Кламер БГ - Новини: КС отмени по-дългите срокове за отчуждаване на имоти в София

КС отмени по-дългите срокове за отчуждаване на имоти в София

България

|
Вт, 26 Юли 2022г. 20:12ч.
КС отмени по-дългите срокове за отчуждаване на имоти в София

КС отмени по-дългите срокове за отчуждаване на имоти в София

Конституционният съд (КС) единодушно обяви за противоконституционна разпоредбата, заради която в продължение на години действаха по-дълги срокове за отчуждаване на частни имоти в полза на държавата или общината в София, съобщи във вторник специализираният сайт lex.bg. За отчуждаване на терени и парцели в столицата срокът е 15 години, а навсякъде другаде в страната – 10 години. Независимо от по-дългите срокове София пропусна възможността да отчужди например, частните терени в парковете и междублоковете си пространство. Въпросният 15 годишен срок, в който столицата имаше ексклузивното право да изкупи тези частни терени в парковете и да ги направи обществено достъпни за всички и завинаги, изтече на 28 януари 2022 г.

Именно покрай изтичането на този срок, в интервю за Mediapool общинският съветник от ДБ арх. Борислав Игнатов прогнозира, че блокове ще "никнат" в парковете на София и определи това като най-големият провал на кмета Йорданка Фандъкова

Какво се отменя?

Отменен е параграф 23 от Преходните и заключителни разпоредби на измененията в Закона за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО) от 2018 г.

Там се въвеждат специални срокове за отчуждаване на имоти за изграждане на държавни и общински обекти, различни от тези в Закона за устройство на територията (ЗУТ), които важат за всички останали имоти в държавата.

Споменатият текст даваше живот на разпоредбата на чл. 17 от ЗУЗСО и след отмяната ѝ през 2018 г. С въпросния чл. 17 се предвиждаха срокове за започване на отчуждителни процедури от 5 до 15 години.

За изграждане на елементи от техническата инфраструктура ЗУТ предвижда 10-годишен срок за започване на отчуждаването. Но за София заради §23 ЗУЗСО продължи да действа правилото, че “за обекти на техническата инфраструктура – за първостепенна улична мрежа, за метрополитена, за трамвайни и железопътни линии, за обекти на зелената система и за съоръжения за третиране на отпадъци“ срокът за започване на отчуждаването е 15 години. Т.е. за тези обекти в столицата срокът е 15 години, а навсякъде другаде в страната – 10 години.

Стара слава

До 2020 г. ЗУТ също предвиждаше 15-годишен срок за започване на отчуждаването само за озеленени площи. Преди две години обаче Конституционният съд прие, че толкова дълъг срок “противоречи на легитимните правни очаквания и създава правна несигурност, което противоречи на принципа на правовата държава“ (повече виж тук). Така от 2020 г. за нито едно отчуждаване в страната не се прилага срок от 15 години, но за София заради §23 ЗУЗСО той остана да важи при предвиждането на терени за изграждането на много видове обекти.

Отменената днес от КС разпоредба предвижда и специален момент, от който започват да текат сроковете за отчуждаване – 28 януари 2017 г. Т.е. към момента и най-дългият 15-годишен срок вече е изтекъл на 28 януари 2022 г. Произнасянето на КС обаче ще има отношение към всички висящи производства – административни и съдебни, по които приложим закон заради §23 ЗУЗСО, се е явявал отмененият чл. 17 ЗУЗСО.

Докладчик по делото е чл.-кор. проф. Атанас Семов.

mediapool.bg