Кламер БГ - Новини: Димитър Радев вероятно ще остане шеф на БНБ

Димитър Радев вероятно ще остане шеф на БНБ

България

|
Ср, 13 Апр 2022г. 19:14ч.
Димитър Радев вероятно ще остане шеф на БНБ

Димитър Радев

Сегашният управител на Българската народна банка – Димитър Радев, избран с гласовете на ГЕРБ за 6-годишен мандат през юли 2015 г., сигурно ще запази поста си още известно време.

Това е най-вероятният сценарий, до който ще се стигне в петък, когато се очаква в пленарна зала да се състои гласуването по процедурата за избор на нов управител. След оттеглянето на Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" през уикенда, състезанието остана с един единствен кандидат – Любомир Каримански от "Има такъв народ".

След като три от четирите партньори в управляващата коалиция – ПП, БСП и ДБ, заявиха, че няма да подкрепят Каримански, той няма как да бъде избран за управител без гласовете на ГЕРБ. По предпоследна информация партията на Бойко Борисов е решила да не гласува в подкрепа на Каримански, което значи, че Радев ще запази поста си. Същото важи и за двамата подуправители с изтекли мандати – Калин Христов с ресор управление "Емисионно" и Нина Стоянова, отговаряща за управление "Банково".

Димитър Радев е експерт, който преди назначаването му на високата позиция в БНБ работеше в Международния валутен фонд. 6-годишният му мандат начело на централната банка мина без особени сътресения. Ключов момент в него беше провеждането на двата стрес теста на банковата система през 2016 г. и 2019 г., както и приемането на България в Банковия съюз на ЕС и в чакалнята на еврозоната – ERM II, през 2020 г.

Правомощията на управителя на БНБ са предимно представителни, той няма голяма реална власт върху системата, защото тя всъщност е в подуправителите и в целия управителен съвет като колективен орган, коментира пред Mediapool адв. Янчо Трончев, специалист по банково право.

"Управителят на БНБ не може еднолично да взима никакви съществени решения, касаещи дейността на БНБ и на банковата система. Може ли управителят на БНБ да издава еднолично лицензи, респективно да отнема такива – не може. Може ли да налага надзорни мерки и мерки за ранна намеса – не може. Може ли да определя еднолично някакви решения в областта на паричната, валутната и кредитната политика – не може. И въобще има ли някакви правомощия (компетенции), които да може да упражнява еднолично. Няма. Единствено на него принадлежи правото да представлява БНБ в страна и чужбина, т.е. представителната функция, която му се полага по закон", твърди Трончев. Според него политическата битка за поста преувеличава правомощията на управителя. Той може да предлага подуправителите, които имат по-съществени правомощия и са част от управителния съвет, но те също се избират от парламента.

mediapool.bg