Министърът на здравеопазването и регионалните здравни инспекции ще могат да въвеждат временни противоепидемични мерки и след края на извънредната обстановка заради коронавируса, която приключи на 31 март. Изрично се забранява обаче министърът и РЗИ да налагат забрана за влизане на територията на страната; ограничаване в придвижването на територията на страната; спиране работата на обекти и услуги с обществено предназначение, както и изискването на документ за достъп до обществените обекти и услуги. Това предвиждат промени в Закона за здравето, приети окончателно от парламента в сряда, които целят да осигурят възможности за контрол над заболеваемостта от Covid и други инфекции извън условията на извънредна обстановка.
Приетите текстове на практика означават, че при следващи епидемични вълни със заповед на здравния министър няма да могат да бъдат затваряни заведения, магазини и спирани определени услуги за граждани, нито ще може да се изисква вход със зелен сертификат. Т.е. ще се изисква акт на Министерския съвет или решение на Народното събрание за въвеждането на по-строги мерки. Това ограничава компетенциите на здравния министър и регионалните здравни инспекции до въвеждането на изискване за носене на маски и спазването на дистанция. В първоначално предложения вариант на законопроекта зеленият сертификат не беше изрично упоменат сред забранените мерки, които здравният министър и РЗИ не могат да налагат самостоятелно.
Отделен план за всяка зараза
С промените в Закона за здравето депутатите приеха още Министерството на здравеопазването да изготвя различни национални планове за реакция при различните заразни болести.
В случай, че няма вече разработен план за действие за съответната епидемия или пандемия, то Министерският съвет, по предложение на министъра на здравеопазването, трябва да приеме такъв в срок до един месец.
Спор за парите на медиците
Не се прие предложението на ДПС допълнителното заплащане от 600 лв. за лекарите,350 лв. за медицинските сестри и 120 лв. за санитарите да продължи три месеца след края на епидемичната обстановка.
Председателят на здравната комисия в НС д-р Антон Тонев от "Продължаваме промяната" коментира, че управляващите предлагат промяна в политиката по доходите, като идеята е допълнителните средства да залегнат трайно в заплатите на медиците и част от тази политика е залегналото увеличение в подписания преди ден колективен трудов договор в сектора.
Депутато от ДПС д-р Хасан Адемов обаче го контрира, че КТД не гарантира залегналите в него възнаграждения, като особено непостижими са те в малките общински болници.
Бежанците с временна закрила със статут на здравноосигурени
Парламентът реши също окончателно в сряда хората с предоставена временна закрила да са със статут на задължително здравноосигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), т.е. да ползват същите медицински услуги, на които имат право и българските граждани със здравни осигуровки. Мярката бе предложена от управляващите, за да посрещне потребностите на вълната от бягащи от войната в Украйна.
Детайлите за това какъв ще е размерът на здравните вноски, които държавата ще внася в бюджета за бежанците с временна закрила предстои да бъдат уточнени с постановление на Министерския съвет. Това бе и една от най-спорните точки при приемането на промените, заради което управляващите получиха критики от опозицията. Очаква се средствата за осигуряването на бежанците да дойдат от евросредства.
mediapool.bg