Кламер БГ - Новини: Какво е извънредно положение?

Какво е извънредно положение?

България

|
Пет, 13 Март 2020г. 13:46ч.
Какво е извънредно положение?

Обявяването на извънредно положение за цялата страна може да се направи само от парламента, съгласно чл. 84, т. 12 от конституцията. Това дава на изпълнителната власт извънредни правомощия, които се приравнени с военно положение.

Става дума основно за ограничаване на права. Единствените неотменими права на гражданите остават правото на живот, правото да не бъдат изтезавани, презумпцията за невиновност, политическите и религиозните права.

"При обявяване на война, на военно или друго извънредно положение със закон може да бъде временно ограничено упражняването на отделни права на гражданите", пише в конституцията.

В българското законодателство извънредното положение не е развито подробно. Позволено е приемането на временни закони, които важат само за времето на извънредното положение. Правителството получава възможност да управлява и чрез декрети, с които се въвеждат извънредни правила и забрани.

Обявяването на извънредно положение може да доведе и до мобилизация на резервистите на армията. Използването на армията за налагане на ограниченията върху движенията на гражданите ще бъде преценявано от Министерския съвет.

Извънредното положение дава възможност за лесно проследяване на огромни групи от хора, които в нормално време могат да бъдат подслушвани и следени само със съдебно разрешение.

Основната отговорност сега е в ръцете на правителството. Действащият Закон за защита при бедствия предвижда, че се задейства единна спасителна система с цел да се "ограничи разпространението и ликвидиране на възникнали епидемични взривове, епидемии и епизоотии от заразни и паразитни болести".

Вицепремиерът Томислав Дончев вече анонсира, че първото ограничение, което ще бъде въведено, ще е върху свободата на придвижване. Без извънредно положение държавата не може да ограничава това право, а само да препоръчва на гражданите си да се въздържат от пътувания. С временен закон може да бъдат напълно забранени пътувания към и от страните с висок риск от заразяване. В момента това са Иран, Италия, Китай и Южна Корея, но епидемията се разпространява бързо в цяла Западна Европа.

Въпреки че по действащите закони неспазването на карантината се наказва, МВР реално няма голяма възможност да контролира всички хора под карантина и спазването на ограничението е оставено на тяхната съвест. При извънредно положение властите получават възможност да задържат в арести и изолирани здравни заведения. Така може да се гарантира, че потенциално опасни за общественото здраве хора няма да излизат свободно на улицата.

Обмисля се въвеждане на глоба от 5000 лв. за тези, които нарушат правилата на карантината.

Извънредно законодателство позволява бързо затваряне на публични търговски пространства.

"Това е нужно, защото ситуацията с коронавируса е динамична и понякога едни и същи мерки може да се наложи да се изменят дори в рамките на денонощие", коментира шефът на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски.

mediapool.bg