Кламер БГ - Новини: Държавата е в "параграф 22" за машинното гласуване през март

Държавата е в "параграф 22" за машинното гласуване през март

България

|
Четв, 02 Фев 2017г. 16:58ч.
Държавата е в "параграф 22" за машинното гласуване през март

Въвеждането на машинно гласуване във всички секции в страната и чужбина на предсрочния вот на 26 март след вчерашното решение на Върховния административен съд (ВАС) заплита сложен изборен казус, който на този етап има решение само на теория.

В сряда ВАС подкрепи жалбата срещу решението на ЦИК за машинно гласуване само в 500 секции, както беше на президентския вот през ноември.

Това означава, че Централната избирателна комисия трябва да осигури над 12 000 машини, да обезпечи работата и криптирането им, както и да обучи членовете на секционните избирателни комисии за работа с техниката. Стои също въпросът дали държавата може в кратък срок да проведе поръчката, да закупи или наеме нужния брой машини и дали фирмите, които имат достъп до подобна техника, могат да я осигурят в пълен обем.

Кабинетът обеща машини и за България, и за чужбина

Според Стефан Янев – вицепремиерът отговорен за провеждане на изборите, правителството ще осигури необходимия брой машини за гласуването. След среща с ръководството на Централната избирателна комисия той уточни, че машините за гласуване ще са около 13 хиляди, а обществената поръчка ще се организира и проведе от комисията.

Янев препрати към Централната избирателна комисия въпроса за стойността, както и дали поръчката ще бъде разделена на две. "Каквито и да са средствата, колкото и повече да са средствата, ще търсим решение", каза Янев. Той не уточни дали машините ще бъдат наети или купени, но добави, че държавните органи ще съдействат за сертификацията им.

"За първи път ще има машинно гласуване в секциите в чужбина, което е един доста сериозен въпрос както от гледна точка на подготовката, участието на съответните членове на избирателните комисии, логистиката. За всички тези въпроси по осигуряване и подготовката на изборите министерството на външните работи получи уверението на ЦИК, че тази подготовка ще бъде навременна, ще бъде осигурена и няма да представлява трудност в организацията на изборите в чужбина", добави той.

ЦИК: Вотът няма да е незаконен, ако няма машинно гласуване

Междувременно от изявления на представители на Централната избирателна комисия стана ясно, че решение на казуса все още няма. И е твърде вероятно да няма до края на седмицата. В ЦИК нямат представа дали поръчката ще е една за всички машини или ще бъде разбита на две или три части. Както и каква е прогнозната цена. Не е взето решение дали машините ще бъдат наети или купени, като все пак по-вероятно е държавата да ги вземе под наем.

Засега от комисията смятат единствено, че закононността на изборите не може да бъде оспорена дори и да няма машини.

"Няма законово основание да се счита, че ако няма машинно гласуване, изборите няма да са законосъобразни", каза на пресконференция говорителят на Централната избирателна комисия Александър Андреев. По думите му е необходимо да бъде предоставена възможността на гражданите да упражнят своето право на глас. "Ако не се яви изпълнител на машинно гласуване или този изпълнител не успее да покрие изискванията на обществената поръчката, това не би довело до незаконосъобразност и атакуване на изборите“, посочи той.

Според обясненията на Андреев машинното гласуване е само една допълнителна възможност за избирателите и ако машините по някаква причина не работят, то изборният процес ще продължава с гласуване на хартия.

От комисията освен това обясниха, че машинно гласуване няма да има, ако не се появи кандидат, който да изпълни поръчката, както и ако няма гаранции за сигурността на вота.

Общественият съвет към ЦИК: Машинното гласуване може да стане препъникамък

По-рано през деня пък Общественият съвет към ЦИК коментира скептично възможността за въвеждане на машинно гласуване. "Бъдещето на машинното гласуване в България трябва да се реши след обстойни анализи и публичен дебат. Рязко увеличаване на броя на използваните машини, без достатъчно време за подготовка, може да стане "препъникамък" в организацията на изборния процес", се казва в становище на съвета.

"Машинното гласуване по начина, по който бе експериментирано и прилагано досега в България, предлага предимства в две основни посоки - ускоряват се и се улесняват процесите на отбелязване на вота и отчитане на резултатите, и се ограничава субективният фактор в процеса на броене и сумиране на резултатите, което е най-трудната част от работата на секционните избирателни комисии , посочва Общественият съвет.

Проблеми заради недостатъчна работа с гражданите и секционните комисии

Членовете му напомнят, че на президентските избори преди три месеца и в "най-успешните" СИК делът на гражданите, избрали машинната опция, "рядко надхвърляше 25-30 процента от всички гласували". "Потвърди се наблюдаваното от изборите за общински съветници през 2015 г., че някои СИК, които бяха разбрали, че машината улеснява работата им, окуражаваха избирателите да използват машинното гласуване. И в същото време, и в същата среда (например съседна секция в същото училище) при "пасивните" комисии, броят на гласувалите машинно бе нищожен, припомня Общественият съвет към ЦИК.

