Кламер БГ - Новини: Протест във Виена заради Шенген. Габриел очаква "правилно решение" (обновена)

Протест във Виена заради Шенген. Габриел очаква "правилно решение" (обновена)

България

|
Пон, 04 Дек 2023г. 15:47ч.
Протест във Виена заради Шенген. Габриел очаква "правилно решение" (обновена)

Кадър от демонстрацията във Виена, сн. ilhankyuchyuk.eu/БГНЕС

Евродепутати организираха протест Във Виена срещу австрийското вето върху членството на България и Румъния в Шенген.

В демонстрацията пред сградата на австрийското министерство на външните работи участва евродепутатът от "Обнови Европа" Илхан Кючюк, който каза за БТА, че инициативата е насочена към представителите на австрийските политически и икономически среди, към цялата австрийска общественост, чието внимание да бъде фокусирано върху този проблем на европейското равенство и солидарност.

Следващата инициатива на българските либерали е среща с представители на австрийския бизнес, инвестирал в България.

От румънска страна в демонстрацията участва евродепутатът Влад Ботош.

Подкрепа за своите колеги оказва австрийската партия НЕОС. Депутатът в австрийския парламент Хелмут Брандщетер също участва в днешната акция.

Още по темата

Вратата за Шенген се отваря

1 декември 2023 12:46

"Не става въпрос само за Шенгенското пространство, а за признаване, уважение и спазване на принципите на равенство и солидарност в Европейския съюз и това е колективен глас, изискващ справедливост“, коментира Кючюк.

По думите му е изключително важно България и Румъния да говорят заедно публично по темата, с ясни и конкретни послания.

Според евродепутата е необходим публичен натиск, с който да се обясни на австрийското правителство, че външната граница на ЕС ще бъде охранявана по-добре и австрийските граждани ще се чувстват по-сигурни, ако България е част от Шенген.

България и Румъния очакват до края на годината да бъдат приети в Шенген, но Австрия все още спира двете страни. От Виена дойдоха положителни сигнали, че е възможна промяна на позицията, но това е обвързано и с Нидерландия, която спира само България.

Ако Нидерландия вдигне ветото за България, е възможно и Австрия да я последва.

Мария Габриел очаква ясни срокове

Вицепремиерът и външен министър Мария Габриел коментира в понеделник, че предстоят много интензивни разговори за Шенген и целта на страната ни остава непроменена.

“Продължаваме интензивна работа, включително и в най-висшата дипломация - с Австрия и с Холандия. Каквито и варианти да се говорят за въздушни и сухопътни граници, те трябва да бъдат обвързани с ясни срокове, с много голяма яснота по отношение на времевите периоди“, посочи Габриел.

Тя отбеляза, че страната ни не само е изпълнила “някакви технически критерии“.

Смятам, че когато фактите говорят, наистина е добре политиците да вземат правилните решения, посочи Габриел.

Румънски евродепутат: Шансовете се увеличиха

Шансовете на Румъния за Шенген се увеличиха значително, коментира на официалния си профил в социалната мрежа Фейсбук евродепутатът Виктор Негреску от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите. Той очертава три възможни сценария за присъединяването на страната към зоната без граници.

"Вариант едно, който аз лично предлагам и който подкрепих по време на дискусиите ми във Виена, а и с европейски служители, включва мълчаливо одобрение на влизането на Румъния в Шенгенското пространство чрез гласуване на срещата на посланиците на страните-членки на ЕС и утвърждаването му в някой от Съветите на ЕС, който ще се проведе до края на годината”, отбелязва Негреску. Той допълва, че така ще се избегне възможността Австрия да политизира отново темата.

Като втори, но “твърде рисков” вариант румънският евродепутат посочва дискусия и гласуване или на Съвета по външни работи на 11 декември или на Европейски съвет.

“Има риск при този вариант австрийската изпълнителна власт да почувства необходимостта да защитава настойчиво своята гледна точка, превръщайки въпроса в електорален залог”, аргументира се Негреску.

Третият вариант е извънреден Съвет на ЕС, който да включи тази тема в дневния си ред.

"Това е възможен вариант, ако австрийската изпълнителна власт настоява с допълнителни изисквания, като поддържане на допълнителен граничен контрол, гаранции по отношение на граничната сигурност или специфичен механизъм за присъединяване на България и Румъния“, пише Негреску.

Според него всяка от тези опции зависи и от политическото развитие в Нидерландия - страна, която по думите му в момента е изправена пред трудности при създаването на управляващо мнозинство след победата на крайната десница на последните избори.

"Можем да очакваме, че служебният премиер Марк Рюте, който в качеството си на кандидат за лидер на НАТО се нуждае от подкрепата на нашите страни, ще подкрепи премахването на ветото, наложено на България“, смята Негреску, след като нидерландските експерти изготвиха предимно позитивен доклад по отношение на върховенството на закона в България.

В момента Рюте управлява като служебен премиер, но има амбиция да е следващият генерален секретар на НАТО.

"В този общ контекст, но и във връзка с дискусиите, които проведохме наскоро в Австрия и с представителите на европейските институции на най-високо равнище, шансовете на Румъния да се присъедини към Шенгенското пространство, по-скоро по формулата за поетапен достъп, нарасна значително. Ето защо приканвам всички онези, които се стремят да политизират темата, да действат предпазливо и дипломатично, за да бъде изпълнена тази главна цел на Румъния", пише Негреску, цитиран от БТА.

mediapool.bg