С един глас "против" на депутат от БСП бе блокирано внасянето на точката за връщането на хартиените бюлетини в програмата на парламента през тази седмица. По информация от парламента решаващият глас е на Крум Зарков.
"За" вкарването на точката гласуваха 115 депутати от ГЕРБ, ДПС и БСП. "Против" бяха също 115 депутати от ПП, ИТН, "Възраждане", Крум Зарков от БСП и шестимата независими. Един глас "въздържал се" имаше от "Продължаваме промяната"
Така решаващият глас се оказа на Крум Зарков, който отказа да следва партийната линия за връщането на хартиения вот. Преди няколко дни Зарков каза, че не хартиената бюлетина ще върне подкрепата за БСП, а смяната на партийния лидер Корнелия Нинова, която първа повдигна въпроса за хартиения вот.
"Току-що само с един глас хартиеното гласуване не влезе в дневния ред на парламента. Има шанс връщането на порочните практики при вота да бъде спряно, а всеки глас ще бъде ключов. Предстоят драматични последни дни на този парламент", коментира Ивайло Мирчев от ДБ.
ГЕРБ, ДПС и БСП разполагат със 118 депутати за връщането на хартиената бюлетина. ПП, ИТН, ДБ, независимите и Крум Зарков са 109. В този случай решаващият глас имат "Възраждане", които засега не подкрепят хариената бюлетина.
Опозицията в БСП
Малко след гласуването стана ясно, че Крум Зарков не е единствената вътрешна опозиция в парламентарната група на БСП. Депутатът Благовест Кирилов каза, че умишлено не е участвал в гласуването
"Днес не участвах в гласуването за включване в дневния ред на промените в Изборния кодекс. Не мога да подкрепя тази идея, особено когато в такъв момент тя вкарва БСП на една страна с ГЕРБ и ДПС", каза Кирилов.
Той обясни, че БСП е била един от силните гласове за машинния вот и той не успял да разбере защо партията си е променила мнението за по-малко от година.
"През 90-те спореха в пленарна зала дали хората ще могат да се научат да гласуват с интегрална бюлетина, а не с цветни хартийки. Научиха се. Нека спрем да подценяваме избирателите. И нека припомним, че в момента в секции с под триста избиратели все още се гласува на хартия. Тоест хората в малките населени места, за които се предполага, че най-трудно боравят с такива устройства още дават гласа си по традиционния начин", каза той.
Той напомня, че машинният вот е успял да сведе невалидните бюлетини до минимум, защото преди това те бяха непропорционално висок процент.
Преди два месеца БСП внесе законопроекта за промени в Изборния кодекс, който предвижда връщане на хартиената бюлетина, но до момента проектът не е разглеждан. Партньорите на социалистите в разпадналата се управляваща коалиция не подкрепят това искане. БСП обаче срещна подкрепа в лицето на ГЕРБ и ДПС.
В момента машинният вот е задължителен за всички секции с над 300 избиратели.
mediapool.bg