Кламер БГ - Новини: Има ли нещо гнило около задържаните машини на "Сиела" и има ли основание ГЕРБ да раздухва скандал

Има ли нещо гнило около задържаните машини на "Сиела" и има ли основание ГЕРБ да раздухва скандал

България

|
Пон, 08 Ноем 2021г. 19:44ч.
Има ли нещо гнило около задържаните машини на "Сиела" и има ли основание ГЕРБ да раздухва скандал

сн.: БНТ, ахрив

През почивните дни бившите управляващи от ГЕРБ биха тревога, че в склада в София има 228 изборни машини над обществената поръчка за предстоящия вот и с тези допълнителните устройства се "подготвя нов Костинброд".

Техниката е доставена от "Сиела Норма" – компанията, с която ГЕРБ работи от години и практически я наложи като незаобиколим доставчик на машините за гласуване у нас.

"Сиела" още в събота обяви, че 228-те машини са собственост на производителя "Смартматик" и ще се ползват за демонстрации в Армения, Грузия и за други дейности. ЦИК реши да "задържи" допълнителните машини, защото не е била информирана за тях, а това доведе до решение на "Сиела Норма" да подаде сигнал до прокуратурата и жалба в съда за задържането на устройствата.

Представителят на ЦИК Емил Войнов подчерта пред Mediapool, че комисията е разбрала от полицията за допълнителните 228 устройства, след като те веднага са били задържани и отделени в контейнер, преди да бъдат вкарани в склада. Войнов подчерта, че ЦИК все още очаква от доставчика "Сиела Норма" серийните номера на устройствата.

"Те (228-те устройства- бел.ред.) са пристигнали с ТИР, който е доставял част от другите (устройства -бел.ред.). "Сиела Норма" са искали да си ги занесат в склад в "Овча купел", Жандармерията ни информира, ние им казахме да не пускат машините да излизат. Написахме и писмо до МВР, че машините трябва да се отделят, да са далеч от останалите машини. Те са ги стоварили в един контейнер в двора. В самата жалба на "Сиела" до Административния съд в София пише, че машините са в контейнер. Така че и "Сиела" твърди, че не са в склада", каза Войнов пред Mediapool.

ГЕРБ обаче не са доволни от изнесената вече информация. "Трети ден питаме какво е значението на 228 машини, складирани заедно с машините за изборния процес? Недомлъвки? Какво правят в склад, нает от държавата, под охрана на полицията. Или са за резервни части. Институциите ни се карат защо задаваме въпроси. В ролята си на граждани ние имаме право да питаме. Когато няма отговори, няма доверие към изборния процес. Едва ли има нещо по-лошо от изборен процес, в който никой не вярва", каза зам.-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев в понеделник.

Не е ясно защо той твърди, че въпросните 228 машини са складирани заедно с машините за изборите, след като е ясно, че дори не са допуснати до склада, а са отделени в контейнер.

Бившите управляващи отново заговориха и за "четиримата експерти", за които преди дни обявиха, че контролират "софтуера и цялата схема по машинното гласуване" и са хора от "Да България", която е част от "Демократична България". Досега ГЕРБ бяха казвали само името на Атанас Шарков.

Преди изборите през юли ГЕРБ отново извадиха името на Шарков със същото твърдение. Още тогава се разбра, че IT експертът е бил един от консултантите към ЦИК, който ѝ е съдействал да установи дали ключове за софтуера съответстват на изискванията. Тогава пред Mediapool той обясни, че работата му е била свързана със софтуера от предишните избори и финализирането на предишната поръчка, като още тогава нямаше нищо общо с процеса по подготовката на изборите през юли. И той, и "Да, България", отрекоха Шарков да е част от партията.

Сега ГЕРБ не споменаха Шарков като настоящ експерт, посочиха други три имена и предпологаеми връзки между тях.

"Трима от тези експерти са доста съществени. Александър Кирков е единият експерт, той е съветник в ЦИК и се занимава с т.нар. ключ на софтуера. Тодор Цолов и Пламен Желязков правят същото. Кирков идва от IT фирма, където е получавал над 10 хил. лв. заплата. Брат му прави същото – той отива в Държавната агенция за електронно управление. Той се занимава със сертифицирането на ключа. Единият брат произвежда ключа, другият го сертифицира. Пламен Желязков е съдружник с Атанас Шарков. Атанас Шарков от своя страна е бил съветник на настоящия премиер Стефан Янев, на Асен Василев и др. Желязков и Шарков не просто са съдружници, това е една семейна фирма, в която има дълбока политическа обвързаност. Тодор Цолов – 2000 лв. заплата, той също идва от голяма IT компания, също участва в създаването на този ключ. Цялата тази схема води към т.нар. "честни" избори на Румен Радев", каза Тома Биков от ГЕРБ.

