Кламер БГ - Новини: Жива верига за свободата на словото и искане за международно разследване на скандала в БНР

Жива верига за свободата на словото и искане за международно разследване на скандала в БНР

България

|
Четв, 26 Септ 2019г. 16:34ч.
Жива верига за свободата на словото и искане за международно разследване на скандала в БНР

Десетки журналисти и граждани се събраха пред Българското национално радио (БНР) в четвъртък на протест в защита на свободата на словото. Мотото на демонстрацията беше "Да дадем сигнал", а поводът бе опитът дългогодишната журналистка водеща в общественото радио Силвия Великова да бъде свалена от ефир, както и безпрецедентното спиране на сигнала на програма "Хоризонт" на 13 септември.

Протестът беше организиран от Асоциацията на европейските журналисти, която настоява за обективно разследване на случая, което да стигне до хората, оказвали натиск върху генералния директор на общественото радио Светослав Костов.

Събралите се наредиха символично в жива верига по бул. "Драган Цанков" до Телевизионната кула, намираща се на около километър от сградата на радиото. Демонстрантите носеха номера от 1 до 111, въпреки че хората бяха много повече. Целта беше номерацията да се покаже мястото, което заема България по свобода на словото в класацията на "Репортери без граница".

Участниците си предаваха от ръка на ръка старо радио, което символично да стигне до кулата, която разпръсква сигнала на БНР. Идеята на протестиращите бе да се припомни за замлъкването на БНР и нелепите обяснения на ръководството защо това се е случило.

"Догодина ще ни трябват повече номера", казваха събралите се, според които България ще падне още по-надолу в класацията.

Други дори коментираха, че ако сривът продължи, след няколко месеца ще има нужда от достатъчно хора, за да се направи жива верига до руското посолство, което се намира на около километър след Телевизионната кула по същия булевард.

Без да се набиват на очи, на демонстрацията присъстваха и представители на политически партии – и леви, и десни. Нямаше обаче нито един от управляващото мнозинство.

Защо журналистите протестират?

Протестът предхожда насроченото за петък заседание на медийния регулатор (СЕМ), който ще решава дали да прекрати правомощията на генералния директор на БНР Светослав Костов.

Той е в центъра на скандала около опита за налагане на цензура в БНР и безпрецедентното замлъкване на "Хоризонт", с което в момента се занимават прокуратурата, ДАНС, СЕМ и медийната комисия в парламента. Предстои да се създаде и нарочна парламентарна комисия, инициирана от БСП и подкрепена от премиера Бойко Борисов, който отделно от това настоя Сметната палата да направи пълна проверка в БНР.

Кризата избухна след като генералният директор предизвика свалянето от ефир на Силвия Великова и отстраняването й от съдебния ресор, за да не отразява събитията около избора на Иван Гешев за главен прокурор. След надигналия се бунт в БНР срещу това решение, Великова бе върната в ефир, но на другия ден сутринта бе програма "Хоризонт" бе свалена от ефир за пет часа след резолюция от генералния директор на БНР. Светослав Костов после се оправда, че не е знаел какво подписва.

Редакционната колегия на "Хоризонт" и самата Силвия Великова изложиха пред СЕМ цялата хронология на оказвания по веригата натиск за отстраняване на журналистката, включително думите на Костов, че четирима души му се обаждали да го предупредят, че ако не свали Великова от ефир, децата му ще гладуват. Журналистите поискаха оставката на Костов, който обаче отказва да си я подаде, а СЕМ прехвърли към прокуратурата да провери твърденията на цензура, натиск и физически заплахи.

Светослав Костов вече даде знак, че не възнамерява да подава исканата му от журналистите оставка и дори заплаши със съд критиците си.

Сериозна криза и международно разследване

Асоциацията на европейските журналисти – България коментира, че при казуса "БНР" държавата показва, че се намира в сериозна криза. Спирането на сигнала се разследва от заместник-главния прокурор Иван Гешев, който единственият кандидат за поста главен прокурор и най-вероятно е станал причина за свалянето на Великова от ефир.

"Няма как някой да обвинява сам себе си, няма как прокурор да разследва случай, в който е замесено и неговото име. На който и да е прокурор в България да бъде възложено разследването, няма как да бъде гарантирана неговата обективност, при положение, че ще трябва да разследва бъдещия си началник и при положение, че цялата прокурорска колегия към Висшия съдебен съвет единодушно и категорично подкрепя своята единствена номинация", се казва в позицията на журналистическата асоциация.

