Кламер БГ - Новини: Земеделци призоваха служебната власт да не "пипа цената на водата" за поливане

Земеделци призоваха служебната власт да не "пипа цената на водата" за поливане

България

|
Вт, 21 Март 2023г. 15:19ч.
Земеделци призоваха служебната власт да не "пипа цената на водата" за поливане

Земеделци призоваха служебната власт да не

Производители на плодове и зеленчуци протестираха срещу увеличението на цената на водата за напояване с 300 на сто. За час те блокираха движението по пътя Разград - Търговище в района на кръговото кръстовище край Трапище. До недоволството на земеделците се стигна след като агроведомстмото обеща в началото на март, че ще дава компенсации за по-скъпата вода, но до момента не последваха реални действия. В мирния протест, организиран от Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните, участваха представители от областите Разград, Търговище, София, Пловдив, Ловеч, Бургас, Хасково, Благоевград, Варна, Монтана.

"300% надценка на водата ни убива"

С техника и с плакати с надписи "300% надценка на водата ни убива", "Служебният кабинет да не пипа цената на водата за поливни нужди", "Не искаме монополни системи, които ни източват парите и водите", "Водата е държавна публична собственост и трябва да имаме равен достъп до нея", "Водата е незаменима суровина за производство на плодове и зеленчуци", "Искаме стратегия и Европейски мелиорации за българското земеделие" недоволните от поскъпването на цената на водата обикаляха кръговото кръстовище.

"Исканията ни са плод на дългогодишни проблеми и спорове. Нашето търпение беше изчерпано, след като разбрахме, че цената, обявена от "Напоителни системи" за сезон 2023, е с 300 процента по-висока спрямо предходната година", каза пред журналисти председателят на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните Божидар Петков. По думите му с такъв висок процент надценка производството на ягодоплодни е немислимо. Той уточни, че увеличението на поливната вода засяга също зърнопроизводителите, оризопроизводителите, производителите на плодове и зеленчуци и това според него "ще навие спиралата на инфлацията още повече".

Божидар Петков заяви, че ценообразуването на водата за поливни нужди не се извършва прозрачно и по разписана публична методика.

"В момента правим сериозни сметки не как, а дали да произвеждаме нашата продукция, защото може да се окаже, че стартираме с 2000 лв. загуба на декар, ако цената на водата не бъде редуцирана до нива от сезон 2022 година", допълни Петков.

"Тук сме, за да защитим нашите колеги от Асоциацията на малинопроизводителите във връзка с неколкократното увеличение на цената на водата, предоставена от "Напоителни системи". Производителите на малини и ягоди използват основно такава вода за напояване и това би увеличило себестойността на продукцията многократно", заяви Николай Колев от Съюза на дунавските овощари. Той добави, че това ще доведе до фалит, понеже крайната цена на продукта няма как да бъде променена.

"Цената на кубик поливна вода в района на Лозница е повишена с 300 процента - от 30 стотинки на 1.05 лева с ДДС", каза малинопроизводителят Айхан Хашимов. Той добави, че исканията на малинопроизводителите са цената на водата да остане на миналогодишните нива и да се разработи дългосрочна държавна политика и стратегия за цената на водата.

На протеста бяха и оризопроизводители от Пловдивска област. Те споделиха, че не искат само да се намали цената на водата, но и да са конкурентоспособни на другите държави. Според тях в другите държави разходът е много по-нисък за производство на килограм ориз, докато при нас постоянно се оскъпява и заради това по думите им в скоро време ще стане непосилно да се отглежда ориз в България.

Ако производителите на малини и ягоди не бъдат чути и държавата не предприеме мерки за понижаване на цената на поливната вода, следващият протест ще бъде другата седмица в столицата. "В стачна готовност сме и очакваме да получим писмени доказателства за взети решения. Само с политически обещания няма да стане", добави Божидар Петков.

Неизпълнено обещание

Производителите уточниха, че са на протест след като Министерство на земеделието, в лицето на аграрния зам.-министър Тодор Джиков им е обещало да ги компенсира за по-високите цени на водата за напояване, но до момента не е последвало нищо.

"Очаквахме, че щом има такова политическо изявление, ще последват и нормативни актове. От 9 март, когато беше нашата среща в "Напоителни системи" до днес нямаме в писмена форма потвърждение на обещанието на зам.-министър Джиков. Смятаме, че това е една поредна лъжа, тупане на топката. Имаме сериозни притеснения, че това е само протакане на времето. Нашата основна цел не е да правим протести, а да работим и да сядаме на масата за диалог, когато имаме проблем", посочи Петков.

mediapool.bg