Украинската столица Киев днес възстанови по-голямата част от електрозахранването си, съобщиха официални лица, което е признак за бърза и непоколебима реакция на последния руски артилерийски и ракетен обстрел, насочен срещу критична инфраструктура, съобщи Асошиейтед прес.
Силите на Кремъл нанесоха удари по Украйна от разстояние на фона на продължаващите от месеци безрезултатна боеве на фронтовата линия в източните райони. Очевидната цел е да се отслаби решимостта на Украйна и да се принуди украинското правителство да преговаря за мир при условията на Москва, коментира АП.
Институтът за изследване на войната, базиран във Вашингтон мозъчен тръст, заяви в своя оценка, че "тези ракетни удари няма да отслабят волята на Украйна или да подобрят позициите на Русия на фронтовата линия".
Украинският военен анализатор Олег Жданов заяви, че руснаците нанасят удари по гражданска инфраструктура, тъй като не могат да се прицелят ефективно в украински военни обекти.
"Руснаците не разполагат с данни за местоположението на украинските войски и оръжия, затова се насочват към гражданската инфраструктура и използват същите стари методи за нападение срещу цивилни граждани, за да всяват страх и паника в обществото", каза той. "Украйна оцеля през зимата и ударите на Русия по енергийната система през пролетта едва ли имат някакъв смисъл".
Електрозахранването и водоснабдяването в Киев са възстановени, заяви Сергий Попко, ръководител на военната администрация на града. Попко посочи, че около 30% от потребителите в столицата остават без отопление и че ремонтните дейности продължават.
Електроснабдяването е възстановено на повече от девет от всеки десет потребители в североизточната Харковска област на Украйна, съобщиха местните власти, а електрозахранването е възстановено и на една трета от потребителите в южната Запорожка област.
Руската атака беше най-мащабното подобно нападение от три седмици насам, като бяха изстреляни над 80 руски ракети и самоунищожаващи се безпилотни самолети.
При обстрела, който нанесе щети и на жилищни сгради, загинаха шестима души, а стотици хиляди останаха без отопление и течаща вода. Залповият огън беше забележителен заради гамата от боеприпаси, които силите на Кремъл използваха, включително хиперзвукови крилати ракети "Кинжал", които са сред най-усъвършенстваните оръжия в руския арсенал.
Руското министерство на отбраната заяви, че ударите са в отговор на неотдавнашното нахлуване в Брянска област в Западна Русия на, както твърди Москва, украински диверсанти. Украйна отхвърли твърдението и предупреди, че Москва може да използва твърденията, за да оправдае засилването на собствените си нападения.
Зеленски няма да произнесе реч на "Оскар"-ите
Украинският президент Володимир Зеленски няма да произнесе реч на церемонията по връчване на най-престижните кинонагради "Оскар" в неделя, съобщи изданието "Варайъти". Участието му бе поискано от Майк Симпсън, говорител на американската агенция за работа с актьори. Американската киноакадемия обаче не е дала разрешение.
Миналата година също имаше предложения Зеленски да произнесе реч по време на церемонията. И тогава академията не го одобри. През януари тази година украинският президент говори пред участниците в наградите "Златен глобус". Миналия месец негово обръщение бе излъчено и при откриването на филмовия фестивал в Берлин.
Санкции
Междувременно стана ясно, че Русия е наложила санкции на 144 естонци, литовци и латвийци заради проявена враждебност. Според външното министерство действията са в отговор на "активното лобиране на прибалтийските страни за санкции и други мерки срещу Русия, намеса във вътрешните работи на страната и разпалване на русофобски настроения".
След нахлуването в Украйна трите страни започнаха да налагат забрани за пътуване на граждани на Русия и Беларус.
Преговори
Владимир Путин няма намерения да преговаря, за да сложи край на войната в Украйна. Това заяви германският канцлер Олаф Шолц. Според него в момента такова желание от страна на руския лидер няма, а Украйна сама трябва да реши при какви условия би приела мир.
Русия разполага с ресурси да продължи войната още две години, заяви пък ръководителят на литовското военно разузнаване Елегиюс Паулавициус.
"Колко дълго Русия ще бъде в състояние да води войната, ще зависи също от подкрепата за руските военни от страни като Иран и Северна Корея. Но ако погледнете с какво Русия разполага днес, като стратегически резерви, оборудване, боеприпаси, въоръжения - тя може да води тази война със сегашната ѝ интензивност още две години", коментира той.
mediapool.bg