Кламер БГ - Новини: Експерти за замразените цени: Загуба на разум и див популизъм

Експерти за замразените цени: Загуба на разум и див популизъм

Анализи и Коментари

|
Четв, 16 Дек 2021г. 14:13ч.
Експерти за замразените цени: Загуба на разум и див популизъм

Експерти за замразените цени: Загуба на разум и див популизъм

Решението на парламента да наложи мораториум до април върху поскъпването на тока, парното и водата за домакинствата на фона на трайно високи борсови цени на електроенергията и природния газ, които водят до недостиг на средства в част от дружествата заради структурите на регулираните енергийни цени, бе коментирано от експерти като "див популизъм" и "загуба на колективен разум"

"Шокиран съм от загубата на колективен разум в Народното събрание", коментира Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум и бивш депутат от "Има такъв народ" пред БНТ. Според него това е противоконституционно решение, тъй като парламентът не може да се бърка в правомощията на независим регулаторен орган, какъвто е Комисията за енергийно и водно регулиране, която изчисли, че токът трябва да поскъпне с 11.5 на сто за бита от 1 януари 2022 г. и с 12.8 процента на парното.

Според Хиновски вчерашното решение на парламента заплашва аванса на България по Плана за възстановяване и развитие. По думите му ЕК ще ни размаха пръст, а в най-лошия случай ще стартира и наказателна процедура срещу България.

"Енергетиката е специфичен отрасъл, който крие много рискове от неадекватни решения", каза Хиновски. Той призова депутатите да отменят "този неадекватен мораториум", но това не стана.

"Без съмнение, вчера беше един срамно тъжен ден за българския парламент и се надявам днес разумът да надделее, да има политическа воля, да излезе някой и да каже: "Извинявайте, ние сбъркахме вчера - забравете за този мораториум", коментира енергийният експерт Васко Начев пред Нова телевизия.

Той определи действията на депутатите като "див популизъм".

"По късата допирателна се опитаха да си осигурят спокойни коледни празници и хората да бъдат доволни. Да, на първо четене наистина няма разумен човек, който да не си каже: "Ето, те мислят за нас", без да си дават сметка как реално изглеждат нещата, приемайки такова нещо", обясни Начев.

На въпрос какво би станало, ако мораториумът продължи да действа със срок до 31 март с декемврийските цени на тока, той отговори: "Това означава четири месеца да не се знае кой пие и кой плаща. Някой трябва да плати тази сметка. С вчерашния мораториум те не казват кой ще е той. Означава, че новото правителство се вкарва в коловоз, от който няма излизане".

По думите на експерта едно от нещата, които трябва да бъдат направени незабавно, е да се изпълни със съдържание понятието "енергийна бедност". "Всеки един българин да знае какъв е екзистенциалният минимум, в който се намира. Да се субсидира и подпомага този сегмент от обществото", обясни Начев.

Той коментира дали гласуването на мораториума е популизъм или неразбиране.

"Без съмнение, ГЕРБ има достатъчно опит. Те умишлено го направиха. Освен, че знаеха, че ще подведат останалите, имат личен интерес това да бъде прието. Погледнете колко от депутатите на ГЕРБ са свързани с ВЕИ сектора. Бях направил проверка преди няколко години за 43-ото Народно събрание. От 240 депутати - 160 бяха свързани с този сектор", коментира Начев.

Той обясни, че едно от предложенията на КЕВР е било да се намали субсидията за ВЕИ сектора. "Те се усетиха, че това веднага ще рефлектира върху тях и дайте да сложим мораториум още няколко месеца да са по старите правила, с по-висока субсидия", каза енергийният експерт Начев.

"Трябва да се намери начин за компенсиране на битовите потребители за високите цени на природния газ и тока. Стои обаче въпросът как ще бъдат компенсирани топлофикационните дружества за разликата между покупната цена на природния газ от доставчика "Булгаргаз" и продажната цена", коментира темата и изпълнителният директор на държавния газов снабдител Николай Павлов.

"Да предположим, че те закупуват газа за 100 лева и го използват за производство на топлинна енергия и събират 50 лева. Тези 50 лева - тази разлика трябва да бъде компенсирана", заяви той.

По думите му приходите на топлофикациите няма да достигат, за да си покриват задълженията за доставка, "а оттам насетне всички по веригата са застрашени". "Всички участници по веригата трябва да бъдат гарантирани, за да може този мораториум да има успех", посочи Павлов пред БНР.

Той припомни и че "Топлофикация – София" има само още един ден да плати сметка от 125 млн. лв. и ако парите не постъпят, "Булгаргаз" няма да може да плати на "Газпром" януарската доставка.

mediapool.bg