"Този случай се превръща в огромно предизвикателство за функционирането на българската държава - държавата трябва да може да гарантира справедливо разследване, а в момента не може", твърди организацията.

Настоява се българските власти да поискат международно разследване на случая, в което да се обърне сериозно внимание на възможното влияние от страна на прокуратурата. Другото искане е СЕМ да спази закона и да отстрани Светослав Костов.

"Какво повече трябва да направи генералният директор, за да има хипотетична възможност да бъде отстранен от тези, които са го назначили?", запита риторично журналистът Иван Радев от АЕЖ.

Асоциацията предлага да се обяви нов конкурс за генерален директор на БНР, а до провеждането му да се помисли за временно управление от медийни професионалисти с безспорен авторитет.

Защо има прогнози за още-по ниска позиция в класацията са свобода на словото?

България е на 111-то място по свобода на словото за 2019 година, но през последните месеци в медиите имаше различни тревожни процеси, които започнаха от частните медии и стигнаха до обществените радио и телевизия.

Решението на ръководството на БНР Великова да "замлъкне" дойде в деня, в който председателят на парламентарната комисия по култура и медии Вежди Рашидов разкритикува Българската национална телевизия (БНТ), че не се били отразявани постижения на министри, а вместо това те са били "оплювани".

Това не е първият случай, в който той си позволява да говори така по адрес на обществената медия. През лятото на 2016 година Вежди Рашидов, тогава министър на културата, посъветва водещия на БНТ Георги Ангелов да не критикува толкова често държавата, напомняйки му, че е на "държавна ясла".

Свалянето на Великова не е първият подобен случай, обяснен с "несъответсвие". В началото на септември се разбра, че дългогодишният спортен журналист на БНТ Камен Алипиев-Кедъра може да бъде уволнен. Обяснението на ръководството на обществената медия е, че Алипиев нямал диплома за висше образование, а такава се изисквала, за да е част от дирекция "Спорт". Липсата на диплома години наред не е пречила на Алипиев да си изпълнява задълженията, но изведнъж се оказва проблем.

Междувременно след отстраняването на емблематични разследващи журналисти от "Нова тв", собствениците ѝ Кирил и Георги Домусчиеви продължават чистката.

Пак през септември се разбра, че Нова тв е започнала да спира достъпа на регионални журналисти на "Дарик радио" до системата за публикуване на новини в "Дарикнюз". Въпросният сайт бе създаден от "Дарик радио", но преди години основната част от него беше продадена на Нова тв. Оттогава на практика в медията има двама собственици – Радосвет Радев и Нова тв.

През май за директор на "Новини и актуални предавания" в "Нова тв" бе назначена Миляна Велева, която дотогава заемаше същия пост в телевизия "Канал 3," свързвана с депутата от ДПС Делян Пеевски. Оттогава в "Нова тв" се прехвърлят все повече кадри на "Канал 3".

Почти веднага след появата на Велева в Нова тв от телевизията си тръгна Виктория Бехар.

После бе уволнен главният редактор на спортния сайт "Гонг" Николай Александров. Популярният сайт е част от медийната група "Нетинфо", която е част от портфолиото на "Нова броудкастинг". Най-вероятната причина за уволнението на Александров бе, че е известен привърженик на ЦСКА, а Кирил Домусчиев е собственик на "Лудогорец". В знак на съпричастност с Александров напусна целият екип на "Гонг".

След това бе освободен директорът и съдружник в новинарската онлайн група "Нетинфо" (част от групата на Нова тв) Христо Христов, който обяви публично, че собствениците оказват натиск върху журналистите.

Доброволната "чистка" продължи с разследващите журналистки Генка Шикерова и Миролюба Бенатова. Малко след отстраняването им в телевизията се върна Васил Иванов, който изкара известно време в Канал 3. Наскоро той започна ново предаване за "задълбочена публицистика и силни журналистически разследвания", което ще се казва „Неделята на NOVA“. Водеща ще е друго лице на "Канал 3" - Мая Костадинова, а в екипа на публицистичното предаване са и Тина Ивайлова и Мариян Станков – Мон Дьо.

След като "Нова Броудкастинг груп" бе придобита от Домусичеви, от медията си тръгнаха и

Цветомир Семов, Диана Димова, Марина Цекова и Елена Гюрова.

mediapool.bg