Над 96 хиляди жени и деца, жертви на домашно насилие, са се свързали през последните 20 години с фондация "Анимус", за да им бъде оказана правна и психологическа подкрепа. Това съобщи основателката и директор на фондацията Надежда Стойчева в петък по време на кампанията "Един милиард се изправят за справедливост", посветена на борбата срещу домашното насилие и агресията срещу жени.
Закон за домашното насилие няма в държави като Афганистан и там жените са принудени да се заливат с киселина от отчаяние, защото няма кой да им помогне при домашно насилие, допълни Стойчева и съобщи, че защитниците на правата на жените у нас са препоръчали на управляващите да заложат мерки срещу домашното насилие в новия Наказателен кодекс.
По думите на Стойчева, у нас е практика, например, децата, които са бити вкъщи, да се разпитват в присъствието на извършителите, а полицаите, в чиито ръце най-често попадат такива случаи, обикновено не са подготвени как да се справят с проблема.
Голяма част от институциите си прехвърлят проблема, не го искат, каза още Стойчева и допълни, че финансирането за това също все още е недостатъчно.
Организациите, борещи се с дискриминацията у нас, единодушно настояват държавата да ратифицира и Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, по-известна като Истанбулската конвенция. Документът е механизъм за премахване на всички форми на насилие над жените, в това число домашното насилие и сексуалното насилие и вече е подписана в повечето от съседните ни държави – Албания, Черна гора, Сърбия, Турция.
Адвокат Йорданка Бекирска от Алианса за защита срещу домашното насилие и Българския център за джендър изследвания обаче подчерта, че както при всяко законодателство, и тук проблемът е в неговото приложение, тъй като в обществото има нагласа, че с подобен закон би могло да се злоупотребява.
Стереотипите на съда трябва да се променят, каза Бекирска и допълни, че в българските закони трябва да влезе формулировката "изнасилване в брака", което в момента не се счита за престъпление.
"Отказът за справедливост е второто насилие, което утвърждава първото насилие срещу жертвата", каза адвокат Маргарита Илиева, експерт по антидискриминационно право и шеф на правната дирекция на Българския хелзинкски комитет (БХК).
Тя призова за отговорност от страна на родителите на момичета да не учат дъщерите си да търпят, да се крият и да се пазят, а тези на момчета – да уважават независимостта на жените и да не ги нараняват.
Преди дни беше изнесена статистика, че всяка четвърта жена в България е жертва на домашно насилие. В единствения засега в страната ни кризисен център в София, който се грижи и за жертвите на трафика на хора, най-много са пострадалите от домашно насилие.
В центъра се работи с целите семейства, като от там предупреждават, че мъжете, които бият жените си, също са жертви и често самите те са живели в насилие.
По време на кръглата маса "Един милион се изправят за справедливост " от БХК и фондация "Родилница" засегнаха проблема и за случаите на насилие над родилки от страна на медицински и помощен персонал в болниците, а от организации на хомосексуалистите говориха за агресията срещу хората с алтернативна сексуалност и хомофобията.
mediapool.bg