Йоан Матев бе осъден окончателно за убийството на Георги Игнатов в Борисовата градина през 2015 г., съобщи бТВ. Той бе наказан с 6.5 години затвор. Реално обаче Матев ще лежи много по-малко, вероятно под две години. Причинат е, че той прекара три години в следствения арест, а след това дълго време бе под домашен. По закон това време се приспада от окончателната присъда.
От убийството на Игнатов изминаха осем години. Матев бе арестуван чак през 2017 г., тъй като дълго време МВР не можа да стигне до заподозрян. Той бе съден като непълнолетен, тъй като е бил 17-годишен по време на извършване на престъплението.
В тези случаи законът предвижда максимум 12 години затвор. Точно толкова поиска прокуратурата на първа инстанция. Тогава Матев бе оправдан, но по волята на съдебните заседатели. Съдията по делото Руси Алексиев бе категоричен, че младежът е извършил убийството. Той и един от заседателите настояваха за осъдителна присъда. Други трима заседатели обаче се произнесоха, че Матев е невинен.
На втора инстанция делото претърпя обрат. Заподозреният бе осъден на 6.5 години затвор, а на родителите на убитото момче бяха присъдени и по 150 хил. лв. обезщетение. Сега размерът им е увеличен на по 200 хил. лв. По въпроса със срока на наказанието Върховният касационен съд се съгласява с втората инстанция.
Още по темата:
Убийството в Борисовата градина: Съдията иска наказание, заседателите не дават
По време на процеса Матев твърдеше, че няма нищо общо с престъплението. След ареста му през 2017 г. показания бе дал брат му. Той бе разказал, че брат му е признал за престъплението, обяснявайки, че искал да ограби Игнатов, но станала беля. Ножът, с който е извъшено убийството, бе открит в шахта в парка 20 месеца след престъплението. Оръжието бе доста замърсено. На него бе открит косъм, който впоследствие се оказа, че не е на жертвата. Разследващите имаха и други доказателства. Сред тях бе запис от охранителна камера на БНР, заснела бягащия от района Матев минути след убийството. Бяха приложени и справки от мобилни оператори, за да се докаже присъствието му там по същото време.
При процеса на първа инстанция казаното от брата на подсъдимия не бе счетено като годно доказателство. Причината – той е говорил пред психолог от полицията, която принципно правела полиграфско изследване, но в случая само си говорила с младежа. Този разговор не е официален разпит, а тъй като братът е близък роднина законът му дава право да не дава показания, ако те ще уличат брат му в престъпление. При разговора с полицейската служителка обаче това му право не му е било разяснено, бе записано в мотивите към присъдата.
mediapool.bg