Кламер БГ - Новини: Експерти: Аргументите на Трифонов са странни, обществото не е узряло за избори

Експерти: Аргументите на Трифонов са странни, обществото не е узряло за избори

България

|
Ср, 08 Юни 2022г. 20:36ч.
Експерти: Аргументите на Трифонов са странни, обществото не е узряло за избори

Експерти: Аргументите на Трифонов са странни, обществото не е узряло за избори

Българското общество въобще не е узряло за избори и дори за ново правителство, коментира пред БНТ политологът от "Галъп" Първан Симеонов. Той обясни, че България има нужда от спокойствие в тежката международна ситуация с войната в Украйна и глобалната инфлация, а решението на Слави Трифонов е сюрпризирало обществото.

Той заяви, че аргументите на лидера на ИТН за излизане от коалицията са странни, защото той всъщност улеснява Кирил Петков с идеите му за Северна Македония.

"На "Продължаваме промяната" им се иска да търсят други формати и да се опитат да намерят други форми на мнозинство", каза Симеонов. Според него, ако не се отиде на избори, един от възможните формати е да се мисли за въвличане на ДПС и ГЕРБ, макар че това правителство бе създадено, за да ги изолира от властта.

Симеонов каза, че ДПС са винаги готови да влязат във властта в такава ситуация, ГЕРБ много биха искали да излязат от изолация. Според политолога, ако се стигна до избори, е много възможно ГЕРБ и "Възраждане" да се борят за първите места.

"Възраждане", ако са умни, могат още да изчакват, защото ситуацията работи за тях", каза политологът.

ИТН изхаби антикорупционната енергия

"ИТН развалиха два парламента миналата година. Затова би било наивно да се очаква друго поведение от страна на партията на Слави Трифонов. Ако направим равносметка какво постигна ИТН с това си поведение, основният резултат е износването на антикорупционната енергия, която имаше срещу управлението на Бойко Борисов", коментира политологът доц. Даниел Смилов, преподавател в Софийския университет и програмен директор на Центъра за либерални стратегии, пред БНР.

Според него няма да е лесно преформатиране на парламентарните сили, за да се получи правителство на малцинството.

"Слави Трифонов и досега не беше абсолютна част от управляващата коалиция. Има вариант да се преговаря с него като с полуопозиционна партия", смята още Смилов.

Според него обаче "не можем да очакваме по-дългосрочен политически проект да възникне в рамките на този парламент".

"Говорим за период до предсрочни избори през есента... Очаква ни високо ниво на нестабилност. България ще се самоизолира и в Европейския съюз", заяви политологът.

Партията на Слави се държи шизофренно

Пред БНР експертът по политическа комуникация доц. Иво Инджов обясни, че не разбира нападките на Слави Трифонов към "Продължаваме промяната".

"Те обвиняват лидерите, че извършват национално предателство. Има крайно непочтено политическо поведение от страна на Слави Трифонов. Аз нямам впечатление, че се провеждат две външни политики. Напротив, премиерът Кирил Петков искаше свикване на Консултативен съвет за национална сигурност и непрекъснато повтаря, че решението се взема в парламента. За какво национално предателство говори Слави Трифонов?", попита Инджов.

Той посочи, че от една страна ИТН обвиняват правителството, че води държавата към фалит, а същевременно партията иска допълнителни милиарди за пътища. "Това е шизофренна позиция", каза експертът.

Опасност да мине вот на недоверие

На този фон преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова коментира, че ако в парламента бъде внесено искане за вот на недоверие и ако ИТН гласуват заедно с ГЕРБ, ДПС и "Възраджане", тогава има вероятност правителството да падне.

"Оттук премиерът каза, че са им необходими 12 гласа и предполагам, че ще разчитат или на депутати от други групи, които не бяха доволни от това, че Рашков е вътрешен министър (ГЕРБ и ДПС) или имат предварителна договорка от ИТН, че ще ги подадат", каза Киселова.

Тя обясни, че сега министрите от ИТН трябва да подадат оставки, защото те могат да бъдат изтеглени от Слави Трифонов, но е необходимо за това да се произнесе Народното събрание

"Предполагам, че министър-председателят ще направи рокада, като ще предложи петима министри, на мястото на тези, които излизат, ако приемем, че г-н Рашков е станал председател на КПКОНПИ", коментира тя пред БНТ.

Тази рокада може да мине само с обикновено мнозинство.

mediapool.bg