Кламер БГ - Новини: КСНС: Кабинетът на Кирил Петков няма да дава срокове на Скопие и ще иска реални резултати (видео)

КСНС: Кабинетът на Кирил Петков няма да дава срокове на Скопие и ще иска реални резултати (видео)

България

|
Пон, 10 Ян 2022г. 21:17ч.
КСНС: Кабинетът на Кирил Петков няма да дава срокове на Скопие и ще иска реални резултати (видео)

Сн. БГНЕС

Правителството ще продължи да изпълнява рамковата позиция за Северна Македония от 2019 година, която е изпълнена с червени линии, и няма да обвързва напредъка на Скопие към ЕС със срокове, а с постигането на реални резултати. Около това се обединиха парламентарните партии по време на заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента Румен Радев, което продължи повече от пет часа в понеделник.

Така управляващата коалиция демонстрира единна позиция за отлагане на преговорите на Северна Македония към Европейския съюз и подкрепа за евроинтеграцията на Албания, която обаче остава блокирана, тъй като засега двете държави се движат заедно към ЕС.

Общата позиция на КСНС препотвърждава твърдия курс към Северна Македония и при новото правителство начело с Кирил Петков, въпреки че премиерът даде шестмесечен срок за регулиране на кризата и демонстрира далеч по-умерено отношение към Скопие.

Президентът Румен Радев посочи след заседанието, че участниците в него са се разбрали още да се следи изпълнението на Договора за добросъседство между двете страни от 2017 година, а правителството да подготви план за действие за постигане на напредък във всички области на двустранните отношения. Между двете страни ще бъдат създадени и работни групи.

Президентът посочи, че е било констатирано, че вече четири години Северна Македония не изпълнява договора от 2017 г.

Съветът е приел предложения към изпълнителната и законодателната власт.

“При провеждане на външната политика на страната МС да изпълнява националната политика на България, като спазва изискванията, произтичащи от Договора от 2017 година, Рамковата позиция от 2019 година и Декларацията на 44-ото Народно събрание“, посочи Радев.

“Даването на съгласие за започване на преговори на РСМ за присъединяване към ЕС да не се обвързва със срокове, а с постигане на реални резултати, включително и по отношение на правата на македонските българи“, посочи той.

Президентът съобщи, че е било констатирано, че за 4 години Северна Македония не изпълнява договора от 2017 г.

”Правата на македонските българи трябва да бъдат равни с тези на останалите народи, посочени в конституцията на Северна Македония и това не може да бъде обект на преговори”, посочи Радев.

Така седмица преди очакваното посещение на Кирил Петков в Скопие, където ще се срещне с номинирания за нов македонски премиер Димитър Ковачески, България охлади надеждите на македонците за бърз напредък.

КСНС излиза със 7 предложения към изпълнителната власт:

Да изпълнява националната позиция спрямо изискванията на договора от 2017 г., рамковата позиция от 2019 г. и декларацията на 44 НС.

Да се дава съгласие за начало на преговори след постигане на реални резултати.

Да се работи за изпълнение на заложеното в договора от 2017 г.

Да се подготви план за напредък в двустранните отношения.

Да се предложи на Скопие създаване на работни групи според областите на Договора за добросъседство.

Да се предприемат мерки за изграждане на Коридор №8 като магистрала, жп линия, енергийна и дигитална свързаност съвместно с РСМ и Албания.

Да се предложи на македонския парламент структуриран диалог между парламентарни комисии и групи за приятелство.

Въпреки натиска на ЕК, САЩ и някои европейски страни, засега не се очертава бърз пробив. Към момента Скопие не е показало реални стъпки за изпълнение на българските условия, но евентуалният нов премиер Димитър Ковачевски даде заявка за нова страница в отношенията с България.

Десислава Атанасова от ГЕРБ каза след заседанието, че “за всеки държавник няма по-голяма оценка от това да се препотвърди неговата позиция“.

“В този смисъл се радвам, че останалите колеги в КСНС оцениха приноса на 44-тото НС и на правителството на кабинета "Борисов" 3 по отношение на асоциирането на РСМ. Имаме консенсус по всички въпроси, коментира Атанасова. Преговорите ще продължат, когато има изпълнени условия, които са поставени“, каза тя.

Христо Иванов от “Демократична България“ каза, че позицията на България остава ясна и последователна.

ВМРО заплаши с "дъжд от камъни" и референдум

Заседанието на КСНС бе съпроводено и с демонстрация на ВМРО, като от партията съобщиха, че са готови на протести при евентуална промяна на българската позиция.

"Това донякъде ще помогне и на властта в момента, защото ще имат ясно изразената воля на българската нация. Най-общо въпросът трябва да бъде: "Съгласен ли сте България да даде съгласие за начало на преговорите на Република Северна Македония само ако изпълни изчерпателно следните български условия", обясни евродепутатът от ВМРО Ангел Джамбазки.

Джамбазки каза, че засега ВМРО не протестира.

"Все още не е протест. Може да стане протест, ако има отстъпление от националната позиция. Затова сме събрали да ги предупредим абсолютно мирно и разумно, че огромната част от българското общество подкрепя позицията за това, че Северна Македония трябва да започне преговори с ЕС само след като изпълни изчерпателно разписаните и гласувани от предишното НС и правителство решения", посочи Джамбазки.

По думите на лидера на партията Красимир Каракачанов протестите от 2020 година ще са като "сън в лятна нощ" в сравнение с евентуални протести на ВМРО.

"Няма да излезем с яйца, гарантирам ви. Сега ще има дъжд от камъни", каза от своя страна лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, който бе военен министър в последното правителство на Бойко Борисов.

Бъдещият македонски премиер очаква действия извън историческите рамки

На този фон номинираният за нов министър-председател на Северна Македония Димитър Ковачевски изрази надежда, че ще изгради конкретни и приятелски отношения с новия министър-председател на България Кирил Петков.

Ковачевски очаква да положат основите за по-нататъшни разговори и форми на сътрудничество и напредък, но и размах на действие извън строго историческите рамки и определения, съобщи агенция МИА, цитирана от БТА.

"Готов съм да отворя нова страница в отношенията с България и да изградя искрено приятелство и по-добро бъдеще за двете страни. Гласът на омразата трябва да бъде заглушен. Наистина имаме повече прилики, отколкото разлики като държави и трябва да се концентрираме върху общия интерес. Само с този подход ще ни запомнят като лидери, преодолели балканските конфликти с европейски подход. Чрез политика на взаимно уважение, изграждане на бъдеще, сътрудничество и компромиси, каза Ковачевски в интервю за МИА.

Той подчерта, че двете страни имат голям потенциал за развитие на конкретно сътрудничество в няколко области: икономика, инфраструктура, туризъм, образование и култура, подпомагане на европейската интеграция и сближаване на нашите народи и граждани.

Ковачевски казва, че в целия процес няма да отстъпи от правото на самоопределение и от собствената идентичност и език, което е неотменимо право на всеки народ.

Какво следва?

Въпреки демонстрирания оптимизъм от Скопие засега македонските управляващи не са предприели реални стъпки за изпълнение на българските изисквания. София настоява да се спазват правата на македонските българи, да се прекрати езика на омразата, да няма исторически фалшификации и други.

Кирил Петков съобщи, че ще бъдат формирани пет работни групи, включително за бизнес и инфраструктура, между двете страни. Той даде и срок от шест месеца, в който кризата трябва да бъде регулирана, но той не бе потвърден от КСНС.

mediapool.bg