Кламер БГ - Новини: Украйна обяви, че няма средства за продължаване на войната след декември

Украйна обяви, че няма средства за продължаване на войната след декември

Война в Украйна

|
Ср, 06 Дек 2023г. 15:03ч.
Украйна обяви, че няма средства за продължаване на войната след декември

Украйна обяви, че няма средства за продължаване на войната след декември

Украйна изчерпва средствата си, за да продължи войната през декември и, освен ако САЩ не предоставят повече помощ, Киев може да започне да губи територия, каза неназован съветник на украинския президент Владимир Зеленски, цитиран от The Moscow Times.

"Разорени сме по отношение на наличните финансови средства. Няма да имаме повече след декември“, добавя той. "Ако Украйна не получи помощ от Съединените щати – военна помощ, която вече й беше обещана – (руският президент Владимир) Путин вероятно не само ще консолидира това, което вече е взел, но също така вероятно ще завземе нови територии, които ще надминат това, което той имаше в началото на войната“, обясни съветникът на Зеленски.

Той не изключва, че Киев, който руската армия се опита да превземе в първите дни на пълномащабното нахлуване през февруари 2022 г., може отново да бъде под заплаха.

Преди това ръководителят на кабинета на украинския президент Андрий Ермак предупреди, че има риск Украйна да загуби войната с Русия поради липсата на подкрепа от САЩ. "Ако помощта, която се обсъжда в Конгреса, просто се отложи <...> тогава ще има голям риск да останем на същите позиции като сега, да стане невъзможно да се атакува и ще има голям риск от загуба на тази война“, каза Ермак в Института за мир във Вашингтон (USIP).

През октомври президентът на САЩ Джо Байдън поиска от Конгреса да одобри пакет от допълнително финансиране от 106 милиарда долара, като повече от 61 милиарда долара са предназначени за Украйна, а останалите за Израел, Тайван и сигурността на границите. Конгресът не одобри инициативата и предложи разделяне на пакетите от помощи.

Вашингтон е най-големият доставчик на военна и финансова помощ за Украйна след началото на руската инвазия през февруари 2022 г.

Но обещанието на президента от Демократическата партия Джо Байдън за продължаване на финансовата подкрепа за Украйна е сериозно застрашено. В същото време Белият дом се опитва да убеди Конгреса да подкрепи спешно помощта за Киев, за да се избегне катастрофа. Американското правителство почти е изчерпало парите си за подкрепа на Украйна.

Демократите в Сената обещават да подложат на гласуване в близко бъдеще искането на президента Джо Байдън, но няма гаранция, че то ще бъде одобрено. Още по-малко вероятно е документът да премине бързо през контролираната от републиканците Камара на представителите. Белият дом уверява, че без спешно отпускане на средства за военните нужди на Украйна ще настъпи "катастрофа". Според официалните лица парите са необходими не в края на тази или началото на следващата година, а точно сега.

Говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър заяви, че парите, отпуснати за финансиране на Украйна, са почти "изчерпани". Вашингтон вече е изразходвал над 97% от предварително одобрените средства. От своя страна съветникът на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан предупреди, че по-нататъшно забавяне ще принуди САЩ да спрат доставките на оръжие за Киев.

Министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън заяви, че Съединените щати "ще бъдат отговорни за поражението на Украйна", ако Конгресът на САЩ не успее да одобри последното искане от администрацията на президента Джо Байдън за многомилиардна помощ за финансиране на разкъсваната от война страна, предаде Ройтерс.

"Говорила съм с членове на Конгреса, мои колеги също. Мисля, че те разбират това, че ситуацията е тежка и ние можем да се държим отговорни за поражението на Украйна, ако не успеем да осигурим необходимото финансиране за Украйна и аз включвам пряка бюджетна подкрепа, защото това е от съществено значение", каза Йелън.

Байдън нарече спирането на финансовата помощ на Киев "абсолютна лудост“

Закритото заседание на Сената относно пакета от помощи за Украйна и Израел във вторник с участието на членове на президентската администрация се превърна в кавга между представители на партиите. Републиканците настояха за включване на антиимиграционни мерки в пакета и се оплакаха, че Белият дом не е изяснил позицията си относно дългосрочните цели в Украйна. Демократите обвиниха колегите си, че играят в полза на Владимир Путин.

Украинският президент Володимир Зеленски, когото лидерът на демократичното мнозинство Чък Шумър покани да говори чрез видеовръзка, в последния момент отказа да участва в срещата, без да обясни причините. "Зеленски не е в състояние да присъства на нашия брифинг в 15:00 ч., нещо се появи в последния момент", заяви Шумър пред репортери.

