Зеленият сертификат за България ще бъде необходим още около месец, след което с намаляването на заразените с Covid и натиска върху интензивните легла може да отпадне. Тази заявка направи съветничката на премиера по епидемиологичните въпроси вирусологът проф. Радка Аргирова в сряда. Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, чиято партия протестира срещу сертификата, също обяви, че има договорка с премиера за премахването на сертификата, но тази информация беше отречена по-късно от Кирил Петков.
Преди две седмици самият Петков обяви, че сертификатът ще бъде премахнат при две условия: ваксинация от 60% с две дози и ако заетостта на всички интензивни легла в страната падне до и под 5%, но сега изглежда се обмсиля и по-скорошното му премахване. В сряда Петков даде да се разбере, че това може да се случи и при изпълнение само на едното условие: при достатъчно разтоварване на болниците. "Бих искал да отпадне зеленият сертификат, когато имаме 5% заетост при интензивните Covid легла, защото ако има много заболели, но няма натиск върху здравната система, за България може вече да няма изискване за сертификат.", посочи Петков.
Той допълни, че ще изчака и мнението на работната група, водена от проф. Радка Аргирова, както и че ваксинацията е тясно свързана със заетостта на леглата.
По-рано Аргирова обясни пред Нова телевизия, че пикът на петата вълна ще бъде достигнат към 8-10 февруари. "При 11 хиляди заразени не може да бъде премахнат зеленият сертификат. Когато обаче този брой намалее, ще спадне и заболеваемостта. А тогава ще спадне и показателят, по който решаваме какво да направим – броя на интензивните легла. Когато и това стане, ще отпадне и зеленият сертификат", заяви тя.
По думите ѝ зеленият сертификат ще остане само там, където има голямо струпване на хора, или ще има ограничения в броя на посетителите. "Никой няма намерение да тормози хората, но това се налага", коментира Аргирова и допълни, че ваксинацията към момента е доброволна и здравните власти особено държат на това.
Петков и Костадинов се разминаха
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, пък обяви в сряда във Фейсбук, че премиерът Кирил Петков е поел ангажимент зеленият сертификат да бъде премахнат.
По думите му обещанието е получено в телефонен разговор, който се е провел, след като от "Възраждане" обявиха, че ако до 2 февруари правителството не даде ясен отговор какви действия ще предприеме по отношение на зеления сертификат, партията отново ще излезе на протест.
Петков и Костадинов са уточнили, че работната група, която трябваше да обсъжда този въпрос, ще продължи прекъснатата си работа.
По-късно Петков опроверга Костадинов и посочи, че не е поемал пред него ангажимент за отпадане на сертификата, но има договорка работната група да продължи да работи.
И ГЕРБ се обяви за отпадането на зеления сертификат
Междувременно парламентарната група на ГЕРБ също настоя за отмяна на зеления сертификат, тъй като според тях правителството се е провалило с невъзможността да спре издаването на фалшиви сертификати и като е побългарило правилата за действие на документа.
Ангелов припомни, че още от началото от партията му са заявили, че зеления сертификат за преболедуване и антитела не се признава в Европейския съюз. Той уточни, че ГЕРБ не са против сертификата като цяло и посочи, че от групата доброволно са предложили в депутатските им карти да бъде записан и сертификатът им за Covid-19, за да изпълнят изискването за достъп до сградите на парламента.
Зам.-председателят на Народното събрание и депутат от ГЕРБ Росица Кирова допълни, че депутати от тяхната парламентарна група ще подкрепят конституционната жалба на "Възраждане" срещу зеления сертификат. По думите й не бива зеленият сертификат да е задължително условие за достъп до работното място на обикновените граждани.
mediapool.bg