Кламер БГ - Новини: Ученически стачки в 123 страни зоват за действия срещу промените в климата

Ученически стачки в 123 страни зоват за действия срещу промените в климата

Свят

|
Пет, 15 Март 2019г. 17:55ч.
Ученически стачки в 123 страни зоват за действия срещу промените в климата

Ученически стачки с призиви за действия за справяне с климатичните промени се проведоха в петък в повече от 2000 града в 123 страни, съобщиха организаторите, цитирани от ДПА.

Планирани бяха 209 протеста във Франция, 195 в Германия, 178 в Италия, 158 в САЩ, 123 в Швеция и 107 във Великобритания.

От Южния Пасифик почти до Северния полярен кръг, ученици от цял свят излязоха днес на стачка в защита на климата, предаде Асошиейтед прес. Мобилизацията стана основно през социалните мрежи и днес десетки хиляди ученици от целия свят пропуснаха учебните занятия, за да участват в демонстрации с призив за действия срещу глобалното затопляне на планетата.

Хиляди ученици излязоха от клас в Нова Зеландия, поставяйки началото на световния ученически протест срещу бездействието на властите по проблема с климатичните промени, предаде Ройтерс.

"Климатичната промяна е по-лоша от Волдемор", гласеше саморъчно направен плакат, сравняващ измененията в климата със злия магьосник от поредицата за Хари Потър.

"Бас ловя, динозаврите също са мислели, че имат време", се четеше на друг от плакатите, с които ученици и техни родители преминаха край сградата на парламента в новозеландската столица Уелингтън.

Ученически протести се проведоха в 30 града в страната. Новозеланският премиер Джасинда Ардърн, която обеща 100 млн. новозеландски долара (68 щ. д.) за намаляване на емисиите парникови газове, подкрепи ученическите стачки. По думите й тийнейджърите не бива да чакат, докато станат достатъчно големи, за да упражнят правото си на глас.

В Австралия стотици младежи се събраха в Кернс, град недалеч от Големия бариерен риф. На южния континент протести са планирани в 56 града, в които се очаква да се включат 50 до 60 000 ученици, според организаторите.

"Каква е ползата от училището, ако не ни остане планета, на която да живеем?", заяви 16-годишната Ема Демарчи.

По думите й трите основни искания на австралийските ученици са 100 процента възобновяема енергия до 2030 година, никакви нови проекти на изкопаеми горива и да бъде спряна планираната въглищна мина "Адани" в щата Куинсланд.

Хиляди германски ученици взеха участие в протестите "Петъци за бъдеще" срещу климатичните промени в Берлин, за първи път придружени от родителите си, от учени и колоездачи в централния градски "Инвалиденпарк", предаде ДПА. Според полицията в проявата в Берлин са взели участие 5000 души. Подобни акции е имало и в други германски градове.

Въпреки ситния дъжд ученици от най-малко 29 полски града излязоха на протест в инициативата "Петъци за бъдеще". Според местните медии близо 1000 млади демонстранти са се събрали пред министерството на енергетиката във Варшава, след огласяно от силна музика шествие през центъра на полската столица.

В австрийския град Брегенц 1500 ученици включиха едновременно алармите на мобилните си телефони, за да покажат, че "времето изтича" и настъпва моментът да се погрижим за климата, каза организаторът на проявата Александра Зайбал, цитирана от ДПА.

В центъра на Виена се събраха близо 10 000 демонстранти, протестиращи срещу бездействието на политиците по въпроса за климата. "Всичко е заради парите, а не заради климата", се оплака 15-годишният ученик Мориц, цитиран от ДПА.

В Италия хиляди ученици се събраха в района на Колизеума в Рим. Протести имаше в още 180 италиански града, сред които Торино, Болоня, Бари, Неапол, Венеция и др.

В Париж в протеста се включиха според полицията 29 000 демонстранти, а според организаторите - 40 000, предаде Франс прес.

В другия край на света, в Индия хиляди студенти в цялата страна пропуснаха училищните занятия днес, за да призоват към действия за справяне с глобалното затопляне и замърсяването на природата, които засягат милиони индийци, посочва ДПА. Най-масови бяха протестите в Делхи, Мумбай, Хайдерабад и Бангалор, сред общо 36 града в цялата страна, където имаше подобни прояви.

Учениците скандираха лозунги с искания правителството да спре използването на въглища и да предприеме мерки срещу промените в климата и замърсяването на въздуха. Тъй като протестите протичат в навечерието на парламентарните избори, един от издигнатите от учениците плакати гласеше: "Ако не дишаме, няма да гласуваме" допълва ДПА.

Демонстрациите са част от световната вълна ученически протести, която започна през август 2018 година, когато 16-годишната шведка Грета Тунберг започна протести пред сградата на парламента в учебни дни. Тя излиза всяка седмица и така вдъхнови многолюдни ученически демонстрации с настояване за глобални действия срещу климатичните промени под лозунга #FridaysForFuture ("Петъци за бъдещето").

Шведската тийнейджърка беше номинирана от трима политици от норвежката опозиция за тазгодишната Нобелова награда за мир.

"Предложихме Грета за наградата, тъй като климатичната заплаха е може би главният фактор за войни и конфликти. Масовото движение, подето от Грета, е много важен принос към мира", каза Фреди Андре Йовстегор от Социалистическата лява партия пред норвежкия вестник Ве Ге (VG).

Тунберг говори пред световните лидери на Световния икономически форум в швейцарския курорт Давос, както и на климатичната конференция на ООН миналата година в полския град Катовице.

Грета Тунберг се присъедини тази сутрин към масовата ученическа демонстрация пред шведския парламент.

Един от плакатите на протестиращите ученици в Стокхолм гласи: "Не можеш да подкупиш климата", декориран с монети и банкнота от 20 крони.

Тунберг написа днес в Туитър: "Според последни данни: 2052 места в 123 страни от всички континенти, включително Антарктида. Въпросът е: Какво ще правите на 15 март 2019 г.?"

Тунберг даде също интервюта по телевизията и радиото и каза, че е "много развълнувана" на този ден. "Те дори не се заемат решаване с проблема, не знам какво правят, но само губят време", каза Тунберг пред журналисти за срещите си с водещи политици на събития като Международния икономически форум в Давос, Швейцария.

"Трябва да започнат с това да назовават нещата със истинските им имена, необходимо е това да стане. Колко емисии трябва да се намалят?" добави екоактивистката.

Попитана дали възрастните също трябва да стачкуват, тя отговори: "От тях зависи, ако искат децата им да имат бъдеще".

За глобалните протести Тунберг каза: "Движение и преди е съществувало. Само показах как да направиш така, че гласът ти да бъде чут".

mediapool.bg