Кламер БГ - Новини: Износът на калий и транзитът на руски газ - обект на европейски санкции срещу Беларус

Износът на калий и транзитът на руски газ - обект на европейски санкции срещу Беларус

Свят

|
Пет, 28 Май 2021г. 11:31ч.
Износът на калий и транзитът на руски газ - обект на европейски санкции срещу Беларус

Износът на калий и транзитът на руски газ - обект на европейски санкции срещу Беларус

Износът на калий и транзитът на руски газ, които са важни източници на доходи за беларуската държава, могат да станат обект на европейски икономически санкции срещу Беларус, заяви пред Франс прес ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел.

"Беларус е голям износител на калий: 2,5 милиарда долара. Всичко минава през балтийските страни. Лесно е да се контролира, ако решим", изтъкна Борел на неформална среща на министрите на външните работи на страните от ЕС в Лисабон.

"Възможно е също така газът, който пристига в Европа от Беларус, да започне да пристига в Европа през друг тръбопровод. Беларус в този случай би загубил транзитните права, което не е загуба, която може да се пренебрегне лесно", отбеляза Борел.

Външните министри на страните от ЕС обсъдиха този въпрос в Лисабон снощи и прозвучаха някои идеи, но не е взето никакво решение, уточни ръководителят на европейската дипломация след края на срещата.

Германският външен министър Хайко Маас и люксембургският външен министър Жан Аселборн също споменаха компаниите от калиевия сектор и сектора на фосфатите в изявленията си пред журналисти, отбелязва Франс прес.

Гигантският завод "Беларускалий", предприятие, което подобно на повечето икономически активи в 9,3-милионната страна е държавно, е най-големият източник на приходи за правителството на Лукашенко наред с нефтохимическите продукти.

Жозеп Борел заяви още, че е била обсъдена и възможността за интервенция, имаща за цел блокиране на емисията на държавни облигации от Минск.

"Всички тези неща се обсъждат и съм убеден, че много скоро ще достигнем до решение", увери Хайко Маас.

Страните от Европейския съюз изразиха намерение за налагане на нови санкции на Беларус срещу икономически сектори, близки до авторитарния му президент, докато обмислят какъв ответен удар да предприемат срещу него заради принудителното отклоняване на пътнически самолет, за да бъде арестуван опозиционен журналист, предаде Асошиейтед прес.

Докато Евросъюзът работи по това да потърси отговорност на Лукашенко, родителите на задържания журналист Роман Протасевич призоваха за помощ международната общност за освобождаване на сина им, на пресконференция в Полша, отбелязва АП.

"Искам да чуете моя плач, плача на моята душа. За да разберете колко трудно ни е сега и колко много преживяваме тази ситуация", каза майката, Наталия Протасевич, в изказване на руски, което първо беше преведено на полски, а после и на английски. "Умолявам ви, помогнете ми да освободя сина си."

"Мисля за този млад блогър, този млад журналист, и за неговите майка и баща", каза люксембургският външен министър Жан Аселборн. "Това са разбойнически номера. Това не може да бъде толерирано от Европейския съюз."

Тези поредни намерения на ЕС за санкции идват, след като беларуските ръководители на въздушното движение дадоха указания на екипажа на полет на "Райънер" да кацне в неделя в Минск, с мотив бомбена заплаха. Такава не беше открита, но Роман Протасевич, 26-годишен журналист и активист, беше свален от самолета и задържан. Лидерите от ЕС заклеймиха решението като държавно отвличане, докато Лукашенко защити действията си и обвини Запада, че се опитва да "задуши" страната му със санкции.

Европейският съюз издаде препоръка за авиокомпаниите да не летят през въздушното пространство на бившата съветска република и забраниха достъпа на беларуските авиопревозвачи до европейското въздушно пространство и летища. Преди това Общността наложи и санкции заради изборите през август миналата година, на които Лукашенко спечели шести мандат, но които бяха окачествени от опозиционни групи като фалшифицирани, а също и заради последвалите репресивни мерки от негова страна срещу протестите.

Ако следващият кръг санкции не намали репресиите срещу опозицията и демократичните ценности, каза германският външен министър Хайко Маас, ЕС "ще продължи да наблюдава какво отражение ще дадат те и дали Лукашенко няма да започне да отстъпва. Ако обаче това не стане, трябва да допуснем възможността, че това ще бъде само началото на голяма и дълга спирала от санкции."

ООН, САЩ и Полша ще разследват приземяването на самолета в Беларус

Международната организация за гражданска авиация на ООН (ИКАО) се съгласи да разследва принудителното приземяване на пътнически самолет на "Райънеър" в Минск, съобщи ирландският транспортен министър Еймън Райън, цитиран от Ройтерс. Съставеният от 36 страни управителен съвет на ИКАО се събра, за да проучи искания на САЩ и няколко съюзници за разследване на случая. Райън каза, че ИКАО ще излезе до 25 юни с междинен доклад.

"Тези недопустими действия бяха посегателство срещу европейската авиационна сигурност и изложиха на опасност живота на пътниците и екипажа, докато са пътували между две столици (на държави) от ЕС", заяви Райън.

Американското Федерално бюро за разследване и Полша са започнали свои собствени разследвания за принудителното кацане на самолета на "Райънер" в Беларус, съобщи ръководителят на литовската криминална полиция Роландас Кишкис, цитиран от Ройтерс.

"Освен Полша, която е започнала свое предварително разследване, разполагаме с потвърдена информация от нашите колеги в САЩ, че и ФБР е започнало свое разследване", каза Кишкис на пресконференция.

Изострянето на ситуацията между ЕС, Беларус и Русия

Русия предприе ответни действия срещу забраната за полети над Беларус, като отказа да даде разрешение на европейски самолети да летят до Москва, пише британският в. "Гардиън".

Руските авиационни власти принудиха "Австрийските авиолинии" да отменят полет от Виена за Москва. "Ер Франс" също отмени полет от Париж до Москва за втори пореден ден вчера, след като в сряда не й беше дадено разрешение за приземяване в Русия. Тези действия бележат очевидно изостряне на ситуацията, отбелязва изданието.

mediapool.bg