Предлаганите от управляващите промени в конституцията ще доведат до редица проблеми в работата на съдебната система, а част от текстовете не могат да бъдат приети без свикването на Велико народно събрание. Такова е становището на Висшия съдебен съвет (ВСС), прието във вторник. В него се критикуват идеите за разделяне на съвета на съдийски и прокурорски, намаляването на правомощията на главния прокурор и редица други поправки.
Това е поредното становище "против", идващо от съдебната система. Наскоро главният прокурор Борислав Сарафов също прогнозира негативни последствия, ако промените бъдат приети във вида, в който са предложени.
Последното не е никак сигурно след като ГЕРБ вече дадоха сигнал, че не са съгласни поне с една точка от промените – смяната на националния празник 3 март с 24 май, въпреки че те самите го лансираха още миналата година.
Всички сме за реформа, но не такава
В становището си ВСС посочва, че предлаганото разделяне на съвета на прокурорски и съдийски, както и намаляването на мандата на главния прокурор трябва да се направят от Велико народно събрание (ВНС). Съдебните кадровици се позовават на две решение на Конституционния съд, които тълкуват промените в държавното управление и начина, по който трябва да се правят.
ВСС се агргументира, че "премахването, сливането, преминаването на някой от основните конституционни органи към друг или заменяне с друг, както и създаването на
нови основни конституционни органи е също промяна във формата на
държавно управление", т.е. за това е нужно решение на ВНС.
Отмяна и изменение на мандатите също е част от държавното управление. Едно от предложенията е "трима големи" в съдбената власт – главен прокурор и председателите на върховните съдилища да остават на постовете си за пет вместо за седем години.
Още по темата:
И Сарафов се обяви против намаляването на правомощията на главния прокурор
Министърът на правосъдието не бива нито да предлага бюджет на съдебната власт, нито пък да се меси в кариерното израстване на магистратите, казват още от ВСС. В момента той има възможност само да иска образуване на дисциплинарно дело при съмнение за нарушения. Решението за наказание обаче е на колективния орган. Министърът не може да предлага назначаване или повишаване в длъжност и ВСС настоява това положение да се запази.
Не закачайте главния прокурор
Главният прокурор не бива да губи правомощието се да дава методически указания на всички в системата, пише още в становището. В момента, използвайки тази възможност, шефът на държавното обвинение на практика казва как да се прилага законът в определени ситуации. Последните методически указания, дадени от Сарафов, бяха по темата с изземането на коли от пияни и дрогирани шофьори.
Както главният прокурор, така ВСС смятат, че шефът на държавното обвинение трябва да запази това правомощие. Тезата на Сарафов е, че ако той не може да каже на прокурорите какво да правят, това ще доведе до феодализъм и вместо един ще има поне 28 "главни прокурори", колкото са шефовете на окръжните прокуратури.
mediapool.bg