Решението на Тереза Мей да разговаря с лидера на лейбъристката опозиция, за да се опита да изведе Брекзита от задънената улица, отприщи порой от безпрецедентно жлъчни критики в нейния консервативен лагер, зрелищно илюстриращи нейната изолация.
В сряда премиерката писа на депутатите консерватори, за да им обясни, че отказът на някои от тях и на северноирландските й съюзници от ДЮП да гласуват за сключеното от нея споразумение с Брюксел за раздялата с ЕС не й оставят никакъв избор предвид приближаването на 12 април, новия краен срок за излизане на Великобритания от ЕС.
Да се разговаря с Лейбъристката партия е "единственото средство да се предложи мек и подреден Брекзит, какъвто бяхме обещали", заяви тя, отказвайки се от заплахата от напускане на ЕС без споразумение, която дълго време използваше като инструмент за натиск при преговори с Брюксел.
Но ръката, протегната в последната минута на Джереми Корбин, предизвика гнева на еврофобската част от нейната партия, която се опасява, че Брекзитът може да й се изплъзне. Определян като "опасен марксист", лидерът на лейбъристите иска на практика да запази тесни връзки с ЕС чрез митнически съюз.
Бившият лидер на торите Иън Дънкан Смит обвини Мей в "предателство", добавяйки, че "се страхува за Брекзита. Той никога няма да се състои".
"Джереми Корбин не е наш приятел", подчерта от своя страна депутатът Марк Франсоа.
Реакцията на консервативните медии не закъсня. Таблоидът "Сън" вчера нарече премиерката "предателка". Но "Дейли Мейл" и "Таймс" показват повече изчерпателност, отбелязвайки в редакционните си статии, че в положението, в което се намира, премиерката нямаше никакъв избор.
Мей обещава да подаде оставка, ако нейното споразумение за раздяла с ЕС бъде одобрено, но "Таймс" твърди, че някои депутати от нейното мнозинство планират да се въздържат от гласуване, за да я накарат да се пречупи и да я подтикнат да се оттегли.
"Това е като затворник, очакващ изпълнение на смъртната присъда, който получава двуседмична отсрочка. Истината е, че тя вече не контролира нищо", заявил е пред вестника един от тях.
"Треньор без отбор"
Оставките от правителството продължават, до степен, че Мей дори вече не си дава труда да заменя напускащите. Двама държавни министри подадоха оставки в сряда, с което броят на подалите оставка след изборите през юни 2017 г. надхвърли трийсет.
"Дори членовете на собствения й кабинет вече не могат да я гледат в очите", уверява редакторът на (левоцентристкия) в. "Гардиън" Джон Грейс, коментирайки студеното посрещане, което й организираха консервативните депутати предишния ден в Камарата на общините. Според него "принудителното уважение", което някои изпитваха към нейната "издръжливост", отдавна се е изпарило.
Според Пол Брийн, преподавател в Уестминстърския университет, самата Тереза Мей се е поставила в тази неудобна ситуация, държейки се като партиен лидер, вместо да се опита да постигне компромис, надхвърлящ партийните разделения по толкова деликатен въпрос като Брекзита, който продължава да разделя до такава степен депутатите и цялата страна близо три години след референдума през юни 2016-а.
"Вината е и на (нейния предшественик) Дейвид Камерън и на Консервативната партия. По толкова спорен въпрос те трябваше да създадат група, състояща се от юристи, икономисти, бизнесмени, за да проучат различните варианти", казва той пред АФП.
Вместо това Мей задейства на 29 март 2017 г. чл. 50 от Лисабонския договор, с което започна процедурата по раздялата, без реално да има разработен план. И единствената й грижа оттогава беше да се опита да задържи по-твърдите привърженици на Брекзита от своята партия, като се подчинява на техните изисквания, за да избегне разпадане на партията, отбелязва той.
Нейната атака срещу парламента в края на миналия месец, когато тя заяви, че е на страната на британските граждани, я довърши, според анализатора. "В този случай тя загуби всички. Като треньор по футбол, който е загубил доверието на отбора: когато това се случи, свършено е с вас".
По БТА.
mediapool.bg