Кламер БГ - Новини: КС ще решава дали механизмът за разследване на главния прокурор е законен

КС ще решава дали механизмът за разследване на главния прокурор е законен

България

|
Вт, 27 Юни 2023г. 13:50ч.
КС ще решава дали механизмът за разследване на главния прокурор е законен

Снимка: БГНЕС

Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане искането на бившия главен прокурор Иван Гешев заради приетия механизъм за разследване на престъпления, извършени от шефа на държавното обвинение. Със същите законови промени беше намалено и мнозинството, нужно за избиране и отстраняване на главния прокурор от 17 на 13 гласа във Висшия съдебен съвет (ВСС). Заради новите текстове стана възможно отстраняването на Гешев с 16 гласа.

Конституционна нетърпимост

Според новите законови текстове при достатъчно данни за извършено престъпление от главния прокурор или негов заместник разследването ще се води от съдия, назначен специално за целта. Имената на магистратите, съгласили се да влязат в тази роля, вече бяха обявени. Доказателствата ще се събират от посочени от вътрешния министър разследващи полицаи.

В искането си Гешев говори за "конституционна нетърпимост" на приетите промени. Той посочва, че съдията ще влиза в ролята на прокурор, което е недопустимо. Освен това казва, че ще бъде нарушен и принципът дело да се образува за престъпление, а не срещу конкретно лице.

"Този принцип няма как да се приложи по отношение на разследването срещу главния прокурор, който винаги е конкретно лице и в този случай няма никакво съмнение, че делото се води срещу него от самото начало", казва се в искането му.

Той посочва още, че в случая е нарушена нормата от конституцията, която въвежда забрана за ограничения, базирани на признаци като религия, пол, политически убеждения, включително професия и заеман пост.

Още по темата:

Механизмът за контрол на главния прокурор е обнародван

Гешев застъпва старата си теза, че всеки редови прокурор би могъл да му образува дело. Тази трактовка е обоснована и в решения на Конституционния съд от 2020 г. и 2021 г.

"Съгласно тези решения без изрична промяна в основния закон е невъзможно да се създаде държавен орган, който да е част от прокуратурата и същевременно да е изключен от общия ред за контрол в нейната система. Към момента съгласно действащото законодателство няма пречка срещу главния прокурор да се провежда независимо разследване", пише в искането на главния прокурор.

Той посочва, че с последните поправки е приет ред, различен от общия за всички останали. Т.е. независимо на каква длъжност е който и да е друг, той ще бъде разследван по общите правила. Само за главния прокурор обаче е предвиден специално назначен за целта съдия.

Брутална разправа

Гешев реагира на допуснатото за разглеждане искане. Във фейсбук профила си той заяви, че това е потвърждение на всичко заявено от него до момента.

"Рекордно бързото ми отстраняване трябваше да изпревари произнасянето на КС. Крадливи политици подчиниха Висшия съдебен съвет на своите собствени страхове и го принудиха да спазва техния задкулисен график", написа той.

Бившият главен прокурор твърди, че ВСС е бил длъжен да изчака произнасянето на КС преди да го отстрани. Той се раздели с поста си заради изказването за "политически боклук" в парламента, което съдебните кадровици счетоха, че уронва престижа на съдебната власт.

Останал без длъжност и след заявката за политическа кариера, Гешев вече няма причини да внимава с изказа си.

"Всички вече знаят, че този несправедлив "закон", освен противоречащ на основни правни принципи, е създаден за и насочен персонално към мен.

Явно сериозно притесних дълбоката държава и крадливото задкулисие, след като от страх бяха принудени да правят цял закон за един човек. Този позорен акт е показателен за тъжното време, в което живеем и поражда логичния въпрос: След като крадливи политици могат да стигнат до такава брутална разправа с главния прокурор на Република България, то как тогава всички останали хора могат да бъдат защитени от политически репресии", пише той.

Процедура

След като бе заявено, че КС ще разгледа искането на Гешев, правосъдният министър Атанас Славов заяви, че ще поиска ВСС да спре процедурата за избор на нов главен прокурор. По план гласуването трябваше да се случи в края на октомври като преди това бяха предвидени дати за издигане на кандидатури. ВСС побърза да обяви графика си, защото по закон това трябва да се случи в 7-дневен срок след отстраняване на шефа на държавното обвинение.

"Днешното решение на Конституционния съд да разгледа по същество питането на Иван Гешев относно промените, с които беше приет механизъм за разследване и беше променено мнозинството за освобождаването на главния прокурор, е процесуална пречка за продължаване на процедурата", твърди обаче Славов.

Междувременно начело на прокуратурата остава доскорошният заместник на Гешев Борислав Сарафов. Години наред той подкрепяше началника си, но след това се обърна срещу него и започна да го критикува.

Още по темата:

Иван Гешев със заявка за политическа кариера (видео)

И още едно питане

Това не е единствената жалба на Гешев до КС. Преди да бъде отстранен от поста той поиска и произнасяне може ли тази процедура да бъде проведена от съдебен съвет с изтекъл мандат, какъвто е сегашният.

По подобен въпрос КС вече се е произнасял преди почти година. Тогава съдиите решиха, че докато органът, избиращ състава на съответната институция (бил ВСС, агенция или друга структура), не изпълни законовите си правомощия настоящият състав, макар и с изтекъл мандат, продължава да действа.

mediapool.bg