Кламер БГ - Новини: ДПС предложи, ГЕРБ прие: При партийни събития на закрито ще важат правилата за театрите

ДПС предложи, ГЕРБ прие: При партийни събития на закрито ще важат правилата за театрите

България

|
Ср, 27 Ян 2021г. 17:38ч.
ДПС предложи, ГЕРБ прие: При партийни събития на закрито ще важат правилата за театрите

Мнозинството в правната комисия разреши предизборните партийни събития на закрито да се провеждат по противоепидемичните правила, които важат за културните институции. Предложението беше направено от ДПС между двете четения на поправките в закона за извънредното положение, с които се дава възможност на поставените под карантина да гласуват с подвижни секции.

В сряда правната комисия разгледа на второ четене измененията. По време на дебатите от ГЕРБ приеха идеята на ДПС при партийните мероприятия да важат противоепидемичните мерки за театри, концерти и кина. В момента те са разрешени при запълване на максимум 30% от местата при спазване на дистанция от 1.5 м.

Преди управляващите да се съгласят с идеята Йордан Цонев от ДПС подчерта, че няма значение дали хората ще са на театър или ще са в зала по време на предизборна кампания. Той добави, че ако този текст не бъде приет, то просто всички партийни събития по време на предизборната кампания ще бъдат обявявани като концерти.

Поправките ще бъдат разгледани на второ четене в пленарната зала в четвъртък.

Все пак няма ЦИК да решава за здравните мерки

Първоначалният законопроект на ГЕРБ и "Обединените патриоти" предвиждаше Централната избирателна комисия (ЦИК) да "приема правила за организацията и реда на изборите, с които да се гарантират животът и здравето на избирателите, членовете на избирателните комисии и другите участници в изборния процес".

Миналата седмица ЦИК изпрати до депутатите становище, в което се посочваше, че не те, а министърът на здравеопазването е компетентен да приеме такива правила.

Сега мнозинството прие именно здравният министър да въвежда въпросните противоепидемични мерки, а въз основа на тях ЦИК да определя организацията на изборите.

Освен това бе решен и друг въпрос – кой ще осигури предпазни средства. Правната комисия прие Министерският съвет да обезпечава изборния процес с всички необходими средства за защита, като разходите за тях се включват в план- сметката на изборите.

Според поправките на управляващите заявленията за гласуване с подвижна урна трябва да се подават не по-късно от 3 дни преди деня на вота. Социалистите подчертаха, че така поставените под карантина в последните два дни преди изборите няма да имат право на глас.

Филип Попов от БСП имаше и друга критика: "Позволявате само на поставените под карантина заради коронавирус да гласуват, но не и на тези, които например са болни от шарка".

Хората с изтекли лични документи също ще могат да упражнят правото си на вот, предвиждат текстовете.

Критики без отговор

В сряда споровете започнаха още от наименованието на законопроекта, а от БСП не подкрепиха дори него. Причината – решението на управляващите да променят изборните правила не с промени в Изборния кодекс, а в закона за извънредното положение.

Социалистът Крум Зарков подчерта, че тези поправки са в колизия с Изборния закон и това ще създаде проблеми. Той даде пример с това, че в изборния закон пише, че с подвижни избирателни кутии гласуват само хора с трайни увреждания, а в този за извънредното положение ще е записано, че на това имат право и карантинираните и болните от коронавирус.

От ГЕРБ отказаха да отговорят на критиките за противоречия между кодекса и закона и обявиха, че ще оставят тази тема за обсъждането в пленарната зала.

И малко промени в... Закона за хазарта

Между двете четения на поправките управляващите внесоха промени в Закона за хазарта, а измененията нямат нищо общо с темата на законопроекта. Тази противоречива законодателна практика често се използва от ГЕРБ – през преходните и заключителните разпоредби на даден законопроект се поправя съвсем различен закон.

Промените в Закона за хазарта предвиждат с три месеца да се удължат сроковете по висящите административни производства, включително свързани с лицензите за хазарт. Според запознати промяната се е наложила заради трудния старт на регулирането на сектора от страна на Националната агенция за приходите, която е затрупана с работа, след като пое контрола от закритата след скандала "Божков" Държавна комисия по хазарта.

mediapool.bg