Кламер БГ - Новини: Евродепутатите призоваха за мерки срещу Полша в защита на върховенството на правото

Евродепутатите призоваха за мерки срещу Полша в защита на върховенството на правото

Европа

|
Вт, 19 Окт 2021г. 15:49ч.
Евродепутатите призоваха за мерки срещу Полша в защита на върховенството на правото

Премиерът Матеуш Моравецки говори пред ЕП

Европейският парламент призова днес Европейската комисия да предприеме незабавни действия в защита на полските граждани и основите на правото на ЕС, като задейства механизма за условност. В разгорещен пленарен дебат с участието на полския министър-председател Матеуш Моравецки, председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и словенския министър на външните работи Анже Логар, повечето евродепутати осъдиха спорното решение на полския Конституционен съд от 7 октомври, се посочва в съобщение на ЕП.

Те поставиха под въпрос независимостта на самия съд и предупредиха, че полското правителство се връща към тоталитаризма. ЕП подчерта, че всички държави от ЕС доброволно са се съгласили с общи правила при присъединяването си към Съюза и настояха, че няма противоречие между правния ред на ЕС и полската конституция.

От името на словенското председателство на Съвета на ЕС министър Логар заяви, че върховенството на европейското законодателство е основата на ЕС и стълб за съвместен живот в общия европейски дом. Той подчерта, че Съветът на ЕС обсъжда въпроса за върховенството на закона и че председателството желае да постигне напредък в процедурата по член 7 от договора за ЕС.

Решението на полския Конституционен съд поставя под въпрос основите на ЕС и е пряко предизвикателство за единството на европейския правен ред, заяви Фон дер Лайен. За първи път съд на държава от ЕС намира европейските договори за несъвместими с националната конституция, добави тя. По нейните думи ЕК ще предприеме действия, като се позова на процедурите за нарушение, механизма за условност и други финансови средства за защита на бюджета на ЕС срещу нарушения на принципите на правовата държава, както и на процедурата по член 7, определяща сериозно нарушение на ценностите на ЕС.

Урсула фон дер Лайен подчерта, че "ние не искаме и няма да допуснем да бъдат подложени на риск нашите общи ценности". По думите й върховенството на закона е "спойката", който държи ЕС цял. "Искаме силна Полша в единна Европа", заключи тя.

По-рано този месец отношенията между правителството във Варшава и ЕК се влошиха допълнително заради решението на полския Конституционен съд, според което националната конституция има приоритет над законодателството на ЕС. Тези отношения бяха и преди това в криза заради нивото на демократичните стандарти, поддържано от консервативното полско правителство. Настоящите разногласия се пренесоха днес в пленарната зала в ЕП.

Полският министър-председател Моравецки заяви, че върховенството на правото на ЕС не се разпростира върху конституционната система. Полската конституция е най-висшият правен акт в Полша; тя стои над всеки друг правен принцип, добави той. Според Моравецки конституционните съдилища в други държави от ЕС, включително Германия, Франция, Дания, Испания, Италия и Румъния, в миналото са издавали решения, подобни на решението на полския Конституционен съд.

Той отправи критики по повод "шантажа" от страна на ЕС спрямо неговата държава в спора за върховенството на европейското право между ЕС и Варшава, чийто план за възстановяване е замразен от Брюксел, допълва Франс прес. Полският премиер заяви, че "отхвърля този език на заплахи или на принуда". "Шантажът се превръща в обичаен метод за някои страни членки, основата на демокрацията не е такава", заяви Моравецки в половинчасовата си реч, приветствана от неговите привърженици.

Запитан за полския план за възстановяване, еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс посочи днес, че европейската изпълнителна власт очаква "ясно послание" от Варшава за нейните съдебни реформи. "Ще продължим да разискваме този план. Трябва да има както инвестиции, така и реформи и тези реформи засягат независимостта на правосъдието, така че очакваме ясно послание по въпроса. Анализът ще продължи", каза той пред АФП преди среща на европейски министри в Люксембург.

Правителството на партия "Право и справедливост" в Полша от години реформира съдебната система. Критиците на реформата обвиняват правителството, че упражнява натиск върху съдиите. Европейската комисия вече откри няколко процедури за нарушения срещу Варшава заради реформите и образува дела срещу Полша пред Съда на ЕС.

Днес мнозинството от евродепутати поиска от ЕК да използва всички възможности, за да защити преди всичко полските граждани и най-накрая да задейства механизма за условност, свързан с върховенството на закона. Те поискаха да се започнат процедури за нарушение и Съветът на ЕС да предприеме действия по член 7. ЕП изрази силна подкрепа за полските граждани, които излизат на улицата, за да се борят за върховенство на закона, и за съдиите и прокурорите, които продължават да прилагат правото на ЕС, и призова полските власти да се вслушат в техния глас и да ги уважат.

Процедурата по чл. 7 има за цел да защити европейските ценности. Тя предвижда два механизма - първият е превантивен и се прилага, когато съществува ясен риск от нарушаване на европейските ценности, а вторият е свързан с налагането на санкции, когато вече е възникнало нарушение.

Евентуалните санкции не са ясно дефинирани в европейските договори, но могат да включват отнемането от страната нарушителка на правото да гласува в Европейския съвет.

mediapool.bg