Кламер БГ - Новини: Служебният кабинет задвижи покупката на още F 16 от САЩ, Борисов си смени позицията и за тях

Служебният кабинет задвижи покупката на още F 16 от САЩ, Борисов си смени позицията и за тях

България

|
Ср, 18 Авг 2021г. 20:56ч.
Служебният кабинет задвижи покупката на още F 16 от САЩ, Борисов си смени позицията и за тях

F-16, сн.

Служебният кабинет задвижи процедурата по закупуването на още 8 изтребители F 16 oт САЩ и "Локхийд Мартин". Служебният министър на отбраната Георги Панайотов смята да поиска от американската страна проектодоговор за придобиване на следващия транш изтребители, но това не обвързва страната ни с евентуална сделка, тъй като тя трябва да мине през парламента, става ясно от отговор на служебния военен министър на парламентарен въпрос, зададен от депутата Христо Гаджев (ГЕРБ).

България вече закупи 8 машини от САЩ и "Локхийд Мартин" за над 2.1 млрд. лева, които бяха платени авансово. Според българския проект трябва да закупим още 8 машини, за да можем постепенно да се откажем от старите съветски МиГ-ове.

Няма срокове, кога трябва да се случи това, но военното министерство не е спряло да движи проекта и по време на служебния кабинет.

Проектът бе финализиран от последното правителство

на Бойко Борисов и той би трябвало да е наясно с реалната ситуация. Въпреки това използва темата, за да атакува служебния кабинет.

"Тежък провал във външната политика! Сега разбирам, че са се опитали нещо тайно да замажат в отношенията със зад океана, като поръчват самолети в условията на тая тежка икономическа криза. Финансова криза!”, каза Бойко Борисов.

Ситуацията напомня за рязката смяна на позицията на Борисов за Северна Македония. След като правителството му наложи блокада по пътя на Скопие към ЕС, изведнъж лидерът на ГЕРБ се обяви за бързото приемане на югозападната ни съседка.

Военният министър в последния кабинет на Борисов - Красимир Каракачанов, също поиска информация от САЩ за условията на следващия транш по проекта.

По-късно от МО се принудиха да уточнят, че “служебното правителство нито води, нито има правомощия да води преговори за закупуване на нови осем изтребителя F-16 Block 70“.

“В проекта за актуализация на бюджет 2021 не се предвиждат никакви разходи за закупуване на нови изтребители“.

Има опасност България да поддържа изтребители F-16 с различни конфигурации

Идеята е всички изтребители F-16 да са в една конфигурация, защото така се осигурява безопасност на полетите, увеличава се оперативната наличност на самолетите и намаляват средствата за поддръжка, тъй като няма да има необходимост от закупуване на резервни части и консумативи и за двете конфигурации.

В поредица официални срещи обаче представители на правителството на САЩ са уведомили българското военно министерство, че предстои промяна на конфигурацията на произвежданите самолети заради изисквания на нови клиенти, чиито самолети ще бъдат произведени след нашите 8.

Една от значимите разлики е промяната на системата за аварийно напускане на самолета. Така българските ВВС ще трябва да поддържат две различни катапултни системи , които имат различни процедури за използване, а това може да застраши безопасността на пилотите, обяснява служебният военен министър Георги Панайотов в отговор на парламентарен въпрос на депутата от ГЕРБ Христо Гаджев.

Освен това при взимане на решението за закупуването на втория транш изтребители трябва да се има предвид и непрекъснатият процес на ескалация на цените, както и сроковете за подготовка на проекта. Може да минат 44-50 месеца от пращането на писмо-заявка за подготовка на проектодоговора до доставка на първите самолети.

За да избегне тези опасности, военното министерство вече подготвя Проект за инвестиционен разход за покупката на следващите 8 машини.

Служебният военен министър Георги Панайотов вече е информирал Министерския съвет, че ще изпрати до САЩ писмо - заявка за подготовка на проектодоговор (LOR for LOA - Letter of Request for Letter of Offer and Acceptance).

Това е необвързващ документ и от него няма да се породят правни или финансови ангажименти за България, но ще бъде получена достоверна информация за цени, срокове и доставки.

Писмото-заявка включва всичко необходимо за комплектуване на пълноценна ескадрила многофункционални бойни самолети (средства за наземно обслужване, въоръжение и обучение), способни да изпълняват целия спектър от задачи - от "въздух – въздух" до точни удари по цели на повърхността ("въздух-повърхноост"). В това число и средства за наземно обслужване на изпълнение на мисии на НАТО извън територията на страната. Очаква се отговорът на САЩ да бъде готов в рамките на 6-8 месеца.

Проектът обаче задължително ще мине през Народното събрание, тъй като по закон военните разходи над 100 млн. лева се решават от депутатите.

Интересно е как ще бъдат одобрени подобни разходи от парламента. Принципно всички партии подкрепят модернизацията на армията, но в БСП има открити настроения срещу подобни харчове. Не е ясна и позицията на "Има такъв народ".

България изплати първите осем машини авансово, тъй като страната ни не бе сключвала подобни сделки със САЩ и нямаше изискваната кредитна история.

След този договор обаче Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната на Департамента по отбрана на САЩ уведоми военното министерство, че България вече е сред страните, които ще могат да плащат разсрочено отбранителни продукти и услуги, придобити по Програмата за чуждестранни военни продажби на САЩ.

Според плана се очаква първите шест машини да пристигнат в България през 2023, а последните две през 2024 година. В същото време обаче Българя трябва да модернизира военните си летища, за да може да експлоатира новите самолети.

В момента има сериозно забавяне с подготовката на авиобазата "Граф Игнатиево".

За подготовката на българските военни летища правителството на Бойко Борисов предвиди 300 млн. лева, които основно ще бъдат инвестирани в "Граф Игнатиево".

mediapool.bg