Всяваните от ГЕРБ подозрения за машинния вот стават в момент, в който ЦИК все още не е решила дали ще има контролно преброяване на разписките от машинния вот или не.

Партията на Бойко Борисов от месеци настоява да има ръчно броене и Централната избирателна комисия беше взела решение разписките във всички секции да се броят, а резултатът от броенето да бъде неразделна част от протокола с изборния резултат. Миналата седмица Върховния административен съд (ВАС) постанови, че "ЦИК има право да прави контролно преброяване в какъвто обем прецени", но резултатът от него не може да бъде част от официалните протоколи.

Още миналия петък комисията се опита да вземе решение данните от ръчното броене да се записват в отделен документ, но не успя да се събере мнозинство, защото част от членовете й смятат, че контролното броене не трябва да е във всички секции. Очаква се комисията отново да обсъди въпроса.

"Сиела Норма": Машинното гласуване е добре защитено

Междувременно шефът на "Сиела Норма" за пореден път обяви, че 228-те машини са предназначени за сервизна и презентационна дейност.

"Сервизната дейност е нещо, което бихме правили, ако ЦИК ни разпореди изрично. Надяваме се да не се наложи, но е техника, която може да аварира и дефектира. И се надявам нито една да не трябва да се ползва", каза той пред БНР.

По думите му 228-те машини са частна собственост, те все още са собственост на производителя им "Смартматик", но са в процес на прехвърляне на "Сиела Норма".

"Безспорно собствеността е в тези две компании и никаква друга администрация или компания не може да има претенции", твърди той.

На въпрос защо тези 228 устройства са били транспортирани до България заедно с поръчани от ЦИК машини, Тодоров отговори: "Може пък да кажем пък, че машините за обществената поръчка са били прикачени към други машини".

Според него не влизало в работата на "който и да е орган в България" как точно са били транспортирани машините за гласуване. "Поне засега никой не е обсъждал, че е извършено някакво нарушение или не дай си боже престъпление. Транспортират се по най-стандартния начин, по който се транспортират стоки от далечния изток към България, така че ние сме направили всичко необходимо за най-бързия и евтин транспорт", посочи Тодоров.

Той определи това, че не е развихрил скандал като "не много приятно" и добави, че " като че ли това е нормално за предизборна обстановка".

По повод съмненията, че вотът може да се манипулира, включително с тези 228 машини, Тодоров каза: "Не е много добра идея, ако някой иска да манипулира изборите, да го прави по точно този начин. Очевидно ние не сме, след като сме сезирали съда и прокуратурата. Не мисля, че и някой друг точно с тях (допълнителните устройства- бел.ред) мисли нещо да прави. По-лесно би го направил с някакви други устройства, защото те сигурно биха били по-компактни, по-бързо биха мултиплицирали някакви фалшиви резултати. Но поначало машинното гласуване е толкова добре защитено в България, че вероятността някой да може да го манипулира не е много голяма. Може би е хилядократно по-малка отколкото при по-традиционни начини на гласуване".

По думите му последните избори през юли били "най-честните и демократични избори от повече от 13 века" и "мисля, че и "Сиела" има известен принос за тези честни и прозрачни избори".

Тодоров каза още, че фирмата му вече търпи загуби от задържането на 228-те машини. "Няма да можем да си изпълняваме други задължения, за които ще са ни необходими тези машини. Тогава ние ще предявим претенции към този, който е причинил това задържане. Във всеки случай в момента плащаме неустойки и за задържането на камиона, докато трябваше да остане, и на контейнера, който също трябва да бъде върнат в Пирея. Така че щетите вече вървят от близо седмица", посочи той и обясни, че именно по тази причина "Сиела Норма" е сезирала прокуратурата и е обжалвала решението за задържането на устройствата в съда.

Новото развитие по темата с още 150 машинни вижте тук.

mediapool.bg