Кламер БГ - Новини: Едва 461 гласували в Северна Македония на фона на десеткихиляди български паспорти

Едва 461 гласували в Северна Македония на фона на десеткихиляди български паспорти

България

|
Пон, 03 Окт 2022г. 12:57ч.
Едва 461 гласували в Северна Македония на фона на десеткихиляди български паспорти

Сн. ЕПА/БГНЕС

Общо 461 души са гласували на парламентарните избори в Северна Македония, като ГЕРБ е получила най-голяма подкрепа със 127 гласа. Следват ВМРО-БНД с 91 гласа, "Продължаваме промяната" с 69 гласа, "Демократична България" – 38, "Възраждане" – 22 и "Има такъв народ" – 22.

В страната имаше общо седем секции.

Малката активност идва на фона на това, че само през последните 10 години, от 1 януари 2010 г. до 22 октомври 2020 г., над 70 000 граждани на Северна Македония са взели български паспорти.

Toчно 3504 души пък се определили като българи при преброяването в Северна Македония.

Преди този вот в социалните мрежи излязоха опасения, че има страх сред българите да отидат да гласуват заради пропагандата срещу България от определени партии и медии в Северна Македония.

Отношенията между двете страни не се нормализираха, въпреки че България отвори вратата Северна Македония да започне преговори за членство в ЕС. Основното изискване е да включи българите в конституцията си, което засега не се случва.

Медиите в Северна Македония отразяват подробно изборите у нас.

Партията ГЕРБ на Бойко Борисов води на състоялите се вчера парламентарни избори в България, партията на Слави Трифонов не влиза в парламента, а ВМРО-БНД на Каракачанов е с катастрофален резултат с 0./8 процента спечелени гласове според резултатите от 99.91 преброени бюлетини, пише в заглавие македонският сайт 360 градуса, цитиран от БТА.

"Продължителните политически сътресения заплашват да подкопаят стремежите на България да се присъедини към еврозоната през 2024 г. на фона на двуцифрена инфлация и високи цени на енергията, което може да доведе до смекчаване на отношението към войната на Русия в Украйна. Ако не успее да сформира работещо правителство, страната членка на ЕС и НАТО ще бъде оставена на временна администрация, назначена от приятелския на Русия президент Румен Радев", пише сайтът МКД.

"След вчерашните предсрочни парламентарни избори, на които партията на бившия премиер Бойко Борисов ГЕРБ спечели, се очаква трудно да се състави ново правителство в България, но все още не е ясно дали бившият шампион по карате с уронен имидж ще успее да състави правителство", пише и македонският "Фокус".

Според бившия посланик в България Марян Гьорчев са възможни три сценария, включително техническо правителство и нови избори. Два зависят от партията на етническите турци - ДПС, пише "Фокус".

Според него първият сценарий е съставяне на коалиционно правителство между дясната коалиция ГЕРБ-СДС с либералите – партията на етническото турско малцинство Движение за права и свободи и дясноцентристката партия Демократична България.

Изборният резултат показва, че такова коалиционно правителство ще има тясно мнозинство от 124 депутати в 240-местния парламент.

Марян Гьорчев добавя, че за такъв сценарий е необходимо Бойко Борисов да направи "политически лупинг", да отстъпи премиерския пост на проатлантическия политик Даниел Митов (бивш министър на външните работи на България), който е приемлив човек не само за ДПС и Демократична България, но и за международния фактор.

Вторият сценарий е, ако коалицията ГЕРБ-СДС не успее да състави правителство и върне мандата на президента Румен Радев, тогава коалиция на все още политически непрофилираната партия Продължаваме промяната с левицата, състояща се от БСП, евентуално Български възход, адаптивната партия от центъра Демократична България, каза Гьорчев за "Фокус".

Третият сценарий са нови избори.

Под думите на Гьорчев каквито и сценарии да се сбъднат, нищо няма да се промени в политиката на българските институции, нито ще се промени представата на гражданите за Македония, посочва Фокус.

По думите му вековната българска стратегия, в основата на която са науката, образователната система и социалното инженерство, не позволява никакво поле за маневриране на нито един политически субект в България спрямо т.нар. македонски въпрос.

"Докато ние в Македония не разберем, че отстъпването от наша страна води само до засилване на натиска от българска страна, няма да има подобрение в двустранния българско-македонски диалог. Без равнопоставеност и симетрия няма да има взаимно уважение и взаимно доверие между българската и македонската държава", казва в заключение Гьорчев.

mediapool.bg