Кламер БГ - Новини: Държавна фирма ще прави и управлява мрежата за съхранение на енергия

Държавна фирма ще прави и управлява мрежата за съхранение на енергия

Greenpool

|
Пет, 11 Март 2022г. 18:24ч.
Държавна фирма ще прави и управлява мрежата за съхранение на енергия

Държавна фирма ще прави и управлява мрежата за съхранение на енергия

Проектът на правителството за изграждане на национална мрежа за съхранение на енергия с близо 1.563 млрд. лв. от плана за възстановяване и устойчивост предвижда създаването на държавна проектна компания до края на юни 2022 г. До края на септември тя трябва да е провела обществена поръчка или поръчки за доставка и инсталиране на батериите с капацитет на зареждане с 6 хил. МВтч, а първите съоръжения за една трета от предвидената за съхранение енергия да заработят до края на 2024 г. Те ще се отдават под наем за ползване от производители на възобновяема енергия като тарифите ще са ниски. Следващите две години трябва да се въвеждат батерии за по 2 хил. МВтч енергия.

Това сочи проектът, който бе публикуван от Министерството на финансите в петък, заедно с останалите в националния план за възстановяване и устойчивост, които са коригирани след консултации с Брюксел. Финално Европейската комисия – след две удължавания на срока, трябва да се произнесе по него на 15 март.

Проектът за изграждане на национална мрежа за съхранение на енергия бе представен преди месец, когато стана ясно също, че правителството иска да строи завод за производство на такива батерии, но за него ще търси частни инвеститори и дори бяха проведени разговори за това в САЩ с фирми от бранша. Обявената от вицепремиера и финансов министър Асен Василев идея беше с продукцията на този завод да се изгражда мрежата за съхранение на енергия и дори той да произвежда за европейските държави. Изграждането му край Стара Загора обаче провокира тежки спорове между управляващите и опозицията.

Според публикувания проект за националната батерийна мрежа, след като енергийното министерство регистрира проектна компания, която да получи нужните 1.562 млрд. лв. за инвестицията изцяло от ЕК, ще започне определянето на най-подходящите места за разполагане на тези батерии, за да бъдат свързани с държавната електропреносна и частните електроразпределителни мрежи. Те, както и енергийният регулатор, ще участват в избора на точките за свързване, които ще са съобразени и с ВЕИ проектите, които реално ще се възползват от възможността да съхраняват своята енергия в батериите. Една или повече обществени поръчки за доставка, инсталиране и въвеждане в експлоатация на съоръженията за съхранение, както и поддръжка и утилизация на батериите, трябва да бъдат приключени до края на септември 2022 г., което е изключително оптимистичен срок като се имат предвид възможностите за обжалване на избора на изпълнител.

Дали първите батерии с капацитет за съхранение на 2000 МВтч ще са готови до края на 2024 г. предстои да се види, но намеренията са когато това стане, операторът на батерийната мрежа да обяви капацитетът й за договориране. В съоръженията ще може да се зарежда енергия от излишъци не само на ВЕИ, но и на други играчи на пазара.

Услугата по съхранение на електроенергия ще е максимално евтина, но ще позволява на оператора на мрежата да се издържа от таксите за ползване на батериите и няма да се нуждае от субсидии, посочват от правителството. Трябва обаче да се уреди начинът на облагане на съхранената енергия с мрежови такси с оглед избягване на двойното заплащане на цената за пренос, отбелязва се в проекта.

Неговата необходимост се мотивира със сегашната неспособност на работещите ВЕИ централи у нас да участват пълноценно в балансирането на електроенергийната система, покриването на върховите товари и предоставянето на пазарен принцип на услуги за гъвкавост и допълнителни услуги. От друга страна, е необходимо гарантирането на сигурността на снабдяването с електрическа енергия във връзка със "зеления преход", посочва се във формуляра за кандидатстването да безвъзмездните 1.563 млрд. лв. от ЕК.

Проектът е наречен RESTORE и се очаква да донесе съществен принос за комплексната реализация на концепцията за интелигентни мрежи, осигурявайки висока степен на наблюдаемост, точност на оперативното планиране, маневреност и бързо действие на електроенергийната система, включително за предотвратяване и/или овладяване на аварийни събития.

mediapool.bg