Кламер БГ - Новини: Конституционното острие на ГЕРБ Данаил Кирилов подаде оставка

Конституционното острие на ГЕРБ Данаил Кирилов подаде оставка

България

|
Ср, 26 Авг 2020г. 14:43ч.
Конституционното острие на ГЕРБ Данаил Кирилов подаде оставка

Данаил Кирилов подаде оставка като министър на правосъдието. Това е станало след разговор с министър-председателя Бойко Борисов, съобщи правителствената пресслужба.

Решението на премиера дали да приеме оставката ще бъде взето след разговори с коалиционните партньори. Вероятно причината е, че при предишни рокади в правителството "Обединени патриоти" имаха критики, че подобни промени следва да се правят само след консултации.

По информация на Mediapool засега няма насрочено заседание на коалиционния съвет на управляващите.

От НФСБ обявиха, че са изненадани от подадената оставка. "Не виждам причина за подаване на оставка в резултат на работата му. Не откривам съществени пропуски в неговата работа. Като правосъден министър той се справя добре", каза пред БНР депутатът Христиан Митев.

По-рано тази седмица Кирилов бе почетен гост на прокурорското събитие, организирано по инициатива на главния прокурор Иван Гешев в резиденция "Бояна". След това министърът обясни колко е несправедливо да го наричат от година и половина "Барни Ръбъл", без той да реагира, докато неговото обръщение "Спондж Боб" към Христо Иванов е предизвикало критики. Тогава той обяви, че има списък с 250 човека, които го наричат така и ще публикува имената им. Това обаче така и не стана.

Междувременно бе създадена Фейсбук група с името "Група на наричащите Дани Кирилов с името Барни Ръбъл". В сряда в нея вечe има над 17 400 души.

Ден, след като ГЕРБ обяви своя проект за нова конституция, Данаил Кирилов призна, че той е един от нейните автори, но не стана ясно кои са му помагали. Така правосъдният министър се превърна в острието на конституционния проект, който Борисов промотира като "инструмент за рестарт на държавата". Поради тази причина Кирилов в момента изглежда като ключова фигура за ГЕРБ.

За години и половина като министър на правосъдието той защитаваше по всевъзможни начини запазването на безотчетната власт на главния прокурор. Логично продължение беше и "новата конституция" на ГЕРБ, която дава законодателна инициатива за прокурорския съвет.

Правосъдният министър обеща да подаде оставка още миналата година, ако Европейската комисия не премахне мониторинга върху България. В крайна сметка ЕК не премахна изцяло мониторинга, а той не подаде оставка.

Кирилов стана министър на правосъдието през април миналата година. Той пое поста от Цецка Цачева, която подаде оставка заради апартаментите на властта. Още тогава неофициално се говореше, че Кирилов не е бил първият избор.

Политическата му кариера започва в БСП. През 2005 година, когато Бойко Борисов стана кмет на София, Кирилов бе общински съветник от групата на социалистите. По това време Борисов нямаше общински съветници, а ГЕРБ още не бе създадена. Тогава Кирилов постепенно се преврърна в един от общинските съветници, които "помагат" на Борисов. Две години по-късно той отново бе общински съветник, но вече от ГЕРБ. През 2009 година, когато ГЕРБ спечелиха и парламентарните избори, Кирилов стана областен управител на София. Кирилов остана на този пост до 2013 година, когато първото правителство на Борисов подаде оставка.

Така се стигна и до друг ключов момент от политическото развитие на юриста. След предсрочните избори той стана депутат и член на правната комисия, но тогава ГЕРБ бе в опозиция, а БСП и ДПС управляваха. По това време се разрази и скандалът около тефтерчето на Филип Златанов, заради което тогавашното правно острие на ГЕРБ Искра Фидосова, която беше председател на правната комисия при първото управление на Борисов, подаде оставка не само от парламента, но и от постовете си в партията.

Година по-късно имаше нови предсрочни избори. До тях се стигна след предложението Делян Пеевски да стане шеф на ДАНС и продължилите 405 дни протести срещу правителството на Пламен Орешарски. Решението правителството на Орешарски да подаде оставка бе на ДПС, а не на мандатоносителите от БСП.

Този развой на събитията отвори и възможност за нов пост пред Кирилов. След предсрочните избори пред 2014 година ГЕРБ отново пое властта, а Кирилов стана председател на правната комисия на мястото на Фидосова и заемаше този пост, докато не стана министър.

mediapool.bg