Украинските власти заплашиха да въведат извънредно положение в страната, след като демонстрантите в Киев окупираха правителствени сгради, а протестите продължават да обхващат все повече райони в провинцията.
Протестиращите срещу управлението на президента Виктор Янукович окупираха сградите на правосъдното и енергийното министерство, след което министърът на правосъдието Олена Лукаш заплаши, че властите могат да обявят извънредно положение. Местни медии съобщиха, че властите вече са предупредили за намерението си чуждите посолства, но тази информация по-късно бе официално опровергана.
Изходът от кризата в момента остава неясен. Опозицията отхвърли предложението на Янукович да освободи премиера Николай Азаров и на негово място да назначи лидера на опозицията Арсений Яценюк ("Баткившчина"), като обяви, че продължава да настоява за подписване на споразумение с ЕС и освобождаване на политическите затворници, в това число и на бившия премиер Юлия Тимошенко.
В понеделник в обща позиция основните опозиционни партии заявиха, че са готови да продължат преговорите с Янукович, въпреки опита на властите да ги прекратят и да въведат извънредно положение. В същото време те предупредиха, че търпението на протестиращите има граници.
Обстановката допълнително се усложнява от решението на областния клон на управляващата Партия на регионите в Лвовска област да прекрати дейността си и да се разпусне. Членовете на областния клон на партията взели това решение, тъй като са убедени, че дейността на Партията на регионите не обединява, а разединява Украйна.
Депутатът от Партията на регионите Николай Рудковски пък внесе в парламента законопроект за провеждане на предсрочни парламентарни избори.
Същевременно в някои медии в Украйна се появиха информации, че премиерът Микола Азаров е подал оставка. Новината беше опровергана от първия заместник-председател на парламентарната група на управляващата Партия на регионите Михаил Чечетов.
Очаква се европейският комисар по разширяването Щефан Фюле да пристигне отново в Киев, за да помогне за решаване на политическата криза. Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун пък обяви готовност да изпрати в Украйна специален представител за участие в диалога между власт и опозиция.
Преговорите продължават
В понеделник вечерта украинският министър на външните работи Леонид Кожара съобщи за ИТАР-ТАСС, че дневният ред за преговорите на правителството с опозицията вече е определен. Според него се очертали няколко пункта, към които имало взаимен интерес.
По думите на Кожара "сега предмет на дискусиите е въпросът за амнистия на всички участници в масовите протести, за промени в конституцията и преговори по състава на ЦИК".
"На преговорите тези въпроси се изучават подробно, за да може съответните предложения да бъдат представени на извънредно заседание на Върховната рада утре", заяви министърът.
Според него украинското правителство разполага с информации за риск от взривяване на газопроводи, както и с информации за събития, даващи повод за тревога, около две украински атомни централи, като подчерта, че правителството е готово да реагира на тези ситуации.
Протестите се разрастват
Милицията разпръсна демонстрация на хиляди украинци, които се опитаха да окупират сградата на администрацията на Запорожска област в Източна Украйна, като местни журналисти съобщиха за ранени демонстранти, срещу които милицията използвала палки и шокови гранати.
Близо 600 милиционери се намесили срещу наброяващите около 3 хиляди участници в "щурма" срещу сградата на областната администрация.
Подобна атака е имало и срещу администрацията на Днепропетровск. Запорожието и Днепропетровск се считат за центрове на партията на Янукович и на лоялните към управлението му украинци.
През последните дни активисти на опозицията завзеха административни сгради в няколко областни центъра, предимно в западната част на Украйна. Противниците на Янукович контролират административните сгради в около 10 областни центрове.
Десетки противници на режима са задържани при акции в цялата страна.
Въпреки че основното протестно движение в Киев е мирно настроено, някои по-радикални групи атакуваха полицейски части.
В Киев властите започнаха да разследват и мистериозна смърт на 55-годишен мъж, намерен обесен тази сутрин на скелето на огромната изкуствена новогодишна елха на Площада на независимостта.
Елхата се превърна в символ на протестите срещу Виктор Янукович и на нея са окачени плакати срещу властта. Странно е кога е станал инцидентът с обесения мъж, за когото е установено, че е от град Волни, защото площадът е пълен с протестиращи ден и нощ, отбелязва Ройтерс.
Протестите избухнаха в Украйна преди два месеца, след като през ноември миналата година в последния момент Киев се отказа да подпише споразумението за асоцииране с Европейския съюз и направи рязък завой към Москва.
След това решение Русия възнагради украинския президент Виктор Янукович със спасителен кредитен пакет за милиарди долари, което допълнително разгневи украинската опозиция, а в отговор управляващите приеха драконовски закони, целящи да пресекат масовите протести.
ЕС призова Киев да изпълни обещанията си
Европейският съюз призова в понеделник украинските власти да изпълнят обещанията, които дадоха пред опозицията през уикенда, като в същото време настояха опозицията да се разграничи от демонстрантите, използващи сила.
"Настояваме правителството да изпълни обещанията, дадени по време на преговорите с опозицията", се казва в комюнике на делегацията на ЕС в Киев и се отправя призив преговорите да продължат.
На преговорите в събота президентът Виктор Янукович предложи поста премиер на опозиционния лидер Арсений Яценюк и поста вицепремиер на бившия боксьор Виталий Кличко. Държавният глава изрази също готовност да обсъди промени в конституцията, предвиждащи да предаде част от правомощията си на правителството.
Лидерите на опозицията, настояващи за предсрочни президентски избори, заявиха, че са решени да продължат протестите, докато не бъдат изпълнени всичките им искания.
ЕС се обърна и към опозицията с призив да поддържа мирния характер на протестите и да се разграничи ясно от онези, които прибягват до насилие.
mediapool.bg