До 2024 г. ще бъдат подмогнати 200 души от ромските квартали в Пещера, Ботевград и Ябланица, като им се съдейства с улеснени процедури за микро кредити с цел подобряване на жилищните условия, обучения по финансова грамотност, както и съвети от ментори, които ще им съдействат в търсенето и намирането на заетост. Това се случва в рамките на нова европейска инициатива в подкрепа на ромските общности в България. HERO: "Социална иновация за по-сигурен дом за уязвими общности" е проект, иницииран от Европейския парламент, Европейската комисия и Банката за развитие на Съвета на Европа (CEB).
Преброяванията на населението и на жилищата в България през 2021 г. показва, че над 260 000 от анкетираните се самоопределят като роми, което ги прави третата най-голяма етническа група в страната. Според други изследвания, броят на ромите в България достига 750 000 души, което би представлявало над 10% от населението. Според Националната стратегия за равенство, приобщаване и участие на ромите 66.2% от ромите в България живеят в бедност или са изложени на риск от бедност. Бедността, както и предразсъдъците към ромите са причините, довели до тяхното изключване от образование, заетост, здравеопазване и адекватни жилищни условия.
За да се разрешат тези предизвикателства, междусекторни партньорства, включващи обществени, частни и граждански организации, са от решаващо значение за прекъсване на цикъла на бедността и подобряване условията на живот в ромската общност. Проектът HERO е насочен към разрешаването именно на тези проблеми.
Водеща организация-партньор в България е фондация “Тръст за социална алтернатива“, Токуда Банк, Подслон за човечеството - България и Асоциация “Интегро“.
От 2014 г. "Тръст за социална алтернатива“ работи за урегулирането на незаконни ромски постройки в 4 квартала в градовете Пещера, Дупница и Кюстендил.
mediapool.bg