Кламер БГ - Новини: Какво означава разследването на прокуратурата във военното разузнаване?

Какво означава разследването на прокуратурата във военното разузнаване?

България

|
Пон, 08 Юли 2019г. 18:09ч.
Какво означава разследването на прокуратурата във военното разузнаване?

Безпрецедентните обвинения на военната прокуратурата срещу сегашния и бившия шеф на служба "Военна информация" повдигна много въпроси, включително и дали не става дума за опит да бъде сменено ръководството на военното разузнаване.

Според Военната прокуратура директорът на службата Пламен Ангелов и предшественикът му Светослав Даскалов са издали над 500 достъпа до класифицирана информация на НАТО и ЕС в нарушение на закона. Това е ставало в продължение на три години, но едва сега след сигнал на ДАНС държавното обвинение е забелязало, че става дума за евентуално престъпление.

Според прокуратурата разрешенията за достъп до данни с гриф "Секретно" и "Строго секретно" са издавани от служител по сигурността във военната служба, а не, както е по закон, от ръководителя ѝ.

В странното съобщение на прокуратурата въпросите са много повече от реалната информация. В него не се посочва кои хора са получили нерегламентирано достъп до информация, защо практиката е продължила три години и имало ли е последващи течове на информация.

Бившата шефка на Държавната комисия за сигурността на информацията (ДКСИ) Цвета Маркова коментира пред БНР, че подобно "оповестяване" е невиждано.

"Когато дойдат на проверка от НАТО, която ще обхване и ДАНС, и прокуратурата, ще установи, че има заповед, която дава мандат на заместника на службата да подписва разрешенията за достъп до класифицирана информация", коментира Цвета Маркова.

Становище в подобен смисъл трябва да е дала вече и ДКСИ. За наличие на нерегламентиран достъп трябват четири предпоставки, каквито не са налице, каза тя.

"Това оповестяване е изключително позорно и застрашаващо националната сигурност. Искрено се надявам, че тази информация няма да се потвърди при инспекцията на НАТО", казва Маркова.

По думите й публичността е вредна за сферата на сигурността на държавата.

"Самата система за сигурност трябва да има инструментариум, който да не позволява допускането на каквито и да било пропуски, макар и технически, а на второ място - да не допуска такова невиждано досега като размер оповестяване на настъпили рискове или заплахи", добавя тя.

Според нея този, който е подал сигнала в ДАНС, вероятно не е запознат със закона или го тълкува повърхностно и неправилно.

"Правомощията на ДАНС се отнасят за всички останали, освен за службите за сигурност", каза Маркова и обясни, че световна практика е една служба да не се меси в работата на друга, защото това еднакво вреди и на двете.

"Надявам се ДАНС да не е влязла на проверка в Служба "Военна информация". Самата служба би трябвало да има собствено звено "Сигурност", което да обезпечава, да гарантира вътрешната сигурност на тази специална служба", коментира доц. Маркова.

Военното министерство посрещна сдържано съобщението на прокуратурата, като източници до министъра казаха, че се очаква да не прибързва с предложение за освобождаване на Пламен Ангелов.

mediapool.bg