Правителството на Словакия одобри изпращането на изтребители МиГ-29 на Украйна, съобщи министър-председателят Едуард Хегер, цитиран от Ройтерс.
Словакия е едва втората държава, която ще изпрати военни самолети на Украйна, след като вчера Полша обяви, че в близките дни ще изпрати 4 изтребители МиГ-29 на Киев, с което се превърна в първия от съюзниците на Украйна, който ще ѝ предостави такива самолети.
България е третата страна в НАТО, която разполага с МиГ-ове, но не обмисля изпращането им в помощ на Украйна, защото разчита на тях за охраната на въздушното си пространство.
Единадесетте самолета МиГ-29, с които разполага Словакия, бяха извадени от употреба миналото лято и повечето от тях не са в оперативна готовност. Братислава ще изпрати само тези, които са в изправност, а останалите ще бъдат използвани за резервни части. Словакия ще предостави и част от своите системи за противовъздушна отбрана "2К12 Куб", заяви Хегер.
Българското военно министерство в момента се надява на помощ именно от Полша и Словакия, за да осигури поддържката на МиГ-овете. Очаква се Полша съвсем скоро да ни предостави два двигателя.
Съюзници в НАТО от бившия комунистически изток, като Полша и Словакия, са особено активни поддръжници на Киев след нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари миналата година, отбелязва Ройтерс.
Вчера Полша обяви, че ще предостави изтребители на Украйна, ход, който представлява сериозна ескалация на военната помощ за Киев. "Гардиън" отбелязва, че решението на Варшава да изпрати на съседката си първа партида от четири от самолетите си МиГ-29 може да доведе до това и други членки на НАТО да предоставят на Украйна изтребители, което е отдавнашно искане на Киев и вече става факт.
Досега поддръжниците на Украйна в алианса ѝ изпращаха единствено резервни части за авиопарка ѝ от съветски самолети, на фона на опасения, че изпращането на годни за използване самолети на Киев може да бъде възприето от Москва като пряка намеса във войната, коментира "Гардиън". Преди година Полша предложи да предостави на САЩ всички свои изтребители МиГ и оттам през базата Рамщайн в Германия да бъдат предадени на Украйна, но Вашингтон не прие, припомня изданието.
"Дейли телеграф" отбелязва, че се очаква съюзниците от източния фланг на НАТО да заменят всякакви изтребители МиГ, които изпратят на Украйна, със съвременни самолети, с които да бранят небето си.
Западните страни все още отказват да изпратят на Украйна самолети, отговарящи на натовските стандарти, като например американски F-16 или "Тайфун" на Кралските военновъздушни сили на Великобритания, въпреки призивите на украинския президент Володимир Зеленски да го направят, посочва вестникът.
Решението на Полша, а от днес и на Словакия, представлява скъсване с отдавнашното табу в мисленето на НАТО, че подобен ход може да накара Русия да изостри военния конфликт в Украйна. Според западните страни за Киев би било много по-добре да получи самолети МиГ, защото украинските летци са обучени да летят на такива машини и защото за тези изтребители има изградена инфраструктура в Украйна.
"Дейли телеграф" припомня, че Великобритания се е съгласила да обучава украински пилоти, и отбелязва, че вероятно Обединеното кралство се е съгласило да изпрати свои самолети "Тайфун" да пазят небето на източноевропейските страни, които предоставят съветски самолети на Киев, за да ги компенсира.
"Вашингтон пост" подчертава, че сега водещата роля в решението за предоставянето на изтребителите не е на САЩ, които са най-големият дарител на оръжие за Украйна. Вчера правителството на президента Джо Байдън препотвърди позицията си, че няма да изпраща самолети F-16 на Киев с основанието, че на този етап от тях не би имало полза, защото най-малкото украинските летци няма да успеят да се научат да летят на тях до началото на очакваната пролетна украинска контраофанзива.
Полските ВВС разполагат с 28 изтребителя МиГ-29, но възнамеряват постепенно да ги снемат от въоръжение и в бъдеще да ги заменят с американски Ф-35 и южнокорейски ФА-50. Словакия има около десетина. Сред другите натовски авиации с подобни самолети са тези на България, Хърватия и Румъния, отбелязва "Файненшъл таймс".
