“Продължаваме промяната“ призова коалиционните партньори да оставят настрана евтините политически дивиденти и да се фокусират върху борбата с корупцията, справянето с ценовите кризи, както и подпомагането на най-уязвимите групи от населението. Това каза председателят на парламентарната група на ПП Андрей Гюров пред бТВ.
На този фон лидерът на групата на "Има такъв народ" Тошко Йорданов каза, че нишките в коалицията се късат, защото ПП не спазва коалиционното споразумение. Йорданов имаше предвид приетия от Министерския съвет Национален план за въвеждане на еврото.
Гюров обясни, че в момента никой няма интерес да се отиде към предсрочни избори, които да разклатят държавата. Това била и причината да се работи активно в посока подобряване на комуникацията в управляващата коалиция.
Той уточнява, че при настоящата ситуация е нормално гражданите и политиците да са изнервени. "Аз мисля, че България има нужда от засилване на съдебната система, така че тя да бъде по-прозрачна и да бъде в защита на българските граждани. В във всички случаи, когато бъде изготвен такъв проект, той трябва да бъде съобразен както с българското право и конституция, така и с европейското право", отбеляза той.
Гюров не прие критиките на коалиционните партньори, че еднолично от "Продължаваме промяната" са приели българския план за въвеждане на еврото. Той обясни, че приетият вчера план има за цел да даде начало на техническите процедури, които трябва да се свършат, за да приеме България еврото от 1 януари 2024 година.
Те щели да продължат около 18 месеца. В същото време в БНБ се изготвял анализ на ползите и предизвикателства от приемането на еврото и той щял да бъде обсъден в парламента, преди да се реши окончателно дали е най-удачно България да влезе в еврозоната на 1 януари 2024 г.
ИТН: Не сме спокойни
С този тип коалиционни партньори и след коалиционния съвет не можем да бъдем спокойни, че няма да има движение по темата Северна Македония, каза председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов пред Нова тв. В петък вечерта четирите формации в управлението обсъдиха въпроси и обявиха, че отмяна на ветото върху Скопи задължително ще мине през гласуване в Народното събрание.
Тошко Йорданов казва, че "Продължаваме промяната" са си позволили да правят неща и да водят разговори за Северна Македония, които не е трябвало да правят. Той обясни, че са давани обещание пред европейски дипломати, но не каза какви са били те, нито сподели откъде точно идва натискът за премахване на ветото.
"Работим на база подписано коалиционно споразумение. Спазват ли то - няма проблем. Не го ли спазват - последиците ще са при тях", каза лидерът на групата на
ИТН.
Според него е трудно изпълнима идеята на "Демократична България"за вдигане на ветото, ако Европейската комисия поеме гаранции, че исканията на България ще се изпълнят от Северна Македония.
"Това е трудно реализируемо на практика. Това са политически, а не реалистични очаквания", каза Йорданов. Позицията на “Демократична България“ е, че с ветото върху Северна Македония страната ни буквално блокира цялата си външна политика, защото остава заложник на този въпроси.
ЕС разглежда българското вето като фактор, който играе изцяло в полза на руските интереси в Западните Балкани, защото отслабва позицията на съюза.
В същото време ветото върху провеждането на междуправителствената конференция, която да даде старт на преговорния процес със Скопие изглежда безсмислено, защото България ще има още 35 шанса да наложи вето – върху всяка една преговорна глава на присъединителния процес.
За социалните мерки на правителството Тошко Йорданов обясни, че те няма да успокоят хората.
"Не може всичко да се оправи с държавна намеса, не сме толкова богата държава. Не може да обещаем, че нещата ще са като през миналата година", обобщи председателят на парламентарната група на ИТН.
Предвиденият пакет мерки е на стойност 2 млрд. лева и предвижда нулева ставка за ДДС на хляба и субсидиране на покупката на горива от гражданите.
Тошко Йорданов подчерта, че приемането от Министерския съвет на плана за приемане на еврото е поредно доказателство за липса на координация в коалицията.
"Имаше среща по темата, рабрахме се, че той ще влезе в МС, след като се обсъди в коалицията, а вместо това (направо) се прие. "Продължаваме промяната" късат един по един конците на коалиционното споразумение", каза Йорданов.
ИТН е за приемането на евроото, но твърди, че България все още не е готова за това и няма да бъде готова до началото на 2024 година, както е записано в плана
mediapool.bg