Кламер БГ - Новини: Диловска: Да не замръзнем и ние с цените на тока и парното

Диловска: Да не замръзнем и ние с цените на тока и парното

Анализи и Коментари

|
Пет, 17 Дек 2021г. 16:39ч.
Диловска: Да не замръзнем и ние с цените на тока и парното

Диловска: Да не замръзнем и ние с цените на тока и парното

"Страхувам се, че може да се случи така, че ние да замръзнем заедно с цените (на тока и парното) тази зима", коментира решението за въвеждане на мораториум върху поскъпването в електро- и топлоенергетиката членът на управата на Института за енергиен мениджъмнт и бивш зам..-министър на енергетиката Иванка Диловска пред БНР в петък. Експертът по устойчиво развитие Боян Рашев също разкритикува решението на депутатите тези тарифи 5и стойността на ВиК услугите да не се пипат до края на март и го определи като "жест на отчаяние" и "най-глупавото нещо, което се прави в момента" и което издига на пиедестал сегашното изкривяване на цените за домакинствата, които са нереално ниски.

"Решението хич не е добро. Може да се каже, че е вредно буквално за всички – както за тези, които го взеха, така и за потребителите, така и за енергийния сектор", посочи Диловска.

По думите й това решение поставя в неравностойно положение домакинствата, които се отопляват с газ, но не получават помощи и техните цени не са замразени.

От лятото насам цените на енергийните ресурси летят стремглаво нагоре, припомни Диловска и изрази изненада, че управляващите са изненадани от процедурата на енергийния регулатор и че няма диалог с него. Според нея новата изпълнителна власт е неподготвена.

"Нямат време за анализи, а не могат и да ги направят – това не е тяхна работа", отбеляза тя, че цените в енергетиката са правомощие на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

"22 години имаме независима регулаторна институция. Обидно звучи това, че били нелегитимни... Няма как да се обяви за подозрителен един регулатор, да му се отнемат правомощията и същевременно да искаме да привличаме инвеститори", заяви Диловска.

Според нея решението на КЕВР за 10% увеличение на цените е било "изключително добре обосновано, много меко за всички нас и ние би трябвало да го приемем като коледен подарък, а не като наказание".

За да бъдат толкова ниски цените у нас са налети само за този регулаторен период 2.3 млрд. лв от приходи от държавната търговия със спестени парникови квоти. "Представете си, ако ги нямаше тези 2.3 млрд. лв., с които ни се помага на нас и на енергетиката, какво би станало с цените?", допълни тя.

По думите й тези средства би могло да се ползват по-фокусирано за помощ само на домакинствата, които наистина имат нужда от такава, а не за цените за всички.

В момента мрежовите компании са най-губещите, те купуват на високите борсови цени, отбеляза Иванка Диловска.

"Има несправедливости в самия сектор. Докато мрежовите компании купуват по 300 лева или по 600 лева енергията, а ние им плащаме по 100, има други компании, каквито са възобновяемите, които получават премии с по 200-300 лева по-високи от тези, които би трябвало да получават и това е заради високата цена, от която те печелят, когато продават на борсата", каза тя.

От асоциациите на ВЕИ производителите обаче твърдят, че под 10 процента от тях продават тока си на борсата, останалите имат едногодишни договори с търговци на ток по прогнозните цени на КЕВР и въобще не генерират свръхпечалби от свободния пазар, което, според тях, е лесно проверимо от първичните документи за приходите им, които те подават във Фонда за сигурност на електроенергийната система", заради задължителните 5-процентни отчисления в него.

"Мораториумът е много странна стъпка, той е жест на отчаяние, защото сегашният министър-председател и министърът на финансите имат отношение към правителството още от април - юли месец миналата година, а енергийната криза започна юни месец, още когато те фактически бяха на власт. Да излизат с шокови реакции от това, че КЕВР изведнъж според тях иска да увеличи цените на тока, парното и водите, е доста странно", коментира случващото се и експертът по устойчиво развитие и управляващ партньор в "Денкщат България" Боян Рашев.

"Не мога да разбера какво са си мислели, че трябва да правят тези хора, когато дойдат на власт, но това, което правят в момента, е просто отчаяние, те са тотално неподготвени, ако това е ходът им, с който ще решат проблема", допълни той.

Според него това решение е възможно най-глупавото нещо, което може да се направи в момента. "Абсолютно всеки, който има връзка с тези системи и доставките на вода, електричество и парно, е пред фалит", заяви още Рашев.

По думите му в една пазарна икономика няма място за мораториуми. "Да не говорим, че нарушаваме няколко закона, свързани с енергетиката. Депутатите де факто казват, че КЕВР няма права да решава", възмути се той.

"В този мораториум НС отменя действието на няколко закона. Нормалният начин е да се преработят законите. Ако искаме НС да решава какви са цените на някои неща в България, да върнем Народната Република в заглавието на страната. Не разбирам изобщо как е възможно новото правителство и новата коалиция да започнат работата си по такъв начин", допълни Рашев.

"Само производителите на електроенергия правят огромни пари в момента, но доставчиците генерират огромни загуби, електроенергийните компании. ВиК дружествата генерират огромни загуби и топлофикациите също генерират такива. Защото те плащат нещо, което е ужасяващо скъпо и сега, ако не могат да му увеличат цената, на която го продават – какво правим?!", попита той.

Експертът припомни, че цялата политика на ЕС за Зелената сделка и електрификацията изисква електроенергийните компании да имат наистина много голям финансов ресурс и да инвестират гигантски пари в мрежата си, а сега няма как да инвестират, когато не могат да генерират приходи.

"В България цената на тока за домакинствата е неадекватно ниска в сравнение с тази за бизнеса. Няма друга страна в ЕС, в която съотношението да е толкова изкривено в полза на домакинствата. С този мораториум в момента издигаме това на пиедестал - не може да продължава така", смята още Рашев.

mediapool.bg