Шведската тийнейджърка и екоактивистка Грета Тунберг никога не е мечтала, че самотният й протест пред парламента ще прерасне в глобално движение.
От август 2018 г. 16-годишната активистка всяка седмица излиза на протест пред парламента в Стокхолм със саморъчно написан плакат, гласящ "училищна стачка в защита на климата".
"Мислех, че ще протестирам три седмици и че едва ли някой е повярвал, че ще го направя.
Но аз го направих, а след това просто не бях удовлетворена. Затова направих хаштаг #Петъци за бъдещето (#FridaysFor Future) и видях как се разраства от ден на ден", каза тя.
Ученически стачки, предназначени да мобилизират по-активни действия за справяне с климатичните промени са планирани днес в повече от 1600 града в над 100 страни.
Тунберг вдъхнови младежите да принудят политиците да направят повече за справяне с климатичните промени и за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий в сравнение с нивата от прединдустриалната епоха - най-амбициозната цел, фиксирана в Парижкото споразумение за климата от 2015 г.
Инициативата й е достойна за Нобелова награда за мир според норвежки опозиционни политици, които я номинираха за отличието.
Тунберг се обърна също към световния елит на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, както и към Конференцията за климата на ООН, състояла се миналата година в Катовице, Полша.
"Получих невиждана подкрепа от цялото екологично движение и от всеки, който е загрижен за климата. Това нямаше да е възможно без тях", написа тя на ДПА.
Тунберг казва, че идеята за ученически стачки е вдъхновена от учениците от гимназията в Паркланд, Флорида, където 17 ученици и служители на училището бяха застреляни през февруари 2018г.
"Смятам, че Роза Паркс беше също чудесен пример, интроверт и стеснителен човек, за когото прочетох. Сега всеки трябва да е екстроверт и отворен към обществото. Не съм такава и смятам, че всички, които са като мен, могат да се вдъхновят, че ние можем също да бъдем чути и да променим нещата", казва Тунберг.
"Много вдъхновяващо и вдъхващо надежда е, че един човек може да промени нещо само като седи в автобуса", пише тя, имайки предвид как през 1955 г. Роза Паркс отказа да отстъпи мястото си в автобуса на бял мъж в Монтгомъри, Алабама, постъпка възприета като повратна точка за движението за човешки права в САЩ.
Тунберг казва, че не се възприема като звезда, въпреки че хората скандират името й, когато я видят при посещенията й в Германия, Швейцария, Белгия и Франция.
"Но ако е от полза за климатичната кауза, че толкова много се пише за мен, нямам нищо против. Макар че това означава, че трябва да обмислям всяка своя постъпка. Ако ям хляб от найлоново пликче, някои (хора) започват да вдигат шум. Но смятам за положително, че всички виждат колко безполезна е подобна негативна кампания", казва тя.
На 11 години Тунберг е страдала от депресия. Допълнителен фактор става осъзнаването на климатичните промени и идеята, че не се прави достатъчно за борба с тях. Тя престана да се храни, но получи помощ и съумя да дискутира тревогите си със своите родители. Те спряха да ядат месо и да летят със самолет, което създаде трудности за майка й - оперната певица Малена Ернман.
Тунберг страда от синдрома на Аспергер, разстройство подобно на аутизма.
Попитана как това влияе на дейността й за климата, тя отговаря: "Много положително. Започнах да осъзнавам, че мога да се съсредоточавам много по-добре от повечето хора. Но мога също да се чувствам изключително изморена, когато изразходя енергията си".
"Ако не страдах от синдрома на Аспергер, щях да потърся други начини. Вероятно щях да работя с всички останали. Сега не се справям добре в екип и работя много повече сама в сравнение с други активисти, които искат да основат организации и да пишат устави и правилници. Затова "Петъци за бъдещето" не е организация на международно ниво. Това е хаштаг и движение, което се фокусира върху изследователската работа. Говорим за едни и същи цели, но говорим като отделни личности или от името на различни организация в различни държави.
"Има безброй организации и политически партии. Те трябва да променят начина си на мислене. Нямаме толкова много време да основаваме нови партии и организации. Промяната трябва да започне днес".
По БТА
mediapool.bg