Песков: МиГ-29 ще подлежат на унищожение и не могат да повлияят на хода на конфликта
Всичката доставена от Полша на Киев техника ще подлежи на унищожение в хода на специалната военна операция на Русия в Украйна, каза днес пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде ТАСС.
Песков подчерта, че доставките на полски и словашки изтребители на Украйна не са в състояние да променят хода на конфликта и не могат да повлияят на изхода от специалната военна операция.
Решението на Варшава да достави МиГ-29 е още един пример как редица страни членки на Северноатлантическия алианс, включително Полша, "повишават нивото на непосредственото си въвличане в конфликта", отбеляза той.
Намерението на Словакия и Полша да доставят на Украйна изтребители МиГ-29 напомнят на опити за утилизация на стара, ненужна техника, добави говорителят на Кремъл.
Според британското разузнаване руските войски напредват в Бахмут
Според британското разузнаване руските войски са постигнали напредък в битката за източноукраинския град Бахмут, предаде ДПА.
Няколко подразделения от руската армия и частната военна компания "Вагнер" са превзели позиции на западния бряг на река Бахмутка, която по-рано формираше фронтовата линия в боевете за контрол върху града, казва британското министерство на отбраната.
Украинските сили са дали индикации, че ще продължат да отбраняват града.
Същевременно руските нападения по останалите части на фронтовата линия са намалели рекордно за последните два месеца, твърди британското разузнаване.
Това най-вероятно се дължи на факта, че руснаците "временно са изчерпали бойната сила на разгърнатите формирования до такава степен, че в момента дори локалните настъпателни действия са непостоянни", пише британското военно ведомство в "Туитър".
Руските атаки може би ще се подновят след пристигането на резервисти и след попълването на запасите от боеприпаси. Междувременно командването най-вероятно ще бъде принудено да избира между това да осъществява настъпателни операции или да осигурява надеждна защита по цялата линя, се казва още в съобщението.
Белгия предоставя на Украйна допълнителна военна помощ
Белгия ще предостави на Украйна още 230 единици военно-транспортна техника, съобщиха местни медии. Уточнява се, че се предвижда да бъдат осигурени 150 високопроходими камиона, въведени на въоръжение през 1986 г. и които постепенно отпадат от употреба. Белгия разполага с над 1200 бройки от тази техника и част от камионите вече са предадени на украинската страна.
Предвижда се също да бъдат осигурени 80 бронирани машини "Линкс" италианско производство, които се използват от 2007 година. Белгийската войска разполага общо с над 400 единици от тази техника, за която се отбелязва, че не е достатъчно надеждна и предстои да бъде заменена с по-ново поколение машини, купени през 2020 г. от САЩ.
Допълва се, че се обмисля осигуряването на миночистачи за Украйна, но едва след като Белгия получи догодина от Франция доставка на нов кораб за разчистване на мини.
Според германския канцлер Шолц войната в Украйна ще се проточи
Германският канцлер Олаф Шолц не очаква войната в Украйна да приключи скоро, заяви той пред в. "Ханделсблат", потвърждавайки, че Берлин ще подкрепя Киев, докато е необходимо, с пари и оръжие, съобщи Ройтерс.
"Трябва да бъдем готови за продължителна война, макар и да е желателно да се стигне колкото се може по-рано до край [на войната]", е цитиран да казва Шолц.
Канцлерът добавя, че остава абсолютно жизненоважно Китай да не снабдява Русия с оръжия.
Кулеба: След края на войната ще бъде потърсена отговорност от държавите, които "се отнесоха лошо с Украйна"
След края на войната ще бъде потърсена отговорност от държавите, които "се отнесоха лошо с Украйна", предупреди украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба в интервю за Би Би Си.
Украйна няма да забрави кой ни подкрепяше, заяви в същото време Кулеба. Украинският външен министър изрази разочарование, че папа Франциск все още не е посетил страната му.
Кулеба даде интервюто от украинското министерство на външните работи. Внушителната, датираща от съветско време сграда в центъра на столицата Киев сега е пазена от въоръжени охранители, а около нея са наредени чували с пясък, посочва Би Би Си.
Изборът, който всяка държава направи след пълномащабното нахлуване на Русия, ще бъде "взет под внимание при изграждането на (нейните) бъдещи отношения" с Украйна, изтъкна Кулеба.
