Няколко френски региона, засегнати тежко от епидемията, включително департаментът Ил дьо Франс (Парижка област) ще влязат от полунощ на петък срещу събота в нов четириседмичен локдаун, но той ще е по-мек в сравнение с предходните два локдауна. Мярката ще засегне около 20 милиона французи, тоест една трета от населението на страната (което е близо 67 милиона души). Тя бе обявена снощи от премиера Жан Кастекс, който увери, че предвидените рестрикции няма да са толкова строги, колкото предишните.
Училищата ще останат отворени, а националният вечерен час ще започва вече в 19 ч., а не в 18 ч. като сега. Кастекс допълни, че хранителните и магазините за стоки от първостепенно значение, а също и книжарниците и музикалните магазини, също остават отворени, а разходките и спортните дейности на открито ще се позволяват в радиус от 10 км от дома. Пътуването между регионите обаче няма да бъде позволено.
Новите ограничения влизат в сила заради нарастването на случаите на зараза във Франция. За последното денонощие тя регистрира 35 000 нови случая. Страната се приближава и до прага от 100 000 жертви от началото на пандемията.
Мерките ще се прилагат за общо 16 департамента - Париж и района около него, северната част на страната, един департамент на запад и един на юг. При представянето на мерките Кастекс каза, че те са начин, който би позволил на властите да възпрат епидемията, без да затварят хората в домовете им. Той описа мерките като необходими, балансирани и териториализирани. "Все още има трудни дни пред нас", подчерта Кастекс и настоя върху перспективата, предоставяна от ваксинацията.
Френският премиер днес беше имунизиран с ваксината на AstraZeneca в болница край Париж. Ваксинацията беше предавана на живо по телевизията, за да се възстанови общественото доверие в препарата, съобщи Ройтерс.
След няколкодневно прекъсване френският лекарствен регулатор днес обяви, че използването на ваксината на AstraZeneca може да се възобнови, но препоръча тя да се прилага само при хора на възраст от 55 години нагоре.
Новите ограничения са обявени почти по същото време, по което преди година президентът Еманюел Макрон обяви първия национален локдаун, който тогава се прилагаше на цялата територия на страната и беше много по-строг, като тогава и училищата останаха затворени.
Третата вълна на разпространението на коронавируса в Германия не може да бъде спряна само от ваксинациите, заяви здравният министър Йенс Шпан, цитиран от ДПА. "В Европа все още няма достатъчно дози ваксини, за да бъде спряна третата вълна само с ваксинация", каза Шпан.
"Дори доставките по поръчките на Европейския съюз да пристигат надеждно, все пак ще са необходими няколко седмици, за да бъдат напълно ваксинирани рисковите групи", заяви той.
Според него нарастващият брой заразявания означава, че Германия може отново да въведе строга карантина. "Увеличаващият се брой случаи може да означава, че няма да можем да предприемем по-нататъшни стъпки за отваряне в идните седмици. Напротив, може дори да се наложи да направим стъпки назад", каза Шпан на пресконференция.
С изказването си министърът попари надеждите за отмяна на още ограничения, отбелязва Ройтерс.
Германия възобнови днес ваксинациите с ваксината на AstraZeneca, след като Европейската агенция по лекарствата направи препоръка, че ползите от ваксината са по-големи от рисковете.
Правителството на Чехия удължи рестрикциите за придвижване между районите, въведени заради коронавируса, и след 21 март, предаде Ройтерс. Мярката ще е в сила до второ нареждане. Ограниченията бяха въведени в началото на март заедно със затварянето на училища, магазини и повечето услуги, както и с въвеждането на задължение за маски от типа FFFP2. От ограничението за придвижване се освобождават само хората, които трябва да отидат на работа или имат друга сериозна причина.
Министърът на здравеопазването Ян Блатни каза, че всекидневният ръст на новите случаи на зараза вече не нараства след пика от близо 17 000 новозаразени за 24 часа в началото на март, което показва, че рестрикциите дават известни резултати и трябва да бъдат удължени. Блатни не пожела да отговори кога може да има облекчаване на ограниченията, но правителството цели да запази статуквото до след великденските празници в началото на април.
Чехия преживява една от най-тежките вълни на заразата в Европа от миналия октомври, а после отново и през януари и февруари. Миналите седмици дневно жертвите на болестта бяха около 200 и болниците обявиха недостиг на легла и персонал.
Правителството разшири и заповедта за задължителното седмично тестване за коронавируса за още повече работници, което означава, че ще бъдат тествани близо половин милион души на ден.
Страната отчете над 24 000 смъртни случая от началото на пандемията, а болниците съобщиха тази седмица за над 9000 хоспитализирани, в това число и 2000 пациенти в интензивните отделения, което е антирекорд.
Същевременно Сенатът на парламента на Чехия се обяви против използването на руската ваксина Спутник V без одобрението на Европейската агенция по лекарствата.
