Независимо от разочарованията, които поднася на феновете си, българският футбол скоро ще се сдобие със свой специален Дом на футбола. Той ще е в резиденция "Бояна" и ще отвори врати през пролетта на 2016 г. Там ще се премести и централата на Българския футболен съюз (БФС), която в момента се помещава на ул."Цар Иван Асен ІІ", съобщи министърът на младежта и спорта Красен Кралев пред Mediapool.
Мащабният проект се изгражда на площ от 61 декара в правителствената резиденция. Част от терена принадлежи на частни собственици, които не са отчуждени и обезщетени.
Теренът беше даден за безвъзмездно ползване на БФС за срок от 30 години от първото правителство на Бойко Борисов през 2011 г., въпреки протести на засегнати граждани. Те и до днес не могат да се примирят, че това са земи на техните бащи и деди, отчуждени по времето на социализма за държавни нужди.
Ощетените граждани ще могат да ползват свободно зоната за отдих
През юли 2013 г. собствениците на имоти в резиденция "Бояна" имаха среща с тогавашния премиер Пламен Орешарски в опит да си върнат земите. Правителствената информационна служба съобщи тогава, че Орешарски наредил да бъде направена пълна проверка на случая, но така и нищо не последва.
При започването на строителството в началото на 2014 г. жителите на кварталите "Бояна", "Бъкстон", "Манастирски ливади", "Драгалевци", "Горубляне" и "Павлово" протестираха срещу изсичането на дърветата в резиденция "Бояна" заради строежа.
"Теренът е предоставен от спортния министър Свилен Нейков, отказът от екооценка е осигурен от инспекцията на Нона Караджова, рязането на дърветата е одобрено от общинската комисия по околна среда начело с Лорита Радева и е процедирано от главния архитект Петър Диков", заявиха тогава от Коалиция за устойчиво развитие и още няколко граждански организации.
Те посочиха, че инвестиционното предложение за строеж на стадион, подписано и депозирано в българските институции за разрешение от президента на БФС Борислав Михайлов в момент, за който съдът се е произнесъл без право на обжалване, че Михайлов неправомерно е оглавявал БФС.
След като бъде изграден, в Дома на футбола ще има зона за отдих с детски площадки, в която жителите на кварталите ще могат свободно да се разхождат, казаха от БФС пред Mediapool. От там допълниха, че спортната зала и игрищата също ще могат да се ползват от жителите на квартала, както и от всички столичани, по програмата "Обществен достъп".
За целта е предвиден отделен вход към съоръженията, защото в момента достъпът до резиденция "Бояна" е ограничен.
Домът на футбола с финансова инжекция от УЕФА
Домът на футбола е изцяло финансиран с 10 млн. евро от УЕФА по програмата "Хеттрик".
Изграждат се три футболни терена – два с естествено покритие и един с изкуствено. Едното от игрищата е с осветление и трибуна и на него ще могат да се играят официални мачове.
Строят се и общежития за футболистите от националните отбори на България.
В спортната база ще има и два тенис корта. Освен това ще бъде направена многофункционална спортна зала, в която ще може да се играят баскетбол, волейбол и хандбал, казаха от БФС.
Домът на футбола приоритетно ще се ползва от националните отбори, които са 12 в различните възрастови групи. Планирано е да се провеждат и различни детски турнири.
В новата сграда на БФС ще се премести пък цялата администрация на футболната централа, която в момента се намира в помещения на Националния стадион "Васил Левски", за което плащаме наем, казаха от БФС.
В Бояна ще се провеждат и всички семинари на футболните съдии у нас.
В сегашната сграда на ул."Цар Иван Асен ІІ" ще заседават само комисиите към БФС, уточниха от централата.
mediapool.bg