Въпреки че подкрепата за Украйна в Сената е значително по-висока, отколкото в Камарата на представителите, вътрешните борби между членовете на горната камара предполагат, че гласуването на пакета от помощи, планирано за сряда, ще се провали, пише The New York Times.

"Ние по същество изоставяме Украйна“, каза след срещата сенаторът демократ Кристофър Мърфи, който преговаря с републиканците през последните седмици. "Когато Владимир Путин влезе в страна от НАТО, те ще прокълнат деня, в който решиха да си играят политика с бъдещето на украинската сигурност.“

Сенаторите републиканци казаха, че са разочаровани от нежеланието на служителите на администрацията да отговарят на въпроси относно сигурността на границите, която те смятат за важна за изпращането на средства към съюзниците на САЩ. "Те искат да изпратят десетки милиарди долари, за да помогнат на нашите приятели и съюзници в чужбина, но не искат да направят необходимото, за да предотвратят потенциална криза на (нашата собствена) граница. Администрацията на Байдън просто не изглежда да я интересува“, каза сенатор Джон Корнин.

Дори онези републиканци в Сената, които подкрепят отпускането на средства за Украйна, стават все по-настоятелни за необходимостта това да се обвърже с мерки за затягане на имиграционната политика.

"Просто е грешно“, ако не се предоставя помощ на Украйна, каза Байдън пред репортери. Той нарече това развитие на събитията „абсолютна лудост“ и добави, че това противоречи на интересите на САЩ.

В Камарата на представителите привържениците на Украйна са в още по-трудно положение, отколкото в Сената. Председателят на Камарата на представителите на републиканците Майк Джонсън каза на колегите си от партията, че сигурността на границата трябва да бъде бастион, който не може да бъде изоставен при преговори.

Западните доставки на оръжие за Украйна изостават, заяви германският министър на отбраната

Западните доставки на оръжие за Украйна изостават от целите на подкрепящите страни, тъй като оръжейната индустрия не може да произвежда достатъчно бързо, заяви германският министър на отбраната борис Писториус пред телевизия Цет Де Еф.

"Доставяме това, което можем. Това се отнася и за почти всички други съюзници и партньори", заяви Писториус, като припомни, че Германия е вторият доставчик на оръжие за Украйна след САЩ.

"В момента имаме проблем: добре известно е, че отбранителната индустрия не може да осигури доставки в определени области толкова бързо, колкото е необходимо", заяви той. В същото време министърът отбеляза, че това се отнася както за боеприпасите, така и за системите за противовъздушна отбрана. "Въпреки това отбранителната индустрия увеличава капацитета си навсякъде, където може", увери Писториус.

"Това е въпрос на темпо, не можеш да влияеш на темпото до безкрайност", посочи той и добави, че е необходимо време, за да се отвори завод и да се създадат необходимите запаси от боеприпаси и взривни вещества, за да може след това да се произвежда бързо и незабавно.

Според германския министър ходът на конфликта е трудно предвидим. "Ето защо е важно и необходимо да се заложи преди всичко на устойчивостта на доставките, въпреки всички възможни проблеми", заключи Писториус.

Общият размер на помощта за Украйна от Германия - хуманитарна, финансова и военна - надхвърля 25 млрд. евро.

Украйна съобщи за нова руска нощна атака с 48 дрона, от които 41 са били свалени

Украйна съобщи днес, че е била подложена на нова руска нощна атака с 48 дрона "Шахед", иранско производство, предаде Франс прес.

"Бяха изстреляни общо 48 дрона "Шахед 136/131"", от които 41 бяха свалени от противовъздушната отбрана, посочи украинската армия в "Телеграм".

Нощната атака е извършена от две посоки - от нос Чауда на анексирания от Русия полуостров Крим и от руската Курска област, се казва в изявлението на украинските въоръжени сили, цитирани от агенция Укринформ.

"Подразделенията и системите на въздушните сили във взаимодействие с противовъздушните части на въоръжените сили на Украйна, са унищожили 41 дрона", се посочва в текста.

Военни самолети, ракетни системи земя-въздух и подвижни ракетни установки са участвали в отразяването на руската въздушна атака, съобщи Укринформ.

Украйна обвинява Русия, че се опитва да тероризира нейното цивилно население и да разруши енергийната й инфраструктура, за да остави населението на тъмно и студено, както направи миналата зима, отбелязва АФП.

Оттогава насам Украйна подсили системите си за противовъздушна отбрана със западни оръжия, които досега са успели да унищожат повечето от изпратените от Русия ударни дронове и ракети.

По същото време миналата зима милиони хора вече бяха без ток в разгара на студовете - нещо, което Украйна иска да избегне на всяка цена тази година.

mediapool.bg