"Заличената" общинска улица, която минава край лятната резиденция на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган, не свършва в частния имот, а води до плажа "Росенец". Това показва в свое разследване Константин Бачийски - общински съветник и заместник-председател на партия "Средна европейска класа". Той предоставя и видеоматериал по случая.
Във вторник Общинският съвет на Бургас ще разгледа доклад за отмяна на решението, с което през април разрешиха деактуването на част от общинската улица и прехвърлянето й на фирма "Хермес Солар", която е собственик на т.нар. летен сарай на Доган. Това ще стане по доклад внесен от Константин Бачийски и Димитър Найденов, общински съветник от "Демократична България".
От разпространеното видео се вижда, че деактуваната улица минава покрай т.нар. сарай и стига до плажа. Достъпът до него обаче е ограничен от ограда. Тя беше поставена преди протестната акция на 11 юли, когато след стълкновения с полицията граждани все пак успяха да стигнат по заобиколен път до плажа край сарая, който се охранява като частна собственост, макар че е публична държавна собственост.
Тогава бургаският кмет Димитър Николов заяви, че по деактувания път не може да се стигне, защото той свършва в частен имот. Николов обеща общината да изгради друг път, така че гражданите да могат да стигат до плажа.
Сега Константин Бачийски показва, че "заличената" по думите му улица, не само не свършва "в нищото", а има продължение, стигащо до морския бряг.
Той показва, че след края на общинския път има бетонно продължение, което е върху терен публична държавна собственост, тъй като е на 100 метра от плажа. Съгласно Закона за Черноморското крайбрежие това е изключителна държавна собственост.
"Не коментирам кой, кога и как е разрешил върху държавен терен да бъде изграден този бетонен път, но съществуването му дава възможност на всеки български гражданин да стигне до брега, стига да се премахнат оградите, възпрепятстващи свободното преминаване", коментира Бачийски.
Според него при съществуващото положение става излишно строителството на ново алтернативно трасе до плажа, какъвто вариант предлага мнозинството на ГЕРБ в Общинския съвет в Бургас.
Байчийски очаква от общината и областната управа да регламентират свободния достъп до брега и да премахнат оградата, която е поставена върху "заличения" общински път.
Как общинската улица стана частна
Общинският съвет в Бургас одобри промени в подробния устройствен план на три квартала на територията на парк "Росенец" на 28 април 2020 г. С промените към имота на "Хермес Солар" се придават 4566 кв.м от бивша общинска улица. Аргументът за деактуване на улицата е, че тя вече е с отпаднало предназначение и не води до публичен имот.
С промените в плана се прокарва и нова улица покрай охранителната зона на нефтобаза "Росенец", като се твърди, че тя ще е достатъчна за гарантиране на достъпа до плажа в непосредствена близост до резиденцията.
Промените в плана бяха приети в извънредно по настояване на кметската администрация с аргумента, че ако не бъдат гласувани спешно, общината ще загуби публично финансиране за благоустрояването на рибарското селище Ченгене скеле.
Двамата общински съветници твърдят, че при приемането на решението за изменение на плана и допускане на деактуване на общинска собственост и прехвърлянето й на частни лица са извършени нарушения.
Те посочват, че докладът е прокаран в дневния ред на Общинския съвет като спешен и не са имали възможност да се запознаят с приложената 47 страници документация. В същото време спешността на точката от дневния ред не е аргументирана никъде в самия текст. Това е в противоречие с правилника за дейността на Общинския съвет, смятат Бачийски и Найденов.
Според тях решението влиза в колизия и с друг закон - за общинската собственост. Законът позволява деактуване от публична в частна общинска собственост на имоти, които са загубили предназначението си да задоволяват трайно обществени потребности.
Двамата съветници твърдят, че няма никакви доказателства улицата да е загубила предназначението си. Напротив, с деактуването й е отнето правото на достъп на българските граждани до плажа, смятат те.
Те призовават всички граждани, които настояват да се запази улицата, като общинска собственост, да изразят своята позиция пред спортна зала "Бойчо Брънзов" във вторник (28 юли) от 8:30 часа. В тази зала се провеждат заседанията на Общинския съвет на Бургас.
"Нека да се съберем пред залата преди сесията и да кажем заедно "Стига безобразия", призовава Бачийски.
Прокуратурата разследва случая
След масовото ходене на плаж на Росенец и първоначалния отказ да бъдат допуснати участниците в акцията, прокуратурата започна разследване как са поставени загражденията и изграден кея.
Преди това сайтът за разследваща журналистика "Биволъ" разкри, че е построен пристан (200-метров кей за яхти) без никакви разрешителни.
В неделя "Биволъ" съобщи, че три министерства - на регионалното развитие, на отбраната и на транспорта са обединили усилия, за да издадат специализиран подробен устройствен план на марината до лятната резиденция на Ахмед Доган през 2019 г.
"Това е станало въпреки факта, че съоръжението е изградено абсолютно незаконно в българската акваторията на Черно море и няма никакъв документ за собственост. Подписът под одобрения СПУП е на замуестник-министъра на МРРБ Николай Нанков", посочва изданието.
mediapool.bg