Кламер БГ - Новини: Историческо: Албания и Северна Македония започнаха преговори за ЕС

Историческо: Албания и Северна Македония започнаха преговори за ЕС

Европа

|
Вт, 19 Юли 2022г. 12:22ч.
Историческо: Албания и Северна Македония започнаха преговори за ЕС

Сн. ЕПА/БГНЕС

Албания и Република Северна Македония започнаха във вторник официално преговори за присъединяване към Европейския съюз. Това стана на първата междуправителствена конференция в Брюксел, ръководена от чешкото председателство на Съвета на ЕС.

"Това е исторически час", посочи Фон дер Лайен в съвместно изявление с премиерите на Чехия, Албания и Република Северна Македония. Албания и Северна Македония.

"Това е успех за вас и вашите граждани. Работихте много усилено, за да стигнете дотук, показахте устойчивост и запазихте вяра в процеса, укрепихте върховенството на закона, борите се с корупцията, имате свободни медии, жизнено гражданско общество, направихте безброй реформи и осъвременихте икономиките си. Започва проверката по общностното законодателство, което ще позволи двете страни да се запознаят с правата и задълженията в ЕС. Ще работим много бързо в тази насока", заяви Фон дер Лайен.

Тя обеща на премиера Ковачевски бъдещото споразумение на неговата страна с граничната служба Фронтекс да бъде преведено на "македонски език"какъвто България официално не признава.

Чешкият премиер Петър Фиала, чиято страна е ротационен председател на Съвета на ЕС до края на годината, оцени високо това, че двете страни се съобразяват изцяло с европейската политика във външните работи и сигурността пред лицето на руската агресия в Украйна.

"В днешна Европа трябва да бъдем по-единни отвсякога. Трябва да благодарим на френското председателство на Съвета на ЕС, което доведе до днешния ден", допълни той.

Скопие трябва да изпълни ангажимента си да вкара българите в конституцията

"Готови сме бързо да свикаме втора конференция (заседание за продължаване на преговорите - бел. кор.), след като Северна Македония изпълни поетото задължение за промяна на конституцията", посочи чешкият външен министър Ян Липавски от името на ЕС.

Свикването на втората конференция е фактическото начало на преговорите, но пред нея има известни препятствия. Първо Северна Македония трябва да изпълни ангажимента и да вкара в конституцията си българите. Стъпка, която изисква две трети мнозинство в парламента, а най- голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ е категорично против и иска да се проведе референдум.

И македонският език

Албанският премиер Еди Рама изрази благодарност към председателя на ЕК и "изключителните усилия на френския президент Еманюел Макрон и неговия екип".

Премиерът Ковачевски изрази искрена благодарност за поддръжката от страна на ЕС. Той посочи, че неговата страна от 17 години чака днешния ден.

"Полека, но сигурно се сближаваме с европейското семейство. За нас е важно, че "македонският език" ще бъде ползван без допълнителни условия и ще стане официален в ЕС. Това е най-голямото достижение и най-големият успех", посочи той.

В същото време България излезе с едностранна декларация за "македонския език“ по време на заседанието на Комитета на постоянните представители (КОРЕПЕР).

"Българският книжовен език има шест регионални писмени норми (кодификации). Три от тях се основават на диалекти, а три на книжовния български език. Създаването на "македонски език" през 1944-1945 г. в бивша Югославия беше акт на вторична кодификация (ре-кодификация), основаващ се на българския книжовен език, допълнително "обогатен“ с местни форми, като по този начин се симулира „естествен“ процес, базиран на диалектна форма", се посочва в документа.

"Всякакво позоваване на официалния език на Република Северна Македония в официални/неофициални документи/позиции/изявления и други на ЕС и неговите институции, органи, служби и агенции трябва да бъде разбирано стриктно в съответствие с конституцията на тази държава и по никакъв начин не трябва да се интерпретира като признаване от страна на Република България на "македонски език“, посочват от МВнР

"България продължава да се придържа към езиковата клауза, залегнала в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, подписан в Скопие на 1 август 2017 г. между Република България и Република Македония, за целите на двустранни договори/споразумения/меморандуми и други между двете държави“, допълват от външното ни министерство.

ЕК: Северна Македония да удвои усилията

Еврокомисарят по съседството и разширяването на ЕС Оливер Вархей заяви, че промяна на конституцията на Северна Македония за допълнително укрепване на основните права автоматично ще доведе до пълно откриване на преговорите с нова конференция.

Разчитам на Северна Македония да ускори усилията, за да отговори изцяло на изискванията за присъединяване, добави той.

Вархей съобщи, че още днес започва оценката на Европейската комисия за готовността на страната от законодателна гледна точка.

mediapool.bg