Украинският външен министър предупреди, че забавянето на западните оръжейни доставки за Киев коства живота на хора. "Ако една доставка се отложи с един ден, това означава, че някой ще умре на фронта", каза той.
Въпреки че Украйна получи военна и икономическа подкрепа от западните сили след нахлуването на Русия, много държави в Африка, Азия и Южна Америка останаха встрани от конфликта. Някои от тях симпатизират на Русия в исторически план, други са загрижени за икономическата цена на войната, а трети смятат, че Западът удължава ненужно военните действия, обобщава Би Би Си.
Дмитро Кулеба обаче даде ясно да се разбере, че страните, които не са подкрепили Украйна срещу руската агресия, които са се "държали лошо в хода на тази война и са се отнасяли зле с Украйна", ще платят цена в бъдеще. "Ако някой в света смята, че начинът, по който тази или онази страна се е държала - или е третирала Украйна в най-мрачния момент от нейната история - няма да бъде взета предвид при изграждането на бъдещите отношения, тези хора просто не знаят как работи дипломацията", изтъкна той.
Украинският външен министър каза още, че "войната е време разделно. И всеки избор се помни."
Западните съюзници не предоставят военна подкрепа на Украйна достатъчно бързо, защото не бяха готови за конфликт от мащаба на Първата световна война, заяви Кулеба. Той подчерта, че онова, от което се нуждае Киев, са артилерийски снаряди.
Необходимостта от боеприпаси никъде не е по-голяма, отколкото в Бахмут, където украинските въоръжени сили държат вече повече от седем месеца срещу многократните руски опити да превземат източния град, отбелязва Би Би Си.
Украинският външен министър призна, че отбраната на Бахмут е голямо предизвикателство от емоционална гледна точка заради понасяните загуби. Но ако Бахмут падне, тогава други градове ще са следващите: "Така че, за да спасим хора там… трябва да се бием в Бахмут толкова дълго, колкото можем физически", каза той.
Кулеба заяви, че не вижда признаци Русия да иска да преговаря за прекратяване на бойните действия. "Всяка война завършва на масата за преговори... (И) моята цел като външен министър е направя така, че Украйна (да седне на) масата след решаващ успех на бойното поле", отбеляза в същото време той.
Украинският външен министър каза, че това трябва да включва изграждането на възможно най-силната коалиция в подкрепа на страната му. Този съюз обаче сега не включва папа Франциск, изрази съжаление той.
Кулеба заяви, че не той, а Бог трябва да съди Светия отец, но добави: "Ние дълбоко съжаляваме, че папата не намери възможност да посети Украйна от началото на войната."
Китай също досега не се поддава лобирането от страната на Украйна за среща между президентите Си Цзинпин и Володимир Зеленски, коментира Би Би Си.
Междувременно днес китайското министерство на външните работи съобщи днес, че Си ще направи държавно посещение в Русия от 20 до 22 март. Това ще е първата визита в чужбина на китайския президент, откакто бе преизбран за безпрецедентен, трети мандат на поста от парламента на страната преди седмица.
Кулеба заяви, че Зеленски е готов за телефонен разговор със Си. "Не мисля, че Китай е достигнал сега момента... когато е готов да въоръжи Русия", каза освен това той.
На фона на предположенията на някои анализатори, че подкрепата на САЩ за Украйна може да намалее след президентските избори догодина, Кулеба изрази увереност, че това няма да стане дори ако стопанин на Белия дом стане републиканец. "Най-големият лукс, на който Украйна се радва в Съединените щати, е двупартийната подкрепа - както в демократическия, така и в републиканския лагер", добави той.
По-рано тази седмица губернаторът на щата Флорида Рон Десантис, който е смятан за един от фаворитите за номинацията на Републиканската партия за президентските избори в САЩ през ноември 2024 г., заяви, че по-нататъшното замесване на страната в конфликта в Украйна не е жизненоважен национален интерес. Предишният американски президент - републиканецът Доналд Тръмп, който вече обяви, че възнамерява да се кандидатира отново за Белия дом - също направи изказвания в този дух.
Що се отнася до перспективите за изхода от войната, Кулеба заяви, че Украйна има един решаващ фактор на своя страна. "В исторически план Украйна беше несправедливо подценявана и аз съжалявам, че бяха необходими кръвопролития и опустошителна война, за да разбере светът" на какво сме способни, каза той в заключение.
mediapool.bg