Европейският съюз продължава с призивите към Северна Македония да промени конституцията си и да вкара в нея българите, за да продължи евроинтеграцията на страната.
"Нашето послание е просто и силно – няма време за губене, бихме искали да продължите с необходимите конституционни промени, за да продължите преговорите за членство. Да се отложи приемането на измененията означава да се отложи присъединяването на Северна Македония към ЕС", каза министърът на външните работи на Австрия Александър Шаленберг.
Шаленберг и колегите му от Чехия и Словакия Ян Липавски и Мирослав Влаховски са на посещение в Скопие.
Шаленберг посочи, цитиран от БГНЕС, че "би било жалко за Скопие, след като пробяга труден маратон, да се препъне на последното препятствие".
"Решението може да дойде само от вас, то няма да дойде от Брюксел, Виена или Братислава и ви уверявам, че няма да дойде и от София“, каза Шаленберг.
Тримата министри са на посещение в Република Северна Македония, упълномощени от върховния представител по външните работи на Европейския съюз Жозеп Борел, за да предадат официалните позиции на ЕС по въпроси, свързани с досието за евроинтеграцията на Република Северна Македония.
"Настояването в последно време от страна на България, че трябва да бъдат направени промени в конституцията, е излишно, защото това не ни помага. Фокусът от промените в конституцията трябва да бъде премахнат, а конституционните промени са в наш интерес и съм убеден, че не всички в България са доволни от промяната в основния закон", каза от своя страна външният министър на Северна Македония Буяр Османи.
"С промените премахваме всички аргументи, че в Северна Македония има някакво дискриминационно отношение към която и да е общност и второ, това е проява на нашия наратив по отношение на българския народ и българската държава”, добави Османи, цитиран от БТА.
Според Буяр Османи съпротивата на опозицията в Северна Македония по отношение на промените в конституцията е ирационална, "защото те не променят, а само допълват основния закон, с който се доуточнява онази мултиетническа структура на държавата, която през цялото време страната изтъква като предимство”.
Османи каза, че министрите на външните работи трябва да се срещнат с опозиционните политически партии, поправките да влязат в Собранието, гражданите сами да ги прочетат и после да отидем на гласуване.
"В този процес трябва да влезем без предразсъдъци. Гласуването става пред камери и всеки ще си носи своята отговорност”, посочи Османи.
В Северна Македония продължават преговорите между управляващите и най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ за промяна на конституцията и вкарването и на българския етнос в нея, което е основното българско изискване, за да може Скопие да започне реални преговори за членство в ЕС.
Към момента ВМРО-ДПМНЕ твърди, че няма да подкрепи промените, което не може да стане без нейните депутати, тъй като се изисква мнозинство от две трети.
mediapool.bg