Европейската комисия (ЕК) се готви да съди фармацевтичната компания AstraZeneca заради неспазените доставки на ваксината й срещу Covid-19, съобщава брюкселското издание Politico, като се позовава на петима дипломати от ЕС.
Комисията е повдигнала въпроса на среща на посланиците в сряда, по време на която по-голямата част от страните от ЕС са заявили, че ще подкрепят съдебната процедура срещу компанията заради това, че масово не е предоставила обещаните дози на блока.
Един от дипломатите пояснява, че целта на съдебното производство е да задължи AstraZeneca да предоставя дозите, определена в договора с ЕК.
Двама от дипломатите заявиха, че по-късно тази седмица има краен срок, до който държавите от ЕС трябва да се откажат от започване на съдебни производства.
AstraZeneca разгневи ЕС през януари, когато заяви, че няма да може да достави на блока първоначално очакваните дози. До края на първото тримесечие компанията достави 30 милиона дози на страните от ЕС вместо обещаните 100 милиона дози, заложени в договора.
Недостигът силно възпрепятства ваксинационните кампании в страните от ЕС.
ЕК не се е възползвала от възможността за поръчка на допълнителни количества
Срокът за заявка на допълнителни сто милиона дози ваксина от AstraZeneca изтече и Европейската комисия не го използва. Това съобщи днес говорител на комисията.
Той поясни, че до края на март производителят е трябвало да достави на ЕС 300 милиона дози, с възможност за поръчка на допълнителни сто милиона. До края на март производителят е доставил едва 30 милиона дози. До юли договорът предвижда осигуряване на още 180 милиона дози, но от дружеството са предупредили, че няма да могат да доставят повече от 70 милиона.
Говорителят допълни, че всички усилия на ЕК сега са насочени към получаването на платените първи 300 милиона дози. По неговите думи се е състояла среща между представители на производителя и на ЕК по предприетата помирителна процедура, но откритите въпроси не са решени. Засега ЕК не е решила да предаде AstraZeneca на съд за неизпълнение на договора, поясни той.
Комисията обсъжда с държавите от ЕС следващите стъпки. Ако има дело, то ще бъде заведено от ЕК, а държавите могат да подкрепят иска, уточни говорителят.
mediapool.bg