Кламер БГ - Новини: Застъпник за слабите – престъпление с "висока обществена опасност"

Застъпник за слабите – престъпление с "висока обществена опасност"

България

|
Вт, 19 Дек 2023г. 15:27ч.
Застъпник за слабите – престъпление с "висока обществена опасност"

Ваня Добрева (на банката отпред) по време на курсовете по български език за медицински специалисти от Украйна. Снимка: личен архив.

Ваня Добрева помага като доброволец на бежанците от Украйна у нас от самото начало на войната. От години е и пациентски застъпник за хората с редки болести на хипофизата и техните семейства. В качеството си на доброволец неуморно помага за интеграцията на украински бежанци у нас – за това да си намерят работа, с езикови курсове, с това да ги преведе през лабиринтите на българската бюрократичнра машина, да съдейства на хора с хронични заболявания да получат медицинска помощ. В много държави това се прави от социални работници, които отговарят за трудовата интеграция на бежанците, а у нас е дело на доброволци като Ваня. Нейната "хиперактивност" изглежда е подразнила мудния чиновнически апарат, който й се "отблагодарява"

с проверки.

Миналата година в организацията, която Ваня представлява - "Асоциация Хипофиза" назначават 6 души бежанци от Украйна, които да работят като здравни медиатори. Това са украински лекари, рехабилитатор, психолози и логопед. Основната им задача е да се грижат за около 100 бежанци с хронични заболявания и увреждания, настанени в почивната база "Железничар" в Златни пясъци. "Назначихме ги по програмата за субсидирана заетост "Солидарност". Поради множеството искания по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), които входирах в Агенцията по заетостта, както и спор заради неясноти по програмата, по сигнал на Агенцията по заетостта към Инспекцията по труда ни беше направена проверка", разказва Ваня Добрева. При проверката е установено, че организацията й не е подала заявления по чл. 10 ал.1 от Закон за трудовата миграция и трудовата мобилност. Този текст предвижда, че в 7-дневен срок от датата на действителното започване на работа на гражданина на трета държава работодателят уведомява писмено за това Инспекцията по труда.

За това провинение на асоциация "Хипофиза" са съставени актове и впоследствие наказателно постановления в размер на 12 000 лева. "Обжалвахме наказателните постановления, като част от сумите бяха намалени и в момента общият размер на наказателните постановления е 10 000 лева плюс разноски в размер на 500 лева. Районеният съд във Варна и Административният съд приеха, че престъплението е със завишена степен на обществена опасност и не е маловажно. Не приеха и твърдението, че става дума за бежанци, които съгласно европейска директива имат достъп до пазара на труда, а не за трудови мигранти", разказва Ваня Добрева. Фондация за достъп до права ФАР поемат правната защита на асоциацията.

В хода на делата се потвърждава, че подадените уведомления остават в архива - там където се подадат - онлайн или в съответната дирекция. При проверка не може да се получи информация дали за дадено лице е подадено уведомление или не. "В Инспекцията по труда при проверка ползват същата информация, която вече фирмите са подали в НАП. Това сме направили и ние. В отговор на запитване на медиите директорът на Инспекцията по труда е отговорил че половината от фирмите, назначили бежанци, не са подали такива уведомления", обяснява Добрева. Според нея този режим може да се облекчи и да се ползва информацията от НАП.

Добрева продължава да настоява държавата да подкрепи грижите за бягащите от войната болни хора, настанени в държавните бази "Железничар" в Златни пясъци и базата на Министерския съвет в Слънчев бряг. След изтичането на програмата "Солидарност" в момента само една жена се грижи за хората в "Железничар" и то като доброволец - без да получава пари и още две жени се грижат за настанените в базата на Министерския съвет в Слънчев бряг, където са настанени повече хора. "Тези жени ги обгрижват 24 часа, седем дни в седмицата: викат линейки, ходят с тях по болници. Те не могат да доброволстват години наред, защото няма какво да ядат", разказва Добрева.

Според нея трябва да се намери начин тези жени да бъдат назначени като социални работници по програма на Община Варна или на Агенцията по заетостта.

"Към момента въпреки нашите настоявания, срещи и писма никой не се грижи за хората в "Железничар". Тяхното оцеляване е отговорност на доброволци. Там има пациенти с онкологични заболявания, прекарали инсулт, хора с двигателни увреждания на инвалидни колички, хора със сериозни сърдено-съдови заболявания. Почти всички са възрастни и не говорят български език. Исканията ни към Министерството на труда и социалната политика, Националния оперативен щаб, общината, международни организации са да бъдат назначени хора, които да се грижат за тях, както и за настанените бежанци с хронични заболявания и увреждания в базата на Министерски съвет в Слънчев бряг. Засега те остават без резултат", разказва Добрева.

"Като отговор на въпросите ни към Националният оперативен щаб защо настаняват тежко болни хора в тези бази, за които не осигуряват персонал, който да се грижи за тях, те започнаха да решават проблема по сталински: “Няма човек -няма проблем”. Започнаха да ги пращат в отдалечени села и паланки, далеч от очите ни. Например в станция в гората във Велики Преслав настаниха мъж с онкологично заболяване с нужда от палиативни грижи. Там в момента бедства голяма група възрастни и болни хора, за които се събират дарения", разказва тя.

Междувременно въпросната програма "Солидарност" е прекратена, а програмата, която отварят след нея “Младежка заетост плюс” според Добрева е с още по-абсурдни и неизпълними условия.

В момента Ваня и нейната асоциация "Хипофиза" работи в помощ на хората в базата "Железничар" и базата на Министерския съвет в Слънчев бряг като им съдейства за прием в болница, преводи, организира грижа и помощ за настанените във Велики Преслав.

Паралелно с това вече 480 души от Украйна – лекари, сестри, лаборанти и др. са преминали през езиковите курсове, организирани от асоциацията, които се финансират чрез кампания с помощта на организацията на Манол Пейков.

"Подкрепяме ги за включване в трудовия пазар. Плащаме част от таксата за явяване на държавни изпити и съдействаме с учебници, за легализация на дипломите. Държавата не подкрепя включването им в трудовия пазар и не плаща за езикови курсове. В други държави за тази работа отговаря социален работник, който поема бежанеца от пристигането му и отговя за неговата трудова интеграция", казва Ваня Добрева.

В момента сметката на организацията й е запорирана и освен задълженията й по делата в размер на 10 500 лв. дължи и разходи на частен съдебен изпълнител в размер на 1111.98 лв

"Асоциация Хипофиза е регистрирана през 2012 г., член е на световни и европейски организации, винаги сме правили само добро и желаем да продължим да правим това точно с нея. Дейността през всичките години се е в осъществявала от доброволци и се е финансирала с дарения. Няма да спрем да се борим за нормалност", казва Ваня Добрева. В момента организацията й се нуждае от подкрепа, за да покрие задълженията си, свързани с наложените й от държавата санкции. Необходимата сума, за да бъдат покрити задълженията на организацията е 11 611.98 лева.

Ако желаете, можете да я подкрепите с превод:

Сдружение Асоциация Хипофиза

IBAN: BG24FINV91501215438212

Първа инвестиционна банка

mediapool.bg