

Друго искане на личните лекари е при едно получаване на ваксини от РЗИ да им бъдат предоставяни не по-малко от 60 дози от всяка заявена ваксина, освен ако изрично не са заявени по-малки количества. При осигурен достатъчен брой дози в национален мащаб те предлагат на личните лекари да да се давацялото заявено от тях количество. Изключения може да има за иРНК ваксините поради по-краткия срок за съхранение в обикновен хладилник.

Те искат още да севъведат възможности за бърза доставка. Например един лекар да получава количествата и за други колеги, с които работи в непосредствена близост, където това е възможно. Или чрез органите на МВР, каквато възможност е била посочена от здравния министър.

Отново опашки от лекари за ваксини пред РЗИ

Междувременно в петък с подновяването на масовата имунизация с AstraZeneca столични лични лекари отново се редиха на опашка за ваксини пред Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ).

Директорът РЗИ д-р Данчо Пенчев съобщи, че в следващите дни на личните лекари ще бъдат раздадени 10 000 дози, като само в петък са раздадени 2040 дози на 68 лекари. РЗИ раздава по 30 дози на общопрактикуващ лекар до изчерпване на количествата. Общо от началото на кампанията 21 850 дози са раздадени на 554 столични общопрактикуващи лекари.

Той обясни, че личните лекари засега не получават иРНК ваксини, защото от тях няма достатъчни количества и ако трябва да им дават, ще е по един флакон, което е много малко. ИРНК ваксините се пазят за приоритетните групи във фазите по имунизационния план. По думите на Пенчев заради разширяването на Covid-структурите в болниците са се появили още лакари и медицински персонал, които подлежат на имунизация. Пенчев се надява след април иРНК ваксини да получават и личните лекари.

Освен това, обратно на искането на личните лекари, Пенчев призова да не се прави организация, при която един лекар да взима дозите на няколко негови колеги, тъй като това усложнявало и бавело процеса.

mediapool.bg