Кламер БГ - Новини: Над 1500 души призовават за "Милост за Гъбата" във Варна

Над 1500 души призовават за "Милост за Гъбата" във Варна

България

|
Пон, 05 Дек 2022г. 19:30ч.
Над 1500 души призовават за "Милост за Гъбата" във Варна

Над 1500 граждани са се подписали в петицията "Милост за Гъбата" във Варна, съобщи гражданският активист Николай Танчев, който се е ангажирал със спасяването на емблематичната постройка в морския град. Петицията е изпратена до Министерството на културата, но шансът точно това министерство да успее да направи нещо е много малък.

"Гъбата" е бившата централна баня на Варна. Знаковата сграда се намира в самия център на града, точно зад гранд-хотел "Черно море".

Баня "Гъбата" е построена между 1964 и 1966 г. по проект на арх. Косьо Христов. Самата сграда има много разпознаваема архитектура, която е комбинация между предвоенния модернизъм с елементи от особено популярния по това време брутализъм. "Гъбата" се вписва по чудесен начин в криволичещите улици и тясното пространство в тази част на града и прави впечатление с красивия си купол.

В момента "Гъбата" е опасна сграда заради окаяното състояние, в което се намира.

"Става дума за забележителна сграда с единствен по рода си купол. Намира се в граничната зона на защитена територия с културно–историческа защита. Представлява единична културна ценност, част от ансамбъл и редом ансамблов паметник на културата. Сградата е в процедура да стане паметник на културата, като този процес не е завършен. Без тази сграда ще бъде нарушено културно-историческото ядро на града", се казва в петицията за защита на сграда.

Проблемът е, че сградата е частна собственост и не се ползва от защитата на закона, а има и издадено разрешение за строителство на нова сграда. Любопитното е, че главният архитект на Варна Виктор Бузев признава, че височината на планираната нова сграда е прекомерна.

"Смятам, че за тази околна среда 12 етажа са малко в повече. Това е действащо градоустройство, то е задължително, така че нямам възможност да изразявам лично мнение, гледам дали са спазени всички документи, а те са налице. Това е знакова сграда за архитектурата на Варна", отбелязва главният архитект, цитиран от бТВ.

Гражданите се надяват, че има два варианта за спасяване на сградата. Единият е Министерството на културата да разпореди спиране на всички строителни дейности и спешна проверка, която да ускори процедурата за превръщането й в културна ценност. Това е малко вероятно, защото инвеститорът от години разполага с всички необходими документи да събори "Гъбата".

Вторият вариант е варненският общински съвет да предложи друг терен за реализиране на инвестиционните намерения и да възстанови общинската собственост върху сградата.

Инвеститорите казват, че още през 2015 г. има одобрен районен устройствен план, който позволява строеж на нова 12-етажна сграда.

"Адмирираме усилията на общността през частния казус да стигне до едно по-общо решение за много други сгради, които дори със статут на паметници на културата, продължават да се рушат, какво остава за една сграда, която няма такъв статут", коментира Пламен Панайотов пред Нова тв, който е един от инвеститорите.

mediapool.bg