Кламер БГ - Новини: Демерджиев: В съдебната власт има корупция и омерта

Демерджиев: В съдебната власт има корупция и омерта

България

|
Пет, 17 Фев 2023г. 11:39ч.
Демерджиев: В съдебната власт има корупция и омерта

Иван Демерджиев, Снимка: БГНЕС

В съдебната власт има корупция, но за нея не се говори. Това заявява в интервю за БТА вътрешният министър Иван Демерджиев. Той посочва, че по закон магистратите могат да бъдат разследвани само от следователи, а следствието е подчнено на прокуратурата. Т.е. ако има подозрения за един прокурор, делото ще бъде възложено на негов подчинен, а не на разследващ полицай.

"В момента единствените, които могат да разследват магистрати, са следователите, следователите са в системата на прокуратурата. Ако дадат правомощия и ги върнат на ГДБОП, за което горещо апелирам, да се борят с корупцията, включително и по отношение на магистрати, гарантирам ви, че резултатите ще бъдат много бързи и различни. Само че ние в момента сме с вързани ръце", казва вътрешният министър.

Омерта

"През годините така са променени правилата, че тя се капсулова - магистрати, каквито са прокурорите и следователите, разследват магистрати. Оказа се, че в системата на МВР полицаи могат да задържат и да разследват полицаи, обаче в системата на прокуратурата и съда не съм видял такъв случай. Там цари една омерта, ако мога така да се изразя", заявява още Демерджиев.

Той апелира следствието да бъде извадено изпод шапката на прокуратурата, въпреки че й подчинено вече 15 години. Според вътрешния министър след назначаването на нови ръководители там, могат да се назначат и други магистрати.

Идея в подобен смисъл – за обособяване на следствието като самостоятелна структура – имат и от ГЕРБ. Наскоро те поискаха Конституционният съд да изясни статута на следствената служба в структурата на съдебната власт. ГЕРБ намекват, че на следователите може да бъдат възложени функции да разследват главния прокурор.

Демерджиев дава пример с проверките за наркотици и алкохол в МВР. Той посочва, че вече има наредба, според която полицаите могат да бъдат тествани по всяко време и това е пример, че институцията няма да търпи подобни прояви.

"Не ми е известно това да е правено в други системи. Много ще бъде освежително, в края на деня, в една прокуратура да се тестват прокурорите, а в един съд да се тестват съдиите за наркотици, за алкохол. Оттам се започва", заявява той.

Официалните данни на МВР обаче не сочат особени постижения в тази насока. Според тях за три месеца четирима полицаи са дали положителни проби за наркотици. В един от случаите резултатите са били отхвърлени от лабораторно изследване. За останалите три още не е ясно дали също няма да се окажат грешни.

Хартиената бюлетина ще ни затрудни

Хартиената бюлетина увеличава предпоставките за купуване на вот, казва още Демерджиев.

"Много по-активни ще бъдат купувачите на гласове. В същото време обаче тази активност ще ни даде шанс да заловим по-голяма част и по-голям брой от тях. Ще бъдат тежки избори, но се готвим още от момента, в който се обявиха", обяснява силовият министър.

Според него полицията е идентифицирала групите избиратели, които масово гласуват за една или друга партия. Целта е да се скъса връзката между хората от криминалния контингент, които носят парите за купуване на гласове.

"Много внимателен анализ сме провели къде и в кои райони има данни за вот, който често се променя в компактни маси от населението. Примерно, 80% от гласоподавателите гласуват за една партия, на следващите избори за друга и така нататък. Всичко това сме го проследили, направили сме анализ. Стараем се да скъсаме връзката между тези, които пренасят парите и вербуват гласове на място. Опитваме се да проследим и пътя на парите, както и хората, които дават парите на лицата от криминалния контингент, които ги разнасят пък на гласоподавателите", казва Демерджиев.

mediapool.bg