"Има противоречие между значителната инвестиция, направена дотук в процеса, и недостатъчната работа с гражданите и със секционните комисии за популяризиране на машинното гласуване. Без промяна в ИК, който стартира подготовката 55 дни преди изборите, докато са нужни месеци за толкова голяма обществена поръчка с качествени оферти, тестиране на оборудването и софтуера и за обучение на над 12 хиляди СИК, проблемът ще се прояви и при следващи избори", твърдят от Обществения съвет.

Основно перо в значителната "инвестиция" е наемането на машини, стрували между 1500 и 2000 лв. за периода на изборите и връщани след вота. Според Обществения съвет сега разходите ще са по-високи, а и ще се наложи отново наемане и еднократна употреба на машините, "защото изгоден договор за закупуване или дългосрочен наем пак би изисквал повече време".

Според тях е нужна и поне 6 месеца информационна кампания при "цялостно преминаване към машинно гласуване", както и изграждане на "психологическа нагласа за гласуване с машини".

Те препоръчват и ползване на система за автоматично преброяване, в която избирателят пуска ръчно попълнена бюлетина в специален скенер-урна. Подобен метод се ползва по света, но няма нищо общо с машинното гласуване, прието в Изборния кодекс.

"Известно е от международната практика, че успехът на която и да е модерна технология за гласуване и отчитане на резултатите не е въпрос само на надеждността на технологията, а повече зависи от доверието на обществеността. На този етап машинното гласуване в България не е било подлагано на жестоки критики или обвинения в манипулируемост. Тази ситуация обаче е възможно драматично да се промени при евентуално рязко увеличаване на обхвата на машинното гласуване– заради обективни проблеми или заради политически мотивирани внушения", предупреждават от Обществения съвет.

Може ли да се изпълни законът?

Бившият правосъден министър Екатерина Захариева коментира пред БНТ, че може да няма машини за гласуване във всички секции, тъй като двумесечният срок за осигуряването им е много кратък и ще затрудни ЦИК.

По думите ѝ всеки ще може да гласува с нормална бюлетина, което гарантира, че изборите няма да бъдат компрометирани. Тя даде и своето предположение защо ЦИК толкова късно реагира и тепърва трябва да търси машините за гласуване: "Вероятно ЦИК е очаквала да има избори през 2018 г. и не са били подготвени за предсрочни избори. Аз мисля, че все пак ще успеят да се справят и ще намерят необходимия брой машини, но дори и това да не стане, ще има и хартиени бюлетини".

Можеше ли да се промени законът

Според бившия депутат от ГЕРБ Десислава Атанасова ЦИК е трябвало да се обърне към 43-ия парламент, преди да бъде разпуснат, ако е трябвало да има промени в Изборния кодекс:

"От 13-и ноември, когато стана ясно, че ще има предсрочни парламентарни избори, беше очевидно, че трябва да се организира провеждането на предсрочните избори. Имаше достатъчно време. В рамките на тези няколко месеца можеше да се организират и обществените поръчки за доставката на машините - така, както е записано в закона".

Атанасова посочи, че не е време за оставки в ЦИК.

Мая Манолова: Институциите са неглижирали свои ангажименти

Според омбудсмана Мая Манолова в закона е бил предвиден плавен преход за въвеждане на машинното гласуване, докато се стигне до 1 януари 2017 година, когато трябва при провеждането на всички избори на избирателите да бъдат осигурена възможност да дадат вота си чрез машина.

"Не съм очаквала, че институциите до такава степен ще неглижират своите ангажименти, че в един момент ще обявят, че не могат да изпълнят разпоредбите на закона", каза тя, цитирана от БНР.

Според Мая Манолова е било възможно да се предприемат необходимите стъпки, за да се осигурят машини за гласуване, но това не е направено: "Ако ЦИК си беше свършила по надлежния начин работата, вече щеше да има ясен план за това откъде могат да бъдат доставени машини, каква е най-добрата цена, кое е най-доброто качество, кои са най-добрите фирми. Можеше това да бъде възложено на български производители".

Депутатите са знаели какво пише в закона, но не са го променили

Манолова определи аргументите, че машинното гласуване може да не бъде приложено във всички секции на предстоящия вот, като абсурдни и "правни небивалици" и отново отбеляза, че депутатите са знаели какво пише в Изборния кодекс, но не са го променили.

Директорът на фирмата, осигурявала до момента машините за експерименталния вот у нас, коментира пред БНР, че подобна организация за два месеца е много сложна.

"Ние сме коментирали по време на предишни процедури, че имаме готовност за 500, 1000, 2000, но трудно бихме се справили за тези срокове, в които обикновено тези поръчки се пускат. Сроковете обикновено са 10-15 дни от сключване на договора до провеждане на изборите. Даже, честно казано, ние подготовката я започваме доста преди да е започнал търгът, камо ли пък да сме го спечелили и да имаме действащ договор", каза Веселин Тодоров в отговор на въпрос дали ще е възможно компанията му да осигури над 12 000 машини.

Тодоров коментира още, че законовият текст, който постановява, че трябва да има възможност за машинно гласуване, е достатъчно ясен, но отбеляза, че не би критикувал ЦИК, че не са си свършили работата, защото от комисията са обяснили, че за да бъде организиран търг за машините, трябва да има отпуснат бюджет и указ на президента.

mediapool.bg