Болниците във Виена са близко до натоварването, на което бяха подложени миналата есен, когато се наложи да бъде въведена карантина, заяви здравният министър Рудолф Аншобер, цитиран от Ройтерс, дни преди да бъде взето решение дали да се позволи на ресторантите да приемат посетители на открито.
Броят на заразените нараства откакто на 8 февруари беше отменена третата карантина. Тогава магазините, които не продават стоки от първа необходимост, получиха разрешение да отворят врати, въпреки че броят на случаите оставаше висок. Вместо целодневните ограничения на придвижването беше наложен полицейски час през нощта.
Австрия е отбелязала до момента 504 581 случая на коронавируса и 8 982 починали. Броят на новозаразените надхвърли днес 3500, което е най-високото равнище от началото на декември, когато случаите започнаха да намаляват по време на втората карантина. Правителството планира да позволи на терасите на баровете, ресторантите и кафенетата да отворят врати на 27 март, но решението ще бъде преразгледано в понеделник.
Лидерът на опозиционните социалдемократи призова за ново засилване на ограниченията и Аншобер заяви, че в някои региони може да се наложат промени. През уикенда ще бъде направен точен анализ, а решението ще бъде взето в понеделник, обеща той.
Белгийските власти свикват извънредно заседание, за да решат кои противоепидемични мерки да възстановят, за да ограничат третата вълна на заболяванията, съобщиха местни медии.
Сред възможностите е удължаване на вечерния час, затваряне на магазини за маловажни стоки, както и забрана на услугите на кинезитерапевти, козметици, масажисти и фризьори. Медиите цитират експертни становища, според които би било добре за кратко да се върнат миналогодишните ограничения, при които бе забранено пътуването между градовете и движението на повече от 1-2 километра от дома.
Обмисля се ново пълно затваряне на училищата, след като е установено, че нарастват заразените на възраст под 20 години, които предават болестта на своите родители. Властите отбелязват, че целта на възстановяването на ограниченията е мерките да отпаднат след Великденската ваканция и в началото на май да могат да отворят дори ресторантите и кафенетата.
Нидерландия отчете ръст от 7400 нови случая на коронавирус за последните 24 часа, което е най-големият брой за едно денонощие от януари.
Нидерландските власти предстои да решат през идните дни дали има възможност за някакво облекчаване на пълния локдаун, включващ нощен полицейски час и затваряне на всички барове и ресторанти в страната.
Общият брой на случаите в Полша, обхваната от трета вълна на пандемията, днес надхвърли 2 милиона. Държавата с 38 милиона население е регистрирала общо 2 010 244 случая на коронавирус и 48 807 починали от началото на пандемията, показват данните на здравното министерство.
В началото на декември Полша надхвърли 1 милион случая на зараза, докато втората вълна на пандемията затихваше. Неотдавна обаче започна последователно и рязко увеличаване на броя на инфекциите заради по-заразния британски вариант на вируса. Днес Полша съобщи за 25 998 нови случаи и 419 починали.
Правителството на Дания постигна съгласие с парламента да се увеличи лимита на събиранията на обществени места, предаде Ройтерс. Ще бъде разрешено събирането на до 10 души.
Още училища ще подновят присъствени занятия при спазване на санитарните мерки от 22 март, се допълва в изявление от канцеларията на премиера.
Новозаразените с коронавирус на дневна база в Унгария днес надхвърлиха 10 000 души и достигнаха рекордните 10 759, съобщи правителството на сайта си за пандемията, предаде Ройтерс. Броят на починалите в рамките на денонощие също е рекорден - 213.
В централноевропейската държава ваксинациите продължават и вече са имунизирани близо 1,5 милиона от 10-милионното население.
Украинските здравни власти регистрираха през последното денонощие 15 850 заразени с коронавируса - рекорден брой от началото на годината, заяви днес здравният министър Максим Степанов. Предходният рекорд датира от вчера, когато денонощният ръст бе 15 053 инфектирани, с 5 на сто по-малко, отколкото днес.
Сред новозаразените има 830 деца и 401 медицински служители, уточни министърът. През последните 24 часа в Украйна са настанени в болници 4444 инфектирани, оздравели са 4592 души, 262 са починали от усложнения. Общият брой на заразените досега е 1 519 926, оздравелите са 1 248 782, смъртните случаи - 29 515.
До 30 април в Украйна е обявена извънредна ситуация и обща карантина; според премиера Денис Шмигал в страната е започнала трета вълна от пандемията.
Турция регистрира най-големия денонощен прираст на новозаразените с коронавируса от начало на годината, предаде Ройтерс. Новите случаи на зараза са 20 049, а починалите за последното денонощие са 81. От началото на пандемията в страната бяха регистрирани над 2,9 милиона случая на зараза и над 29 000 починали от усложнения от заразата.
mediapool.bg