Кламер БГ - Новини: Служебният кабинет заплаши с "ответни мерки" при вето за Шенген от Нидерландия и Австрия (Видео)

Служебният кабинет заплаши с "ответни мерки" при вето за Шенген от Нидерландия и Австрия (Видео)

България

|
Пон, 05 Дек 2022г. 17:30ч.
Служебният кабинет заплаши с "ответни мерки" при вето за Шенген от Нидерландия и Австрия (Видео)

Служебният кабинет заплаши с

Служебното правителство има готовност за ответни мерки, ако Нидерландия и Австрия наложат вето на българското членство в Шенген, каза служебният премиер Гълъб Донев.

Той все пак смята, че в оставащите дни може да "надделее разумът" в партньорите от Шенген.

"Силно се надяваме да не бъдем изправени пред подобна необходимост. Напротив, вярваме, че все пак разумът и позитивната воля на огромното мнозинство от държавите членки ще надделеят", посочи Донев без да уточни какви ответни мерки визира.

В края на миналия месец излезе информация, че ако Нидерландия продължава да се противопоставя на присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство, е възможно тя да не получи ръководния пост на европейската агенция за граничен контрол Фронтекс.

Гълъб Донев свика в понеделник среща с министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев, на външните работи Николай Милков и на правосъдието Крум Зарков. "България не се е отказала от Шенген. Имаме още три дни", каза Донев.

По думите му условията за членство в Шенген са изцяло технически и България ги е изпълнила още през 2011 година, като това се признава от почти всички страни-членки, Европейската комисия и Европейския парламент.

"Заплахата е напълно сериозна", каза пред Mediapool Крум Зарков. Той съобщи, че целта е да се привлече вниманието към проблема и на останалите страни от ЕС.

Засега, обаче, служебният кабинет не влиза в конкретика какви ответни мерки планира.

По-рано лидерът на "Български възход" Стефан Янев се закани да внесе в Народното събрание предложение, което задължава министър-председателя на България да гласува против всички предложени инициативи и назначения на Нидерландия.

Вътрешният министър Иван Демерджиев коментира, че има надежда Австрия да промени позицията си, тъй като е участвала в последната проверка по българските граници.

"А всъщност основните възражения на Нидерландия не са свързани с охраната на границите, а с прилагането на Механизма за сътрудничество и проверка, който отпадна за България през 2019 г. Нидерландия очаква доклад, какъвто не може да получи. Спорно е дали една такава позиция на практика не обезсмисля нормите, върху които се гради ЕС", отбеляза Демерджиев.

В понеделник от ЕК коментираха, че очакват положително решение за Шенген, но към момента няма сигнали в тази посока.

България предлага компромисно решение

По-късно служебният външен министър Николай Милков предложи на посланика на Нидерландия в София Симон ван дер Бург предложение за намиране на "компромисно решение, което да се базира на фактите и да е в интерес на Европейския съюз", съобщиха от МВнР.

Милков е казал на посланика, че България изпълнява всички критерии за членство в Шенген, което е било потвърдено нееднократно от Европейската комисия и докладите на допълнителните експертни мисии, проведени на наша територия.

"Поради това резервите на Нидерландия остават неубедителни, още повече че Хага отказа да изпрати свои представители в експертните мисии. Нидерландската позиция не се приема от партньорите от ЕС, не се базира на релевантни аргументи и е антиевропейска", посочил министърът.

Според него на фона на актуалната среда за сигурност задържането на България извън Шенген не допринася за общите усилия за справяне с предизвикателствата.

От съобщението на МВнР не става ясно какво конкретно е компромисното решение.

"Двойна стандарти"

Нидерландия обяви, че е готова да подкрепи присъединяването на Хърватия и Румъния, но не и на България. Австрия не приема и България, и Румъния.

"Повече от очевидно е, че позициите на премиера на Нидерландия и канцлера на Австрия са продиктувани по-скоро от вътрешнополитически съображения, отколкото от реално идентифицирани недостатъци по прилагането на шенгенските правила от страна на България", посочи той.

"Поражда се съмнение за прилагане на двойни стандарти, особено от страна на Нидерландия", добави служебният премиер.

"Отбелязваме, че в позицията си канцлерът на Австрия се позовава на недостатъци на шенгенската система като цяло, които по никакъв начин не могат да бъдат отговорност на българската страна, докато премиерът на Нидерландия прибягва и до недостойни внушения, които в България едва ли ще бъдат забравени скоро. Дългът ни пред паметта на тримата български гранични полицаи, които загинаха, охранявайки външната граница на ЕС, няма да го позволи", добави той.

Предстои на 8 декември Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи да гласува с две отделни решения за разширяването на Шенген. Предвижда се министрите да гласуват за приемането на България и Румъния в едно решение и за Хърватия - с второ решение. За одобряване на решението се изисква единодушие.

През почивните дни президентът Румен Радев определи позицията на Нидерландия като "цинизъм", а правосъдният министър Крум Зарков като "недопустими внушения".

Главният прокурор Иван Гешев поиска доказателства от Нидерландия, че през българската граница може да се премине "с банкнота от 50 евро".

Проверките доказват, че България покрива критериите

Гълъб Донев отново посочи, че България отдавна е покрила техническите критерии за членство, което е било потвърдено и от последната проверка.

"Областите, обект на проверки, включиха издаването на визи, съдебното сътрудничество по отношение на миграцията и опазването на личните данни, най-чувствителните и важни сфери, определени от ЕК. И двете проверки завършиха с положителни за България резултати", заяви той.

Донев определи изявлението на нидерландския премиер Марк Рюте като неубедително и посочи, че по инициатива на България посолството на Австрия у нас също е извършило проверка, но нидерландската страна не е пожелала да вземе участие.

"В този смисъл, изразените впоследствие от премиера на Нидерландия резерви, които се аргументират с липсата на увереност именно по отношение на изпълнение на критериите за членство на България, не само звучат повече от неубедително, но се опровергават от заключенията на Европейската комисия и противоречат на становищата на всички държави членки и на недвусмисленото становище на Европейския парламент", каза Гълъб Донев.

mediapool.bg