Черноморието е чисто и не е опасно, смята министърът на околната среда и водите Юлиян Попов.
По-рано тази седмица Министерството на здравеопазването обяви, че не приема за коректни данни от изследване на Софийския университет и Асоциация "Активни потребители", според които водите в българското Черноморие са мръсни.
Според ведомството се манипулира общественото мнение, дискредитират се държавните институции и доверието в тях и се нарушава спокойствието на гражданите в разгара на туристическия сезон.
“Хората се поуспокоиха, че Нова Каховка, която никога не е представлявала значителен риск за Черноморието ни, не е замърсила крайбрежните води. Сега нова вълна на тревога залива обществото. Случайни тестове на няколко плажа показали бактериално замърсяване. Министерството на здравеопазването публикува подробно разяснение защо тези тестове не са меродавни (линк в коментари). Но медиите (особено социалните) сякаш не се интересуват особено от редовните проверки на Регионалните здравни инспекции, които проверяват постоянно водите на Черноморието и ги тестват в специализирани и акредитирани лаборатории по международно установена методология. Изглежда паниката е доста по-интересна“, коментира министърът във Фейсбук.
Преди ден той посочи въпросното проучване на "Активни потребители" от преди дни като здравен, а не екологичен проблем. Според изследването на потребителската организация, направено на 11 плажа, на места е засечено замърсяване на морската вода 41пъти над нормата. На 7 плажа са били установени завишени стойности.
“Мое твърдение за нарастващ обем отпадъци по плажовете (основано на изследване, което ще представим след няколко седмици) набързо се превърна в заключение, че “Черно море става все по-мръсно”. (Във вторник във Варна пък ще представим сериозно изследване по този въпрос.) Здравните инспекции и инспекциите по околна среда, които мерят различен тип замърсители, редовно тестват водата, анализират я във високотехнологични лаборатории и информират. Доверявайте се на тези анализи и данни и се обръщайте към тях, когато имате тревоги или сигнали, които са свързани със здравните или екологичните характеристики на черноморската вода или друга среда“.
“Личното ми мнение, след като в последните два месеца два пъти обиколих Черноморието от Дуранкулак и Синеморец и посетих всички основни плажове, дюни, защитени местности, къпах се, когато ми оставаха няколко свободни минути и пих чешмяна вода, когато бях жаден, е че Черноморието е чисто и не е опасно. Но това е съвсем лично мнение и не искам да увещавам никой да се къпе край Бургас или да не ходи в Гърция. Нали всеки сам си решава“.
В събота Алиансът на туристическата индустрия в България (АТИБ) и Конфедерация на българския туристически бизнес (КБТБ) съобщиха, че ще предприемат “всички необходими и разрешени от закона действия срещу грозната атака, организирана с манипулативни твърдения относно качествата на водата по българското Черноморие“.
“Ще атакуваме всяко недоказано, клеветническо твърдение и мероприятие, търсещо евтина популярност и реклама, уронващо престижа и доброто име на българския туристически продукт! Заявяваме, че се доверяваме изключително на българските здравни власти и институции които констатират и контролират здравните и санитарно хигиенните норми“, допълват в позицията си от АТИБ и КБТБ.
mediapool.bg