"12 писма до дванайсетокласниците" е проект, който за втора година изпраща послания на абитуриентите. От 24 май в продължение на 12 дни ще бъдат публикувани писмата до випуск 2021, подписани от известни общественици.
Проектът е иницииран от организаторите на "Отворено писмо 24.05.2019" – една инициатива, която обедини над 500 интелектуалци и граждани в призив за отстояване на ценностите на либералната демокрация и европейската ориентация на страната ни.
Публикуваме пълния текст на посланието на пулмолога д-р Александър Симидчиев.
Здравейте, момичета и момчета на бъдещето!
Медицината е велика професия, която дава възможност да погледнем на живота и смъртта по особен начин. Да оценим ценността, ексклузивността на живота в сакралното му, но и в битийно шокиращото му сравнение със смъртта. Осъзнаването на този контраст формира смирение и обезсмисля снобския разгул и тежестта на портфейла.
Вероятно много продукти на бъдещето ще могат "да мислят". Вероятно ще възникнат системи по подобие на природните форми, но с конструирана интелигентност, собствено съзнание и синтетична ДНК. Тези продукти ще дават съвети, ще пресмятат рисковете и ще вземат решения. Ще изчисляват перспективи, ще създават модели. Със сигурност ще имат инженерингови сетива. Но това, което няма да могат да правят, е да мечтаят, да се осмеляват, да бъдат щастливи, да се доверяват на близките си, да са благодарни за доброто, което са срещнали в живота, да се безпокоят...
Безпокойството държи душите ни будни. Затова е важно за какво се безпокоим. Кое ни вълнува. Защото то ни съставя. То ни възпитава. Ние сме това, за което се безпокоим, което искаме, към което се стремим. Все още не знаете какво ви предстои, имате само намерения. За да разберете дали сте стъпили на правилната пътека, трябва по-често да се вслушвате: в тялото си (огледалото ще ви разкаже много); в душата си (тогава враговете ще ви уважават и ще търсят мнението ви); в близките си (те ще ви обичат и когато летите, и когато падате, и когато сте забравили за тях); във всички, които ви впечатляват с ума си (чрез тях ще трупате знание, без да трупате печал).
Пътуването през живота е истинско предизвикателство. Дори и защото билетът е еднопосочен. По време на моето пътешествие научих много ценни уроци, които разшириха хоризонта ми и подобриха качеството на живота ми. Ако знаех тези уроци по-рано, можех да изпитвам повече радост и по-малко тъга, движейки се по стръмните наклони на Фортуна, сред привидните невъзможности и по неравните човешки повърхности. За съжаление опитът е непредаваем. Всеки трябва да извърви сам своя път, срещайки своите лични предизвикателства, от които ще излиза по-силен, по-интелигентен, по-състрадателен. В тази екскурзия можете да разчитате на много малко неща. Най-важното от тях е собствения ви своенравен характер. Ако се преборите с него, ако съумеете да се подредите, така както подреждате стаята си у дома, можете да преборите света.
Затова пробвайте да управлявате мързеливите импулси и страстта към удоволствията. Защото пресищането със забавления ви лишава бавно от способността да мечтаете, да се напрягате и да полагате усилия, за да постигате желаното. Упражнявайте се в умереност. Тези упражнения, които сега ви звучат някак досадно и old-fashioned, са най-добрият фитнес в огромната и безкомпромисна зала на живота.
Това писмо не дава съвети, а припомня тривиални за всеки пораснал човек истини. Не бива да пилеете дори ден без смело намерение или крачка. Всеки ден е избор. Ние не сме животинки, които се водят единствено от инстинктите си. Образованите и свободни хора имат право да избират. И като се замислим заедно, правилните избори са тези, които съграждат света около вас, а не го разграждат, не го чупят, замърсяват и обиждат.
Опитвайте да показвате на родителите си, че ги обичате, и че усилията, които са вложили във вашето изграждане, не са били напразни. Те ще бъдат много по-кратко около вас, отколкото си мислите. Често научаваме какво истински обичаме единствено през болезненото му отсъствие. Когато щастието е прекалено близо, взираме се в структурата му, откриваме недостатъци, преситено се дръпваме. Когато го загубим, ако сме умни, растем от синините, които ъглите на празнотата оставят по нас, ако не сме умни – не се променяме, с еднакъв семпъл ентусиазъм се втурваме към следващата загуба. Апропо, няма естествено състояние на щастие. Трябва да създаваме щастието си.
Често в живота ще бъдете заобиколени от хора, които са по-силни или по-богати от вас. Може би на старта те са имали повече възможности, но ако можете да управлявате мечтите си през търпение и настойчивост, ще постигнете повече, отколкото бихте могли да си помислите.
Бъдете любопитни! Защото битката за бъдещето е битка на умовете. Бъдете толерантни! Вместо да съдите хората, стремете се да ги разбирате. Така ще натрупате богатство на характера и многообразие в оценъчната ви система. Култивирането на талант в общуването е решаващо постижение по пътя към успеха. А светът наистина е пълен с амбициозни хора, които имат впечатляващи успехи. Не се сравнявайте с тях, просто тичайте във вашата специална, уникална лента. Животът е състезание със себе си, а не съревнование с другите. Модерните ни мозъци са препълнени с всевъзможни желания. Но щастието не винаги идва с осъществяване само на желанието. Даже напротив, понякога губим вътрешния си механизъм на зареждане, чувството, че имаме конкретна важна цел, остър фокус; очакването и усилената работа по постигането ни правят истински щастливи, дават ни смисъл, мотивират ни за действия. Трябва да заслужим победата си, да я извоюваме, дори да я изстрадаме. Тогава изпитваме щастие. Тогава ценим това, което сме получили. Затова лотарийните милионери или пък децата на много богати родители никога не са особено щастливи.
В естетиката на съществуването ще научите много неща. Но трябва да знаете, че въображението е по-амбициозно от знанието. Въображението произвежда бъдеще. Ако в живота винаги се съобразявате само с авторитета на разума, може да пропуснете да бъдете талантливи, изобретателни, впечатляващи, феноменални. Светът се измисля и развива от мечтатели с красиви умове, от хора, които прекрачват границите. Не от консуматори.
Бъдете здрави! И необикновени.
*Д-р Александър Симдчиев е специалист по белодробни болести, вътрешни болести и здравен мениджмънт. Завършил е медицина със златен медал. Автор е на първия в страната онлайн курс по дигитална медицина. Има активна позиция по темите за опазване на околната среда и климатичните промени, както и в борбата срещу фалшивите новини. Живял е в Техеран, Париж, Есен, Торонто и Лондон, но винаги се завръща в България.
mediapool.bg