Кламер БГ - Новини: МЗ обяви за манипулация изследване за мръсни води на Черно море

МЗ обяви за манипулация изследване за мръсни води на Черно море

България

|
Пет, 18 Авг 2023г. 15:48ч.
МЗ обяви за манипулация изследване за мръсни води на Черно море

Снимка: Mediapool

Министерството на здравеопазването обяви, че не приема за коректни данни от изследване на Софийския университет и Асоциация "Активни потребители", според които водите в българското Черноморие са мръсни. Според ведомството се манипулира общественото мнение, дискредитират се държавните институции и доверието в тях и се нарушава спокойствието на гражданите в разгара на туристическия сезон.

То също така упрекна потребителската организация, че след като е засекла замърсяване при непрофесионалните си проби, не е уведомила здравните инспекции, които да вземат адекватни мерки и ако наистина има замърсяване, да се забрани къпането. Вместо това "Активни граждани" оповестява данните две седмици по-късно.

Позицията на здравното министерство дойде, след като в петък сутринта министърът на околната среда и водите Юлиян Попов коментира въпросното проучване на "Активни потребители" от преди дни като здравен, а не екологичен проблем. Според изследването на потребителската организация, направено на 11 плажа, на места е засечено замърсяване на морската вода 41пъти над нормата. На 7 плажа са били установени завишени стойности.

Попов коментира, че трябва се прави разлика, защото данните показват здравен, а не екологичен проблем, тъй като става дума за наличие на бактерии като ешерихия коли.

"Морето се замърсява, плажовете се замърсяват. Проучване, което ще покажем следващата седмица, показват, че замърсяването на Черно море по-скоро нараства, отколкото да се свива", заяви екоминистърът и уточни изрично, че това не е свързан ос войната в Украйна или взривяването на яз. "Нова Каховка".

"Проблемите са си наши и ние трябва да ги разрешаваме. Те са с една разпределена отговорност между граждани, общини и различни министерства", заяви Попов. Той отбеляза, че ведомството само финансира строежи на пречиствателин станции за отпадни води, а изграждането им е отговорност на общините, които трябва да подават адекватни проекти.

Не са ясни протоколите за пробонабирането

Часове по-късно здравното министерство оспори данните на потребителската организация като отбеляза, че тя не е представила в публикуваното си изследване протоколи за реда и начина, по който е проведено пробонабирането.

Ведомството припомня, че съгласно действащото законодателство, районните здравни инспекции (РЗИ) извършват мониторинг на качеството на водите за къпане по показателите – чревни ентерококи и ешерихия коли.

"В случай на краткотрайно замърсяване, следва да бъде организирано вземането на една допълнителна проба, за да се потвърди, че инцидентът е приключил. Тази проба не е част от базата данни за качеството на водите за къпане. Когато е необходимо да се замени игнорирана проба, се взема една допълнителна проба седем дни след края на краткотрайното замърсяване", информират от МЗ.

Ведомството обяснява също така, че в периода 30-31 юли, когато са правени пробите на "Активни граждани",в региона на Южното Черноморие е имало обилни валежи, които оказват влияние върху показателите на водата за къпане.

Силните дъждове влошават качеството на водата за къпане

"Ето защо, РЗИ Бургас периодично дава указания на гражданите, че не се препоръчва влизането в морската вода до два дни след силни дъждове. На всеки постъпил сигнал за лошо качество на водите за къпане, прилежащи към конкретен плаж, РЗИ-Бургас реагира бързо и организира своевременно пробонабиране и анализ на вода от посоченото в сигнала място за къпане, като при излизане на резултатите информира писмено заинтересованото лице и/или институция", посочват от здравното ведомство.

То също така отбелязва, че Лабораторно-изпитвателния комплекс на РЗИ-Бургас, където се извършват изследванията на водите, е акредитиран по всички национални и европейски стандарти, докато същото не може да се каже за лабораторно-изпитвателния комплекс при СУ "Св. Климент Охридски", извършил микробиологичния анализ, визиран в проучването на Асоциация "Активни потребители". Освен това пробонабирането се извършва от висококвалифицирани служители на РЗИ Бургас, преминали необходимото обучение.

Различни методи, различни лаборатории, а сравнение

Ведомството заявява още, че не може да се сравняват изследвания, правени по различни методи, в различни лаборатории. Оспорва и твърдението на организацията за лимити за наличие на ешерихия коли, смесващи изисквания за питейната вода и тази за къпане. То не е съгласно и с призивите на "Активни граждани", към МЗ да затваря тръбите на отпадни води, като посочва, че това не е в техните правомощия.

Здравното ведомство информира, че данните от ежедневните му справки сочат, че заболяемостта е в рамките на нормалната за сезона и няма ръст в регистрираните случаи спрямо същия период на миналата година. За 2023 г. през месец август до момента регистрираните случаи на чревни инфекции са значително по-малко в сравнение със същия период на 2022 г., посочва се още в изявлението. Според данните в него от 1 до 17 август в област Бургас са регистрирани общо 27 случая на чревни инфекции, докато в същия период през миналата година са били 44. През 2023г. до момента в област Бургас няма регистрирани епидемични и хранителни взривове от чревни инфекции, заявяват от министерството..

То също така кани изследователите да бъдат организирани съвместни действия по пробонабиране и провеждане на лабораторни анализи за установяване на обективните факти.

mediapool.bg